Kültür ve Sanat

Eddie Redmayne, J.K. Rowling’e Verilen Tepkileri Endişe Verici Bulduğunu Söyledi

Fantastic Beasts serisinin başrol oyuncusu Eddie Redmayne, trans karşıtı açıklamaları mevzusunda karşı çıktığı J.K. Rowling’e yöneltilen bazı tepkileri kaygı verici bulduğunu açıkladı.

Andırılacağı üzere Harry Potter, Fantastic Beasts gibi serilerin yazarı JK Rowling, geçtiğimiz haziran ayının başında yaptığı açıklamalar ile oldukça tepki toplamıştı. Rowling, Devex isimli web sitesinde yayınlanan “Fikir: COVID-19 sonrası, regl olan insanlar için daha denk bir dünya yaratmak”  isimli yazıyı alıntılayarak Twitter’dan paylaşımlarda bulunmuş, cinsiyet kavramı üzerinden yaptığı açıklamalar transfobik bulunduğu için sinema dünyası ve GLAAD gibi platformlardan tepki toplamıştı.

Daha sonrasında birlikte çalıştığı Daniel Radcliffe, Emma Watson, Evanna Lynch gibi adlar Rowling’e tepki gösteren açıklamalarda bulunmuştu.
The Danish Girl filminde bir trans bayanı canlandıran ve Oscar adaylığı elde eden zaferli oyuncu, o dönemde yaptığı açıklamada J.K. Rowling’e katılmadığını belirtmişti. Trans arkadaşlarının yaşadıklarından dolayı bitkin olduklarını ve yalnızca huzurla yaşamak istediklerini dile getiren Redmayne, önceki günlerde verdiği bir beyanatta ise J.K. Rowling’e karşı çoğalan tepkiden dolayı rahatsız olduğunu söyledi.

Eddie Redmayne, J.K. Rowling’e Yapılan Saldırgan Yorumları İğrenç ve Nefret Dolu Olarak Belirledi

Eddie Redmayne, trans hakları ile alakalı yorumlarından sonra Rowling’e yöneltilen ağır ve sert ithamlardan dolayı endişelendiğini açıkladı.
Rowling ile birlikte çalışıyor. Galibiyetli oyuncu son olarak yaptığı açıklamalarının yanında trans arkadaşlarının ve meslektaşlarının haklarını da korunmaya devam etti. Redmayne, onların günlük hayatta çokça ayrımcılığa maruz kaldığını dile getirdi. Redmayne “Eş biçimde, sanal etrafta ve dış dünyada trans şahıslara yönelik saldırgan idareli bir taciz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: The Guardian

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu