Diş korumasına doğal çare elma

Elmanın mücizevi etkisiyle dişlerinizi ve sağlığınızı koruyun...

elma-ve-dis

Meyvelerin vazgeçilmezi olan elmanın insan sağlığına bilinmeyen bir çok faydası bulunuyor. Dünya üzerinde 7,500’den fazla elma çeşidi olduğu düşünülüyor. Elma ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişebilir. Elma ağıcının soğuk havaya dayanıklı olmasıyla batıdan, doğuya elma üretimi yapmaktayız. Ülkemizde elma en çok Amasya ilinden çıktığı biliniyor. Elma, karaciğer, mide, kalp ve sindirim sistemindeki hastalıklar gibi bir çok hastalığın önüne geçer.

Elma, gıda alanında bir çok şekilde kullanılır örneğin sirke yapımı, meyve suyu yapımı gibi gibi. Yağ ve kolesterolü yükseltecek maddeler içermeyen elma tam bir şifa kaynağıdır. Kışın elma tüketimi sindirim sisteminizi güçlendirir ve hasta olmanıza engel olur. Yüksek miktarda diyet lifi, potasyum B ve C vitamini içeren elma, kış aylarının vazgeçilmezlerinden biridir.

Aynı zamanda diyet yapanları sıkça tükettiği elma, diyet meyvesi olarak da bilinir. Diyetin yanı sıra elma, uykunuzu açmada kahveden daha çok etkilidir. Elma aynı zamanda sindirim sisteminizi güçlendirerek kabızlık gibi rahatsızlıkların önüne geçer. Yapılan araştırmalara göre elmanın aynı zamanda kanseri önlediği de görülmüştür. Elma içerdiği vitaminler ve mineraller ile özellikle kolon kanseri oluşumunu büyük ölçüde engellediği kanıtlanmıştır.

C vitamini bakımından zengin olan elma bağışıklık sisteminizi güçlendir ve kilo vermenize yardımcı olur. Elma içerdiği bol miktarda lif ile kas gelişimine de büyük ölçüde etki eder. Elmanın diş etlerine de iyi geldiği bir gerçektir. Elmanın içerisindeki lifler dişlerinizi temizler ve antibakteriyel özelliği ile diş etlerinizi ve diş aralıklarınızı korur.