Sağlık

DSÖ’den, Türkiye’nin test politikasına övgü

DSÖ Avrupa Bölge Büroyu’nden yapılan yazılı açıklamada, “Dünya Sıhhat Teşkilatı Avrupa Bölge Büroyu, Türkiye’nin semptom göstermeyen bireyler de dahil olmak üzere tarama testlerini yapabilmek emeliyle nisan ayındaki günlük test kapasitesini ağustos ayından itibaren üç katına çıkarmasını ve virüsün dağılmasını tedbire taktiğini takdire şayan tespit etmektedir. Bunun içinde, rastgele bir semptom göstermeyen bireyler de dahil sıhhat sisteminin daha fazla insana erişebilmesi muhtemel olmaktadır.
Bu yaklaşım bulaş zincirini kırmak için bir ön şarttır. DSÖ, aynı zamanda, mevzuyla alakalı DSÖ kılavuzu kapsamında bilgi toplama ve pandemiye cevap temkinlerinin geçimli hale getirilmesine yönelik çağrılar yapmaktadır. DSÖ, raporlama ve bilgi toplama mekanizmalarının kuvvetlendirilmesi ve geliştirilmesi için Türkiye’nin de dahil olduğu tüm abone ülkeleri ile kumpaslı ve zorunlu bakıldığında istişarelerini devam ettirmektedir. DSÖ olarak, Covid- 19’un durdurulabilmesi için pandemi sürecinde bilgi paylaşımını daha eforlu hale getirmek ve delile dayalı kararları desteklemek emeliyle karşılaşılan meseleler ve çözümleri ele almak üzere bölgede ülkeleri bir araya getirmeyi tasarlamaktayız.”

BAKAN KOCA’DAN TEŞEKKÜR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, DSÖ’nün Türkiye’yi takdir eden açıklaması için teşekkür etti.
Türkiye bu mevzuda da tecrübesini paylaşmaya hazır. Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge’ye teşekkürler” ifadelerini kullandı.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu