Sağlık

“Dünyada ölümlerin yüzde 10’u alkol kullanımından gerçekleşiyor”

Uzmanlar içki kullanımının insan bedeninde anlık ve kalıcı hasarların oluşmasına neden olduğuna noktaya değiniyor. Içki kullanımının insan bedenine verdiği hasarları anlatan İstanbul Gelişim Üniversitesi Egzersiz ve Spor Bilimleri Kısmı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Haluk Saçaklı “Içkiden özellikle gebelerin, ailesinde içki bağımlısı olanların, meme ve sütun kanseri teşhisi konulanların uzak durmaları gerekir. Sıhhatli hayat içkiden, tütünden ve madde bağımlılıklarından uzak durmakla sağlanır.
Dr. Saçaklı “Içki tüketimi sıhhatimiz açısında büyük tehlike teşkil ediyor. Dünya Sağlık Teşkilatı’nün bilgilerine göre vefatların yüzde 7’si içki kullanımından reelleşiyor. Oranı 15- 49 yaş aralığına indirdiğimiz zaman vefatlar yüzde 10’a çıkıyor. Bugün 60’a yakın hastalığın altında içki tüketimi uyuyor. Aynı zamanda içkinin fazla tüketimi erkeklerde cinsel performansı düşürüyor. Sperm gelişimini sağlayan üretimleri negatif etkilediği için er bezleri de küçülüyor ve iktidarsızlığa neden oluyor” ifadelerini kullandı.

“IÇKI KULLANIMI KANSER RİSKİNİ DE ARTIRIYOR”

“Sahte içki insanları kısa vakitte öldürürken, sahte olmayan içkiyse yavaş yavaş öldürüyor” diyen Doç.
Saçaklı “Içki; kalp, karaciğer ve beyinle irtibatlıdır. Içki özelikle ağız, boğaz, meme, karaciğer, kalınbağırsak, ülser ve bunalım tehlikesini artırıyor. Aynı zamanda içki adaleleri hırpalayıp su kaybına neden olduğu için kalsiyum eksikliğine neden oluyor. Özellikle orta yaş üzeri olan bireylerde kemik kırılganlığını artırıyor. Içkinin bir değişik hasarıysa kilo çaba verenlerin kilo almalarına neden oluyor” ifadelerini kullandı.

“SAHTE IÇKI ŞU ŞİKAYETLERLE ORTAYA ÇIKIYOR”

Doç.
Haluk Saçaklı, Türkiye genelinde sahte içkiden yaşamını kaybeden birey rakamının 49’a yükselmesiyle sahte içki tüketimi sonrası şu şikayetlerin ortaya çıktığını açıkladı:

“Sahte içki kullanımı baş dönmesi, şuursuz şuursuz hareketler ve uyku şikayetleriyle ortaya çıkıyor. Yurttaşların bu gibi semptomları olduğu zaman hemen sağlık kurumuna müracaat etmeli. Bir içkinin sahte olup olmadığını kavramak için Sağlık Bakanlığı’nın 14 haneli bir kodu var onu kullanmalarını öneririm.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu