DİZİ AŞIKLARI: ÇAĞATAY-SERENAY, SERKAN-ÖYKÜ, BURÇİN-İLKER!..

0

CANSIZKUŞ ANALİZ – Çağatay Ulusoy-Serenay Sarıkaya, İlker Kaleli-Burçin Terzioğlu, Serkan Çayoğlu-Öykü Gürel!.. Bu isimler, daha dogrusu bu çiftler size bir şey andırıyor mu? Bir düşünün bu çifleri ayni kategoriye sokan etken ne?

Uzun suredir magazin dunyasının vazgeçilmez başlığını size soyleyeyim: "Dizi aşkı gerçek oldu!" Peki bu tarz haberlerin çok arttığının farkında mısınız? Magazin severler ya da biz magazin dünyasının içinde olanlar bu haberleri özellikle son aylarda çok duyar olduk! Peki gerçekten dizi aşkları gerçek mi oluyor yoksa dizi aşkı olmazsa bu iş yürümüyor mu?

 

TESADÜFÜN(?) BU KADARI!..


Sizce hepsi mi tesadüf? Yani bir dizi başlıyor ve her şey olağan gidiyor… Daha sonrasında bir bakmışsınız bir dizi aşkı doğuyor! Bunun kaçı inandırıcı sizce? Ben size söyleyeyim: Dizinin ratingleri düşer, bir aşk doğar!.. Dizi kan kaybeder bir yakalanma başlar!.. Dizi yayından kaldırılma eşiğine gelir bir aşk daha doğar ya da aşk köpürtülür!.. Ornek mi?
Hemen vereyim…

 

* KİRAZ MEVSİMİ – SERKAN ÇAYOĞLU & ÖYKÜ GÜREL

İlk haftalarındaki başarısını yakalayamayan ve gün geçtikçe kan kaybeden bir yapım! Kitlesi daha çok gençlere hitap eden bir dizi olan Kiraz Mevsimi özellikle son hafta (28 Mart Cumartesi) oldukça kötü sonuçlar aldı.(Sonuçları görmek için tıklayın!..) Böyle olacağı da belliydi zaten!..

 

AŞK ÇOK YAKINDA!..

 

Peki bu diziyi geçtiğimiz haftalarda canlandırmak için çaba serfedilmedi mi sanıyorsunuz? İyi magazin takipçileri şu başılığı çok iyi hatırlar: "Kiraz Mevsimi'nden 'Ayaz ve Öykü' gerçek hayatta aşk mı yaşıyor?" Peki sizce gerçekten aşk mı yaşıyorlar? İmkansız gibi bir şey… Amaç sadece dizinin adını döndürmek ve popülaritede bir adım daha öne çıkabilmekti. Yararı oldu mu? Dün dizinin AB'de 8. olup sadece 8 share alması bu sorunun en net cevabı zaten… Demedi demeyin bu sonuçlar devam ederse yakında bir aşk olayı daha patlayacak!..

 

* MEDCEZİR – SERENAY SARIKAYA & ÇAĞATAY ULUSOY

 

Zirveye hasret kalan bir yapım daha! Kötü sonuçlardan bir türlü kurtulamayan, ne kadar sosyal medyada köpürtülse de bunu izlenme oranlarına yansıtamayan bir dizi! Haftalar önce de dediğim gibi diziyi ayakta tutan tek etken Serenaycılar ve Çağataycıların varlığı!.. Peki bu diziyi canlandırmak, ratinglerde zirveye tırmandırmak için çaba sarfedilmedi mi? Tabii ki edildi.. hem de çeşitli yollarla bir çok kez!.. Örnek mi?

 

Dizi izlenmelerde mi düştü… Çaresi var… Aşk haberi patlatalım ya da varolan aşkı köpürtmek için haberler çıkartalım! Mesela bir örnek : "Serenay Sarıkaya-Çağatay Ulusoy aşkı kaldığı yerden devam mı ediyor?" (Haberi görmek için tıklayın!..)

Aşk biter, dizi olduğu yerde sekmeye devam eder ve yeniden haberlere ihtiyaç duyulur! Sonrasında nasıl mı haberler çıkartılır? Buyrun size örnek: "Çağatay Ulusoy'la Serenay Sarıkaya 'Tesadüfen' Buluştu" (Haberi görmek için tıklayın!..)

Örnekler çoğaltılabilir. Peki (bizimde gündemimize aldığımız) bu haberler bu diziye yararlı mı oldu yoksa Kiraz Mevsimi'nde olduğu gibi ters mi tepti? Dizi son haftada TOTAL'de 10 share alarak sadece 5. olabildi!..

 

* POYRAZ KARAYEL – BURÇİN TERZİOĞLU & İLKER KALELİ

 

Dizi aslında iyi ama istenilen sonuçlara (zirveye) bir türlü ulaşamadı! Etkenleri elbette vardır! Bir süre daha sabredilirse liderlik kaçınılmaz! Ama bu yükseliş "Dizi Aşkı Gerçek Oldu!.." mantığıyla hiç bir zaman olmadı olamaz da!.. Nasıl mı bu kadar eminim? Buyrun gündemde yer alan haberlerden bir tanesi: (Haberi görmek için tıklayın!..)  Ve buyrun haberler sonrasındaki izlenme oranı: 1. Güzel Köylü 16 share 2. Poyraz Karayel 13 share (18 Mart 2015 TOTAL Rating Sonuçları). 2. olunması başarısızlık anlamına gelmiyor ama bu yapım zirveyi hak eden bir yapım ve acilen zirveye demir atmalı! Ama bu tarz gerçeklikten uzak 'aşk' haberlerinin izlenmelere etkisi olduğu da söylenemez! Dizinin başarısının bu asparagas haberlerle söndürülmemesi gerektiğini düşünüyorum…

 

PARAMPARÇA, AŞK YENİDEN, KURTLAR VADİSİ!..

 

Peki bu tarz haberler Kurtlar Vadisi, Aşk Yeniden, Paramparça gibi dizilerin oyuncularından neden çıkmıyor dersiniz? Hepsi zirvede de ondan! Peki bu dizilerin izlenme oranları düşünce böyle bir yola başvurulur mu? Önümüzdeki günlerde göreceğiz ama bu tarz bir yol tercih edilirse verilen örneklerde de olduğu gibi boşa kürek çekmekten başka bir şey olmayacağı kesin…

 

(Serkan Güzel)
serkan_guzel@hotmail.com