Kültür ve Sanat

Disney, Dijital Platformların Yükselişine Ayak Uyduracak Şekilde Yeniden Yapılanıyor

Disney, sinema salonu odaklı taktiğini geride bırakıp, dijital platformların ön tasarıda olacağı bir yol çizmek için idare kadrosunda yine yapılanmaya gitti.

Dijital yayın platformların yükselişi ve buna paralel olarak sinema tecrübesinin gitgide kan kaybetmesi zati bir vakittir devam eden bir süreçti. Ancak pandemi bu süreci büyük miktarda süratlendirdi. Aylarca kapalı kalan sinema salonları kapılarını bir daha açamama riskiyle karşı karşıya kalırken, insanların evde daha fazla vakit geçirdiği bu süreçte başta Netflix olmak üzere dijital platformların kullanıcı rakamları kayda değer miktarda arttı.

Öte yandan pandemi sonrası vizyona giren ilk büyük yapım olan Tenet‘ın gişede hayal kırıklığı yaratması, seyircilerin salonlara dönmeye hazır olmadığını gösterdi.
Bu bağlamda normalde vizyona girmesi tasarlanan bazı filmler VOD platformlarında ya da Disney+, HBO Max gibi dijital platformlarda yayınlandı.

Yaşanan tüm bu süreç sinemaların düşüşünü ve dijital platformların yükselişini daha da süratlendirirken, stüdyolar da bu yeni asıllığa ayak uydurabilmek için ehemmiyetli adımlar atmaya başladı. Andıracağız gibi bu mevzuda ilk adımı atan Universal oldu. Stüdyo, sinema salonu firmacılarını karşısına almayı göze alarak bundan sonra vizyona sokmayı tasarladığı filmlerini de VOD platformlarında yayınlayabileceğini açıkladı.
Sezon” width=”750″ height=”500″ />

Sinema salonlarının yakın zamanda daha önceki günlerine dönemeyeceği ve belki de çoğu zamanının bir daha hiç açılmamak üzere kapanacağı her geçen gün azıcık daha keskin hâl alırken, öbür stüdyolar da Universal’a eş adımlar atmaya başladı. Bu bağlamda Disney de sinema salonları odaklı taktiğini geride bırakıp, bundan sonra dijital platformları da öncelikli yayın kanallarından biri hâline getirmek üzere idare kadrosunda yine yapılanmaya gitti.

Şubat ayında Bob Iger‘dan vazifeyi devralarak Disney’in yeni CEO’su olan Bob Chapek liderliğinde reelleşen yine yapılanma kapsamında, Media and Entertainment Distribution  Medya ve Cümbüş Dağıtım ismini taşıyan yeni bir departman heyetti.
Sinema, televizyon, dijital platform ayrımı olmadan tüm içeriklerle alakalı dağıtım ve firma faaliyetleri, teknolojileri, bilgi toplama faaliyetlerini, satışları hakimiyet edecek. Böylece sinema yapımları ile dijital platform içerikleri arasındaki -bir vakittir muğlaklaşmış olan- sınır hepten ortadan kaldırılmış olacak.

Yeni kurulan Medya ve Cümbüş Dağıtım departmanının hakimiyetinde olacak içeriklerin üretimini ise Stüdyolar, Genel Cümbüş ve Spor departmanı yönet etmeye devam edecek.
Ancak önümüzdeki dönemde öncelik dijital platformlarda olacak. Disney, geçtiğimiz sene yayın yaşamına başlayan Disney+’ın yanı sıra Hulu ve ESPN+‘ı da bünyesinde barındırıyor.

Disney CEO’su Bob Chapek, mevzuyla alakalı yaptığı açıklamada “Disney+’ın fantastik zaferi ve ‘doğrudan kullanıcıya’ iş modelimizi süratlendirme tasarımız ışığında şirketimizi büyümemizi süratlendirecek ve pay değerini artıracak biçimde stratejik olarak konumlandırıyoruz.
Yaratıcı takımımız en iyi yaptıkları şeye –franchise odaklı, dünya klasında içerikler hazırlamak- odaklanırken, yeni evrensel dağıtım takımımız içerikleri Disney+, Hulu, ESPN+ ve yeni açılacak beynelmilel dijital yayın platformu Star’ı da içerecek biçimde tüm platformlarda en optimal biçimde sunmaya ve kazanca çevirmeye odaklanacak” ifadelerini kullandı.

Pandemi koşulları sebebiyle hem sinema salonlarının, hem de ehemmiyetli kazanç elde ettiği cümbüş parklarının kapanması, Disney’in senenin ikinci çeyreğinde 4.7 milyar dolar hasar açıklamasına ve çoğu cümbüş parkı emekçilerinden oluşan 28 bin çalışanının işine son vermesine neden oldu.
The Mandalorian ve Hamilton gibi yapımların izleyici ile buluştuğu Disney+, daha açılmasının üzerinden bir sene dahi geçmemiş olmasına karşın 60 milyondan fazla azaya erişti. Üstelik WandaVision ve Falcon and the Winter Soldier gibi Marvel dizilerinin gelmesiyle bu rakamın daha da çoğalması bekleniyor.

Kaynak: The Hollywood Reporter

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu