Medya

Dilan Çiçek Deniz Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Dilan Çiçek Deniz, 28 Şubat 1995 tarihinde Sivas’da doğmuştur. Türk dizi, sinema oyuncusu ve model.

Ismi: Dilan Çiçek Deniz
Doğum Tarihi: 28 Şubat 1995
Doğum Yeri: Sivas
Boyu: 1.77 m.
Kilosu:  54 kilo
Burcu: Balık
Göz Rengi: Kahverengi
Annesi: Hale Temizyürek
Babası: Orhan Deniz
Kardeşleri: Tek çocuk
Instagram: https://www.instagram.com/dilandeniz/

Ailesi:  Annesi Nevşehirli, babası Sivaslı.
 Sivas’da doğdu, Antalya’da gelişti. Tek çocuk, anne ve babası O 8 yaşındayken boşandı, annesiyle gelişti ancak babasıyla da devamlı fikir. “ Boşanmaları beni hiç etkilemedi, öyle travmam olmadı. Babam bana ‘Ben ayrı eve çıkacağım’ dediğinde, ‘Yaşasın, iki tane evim olacak’ demişim. İkisine de çok teşekkür ediyorum. Hem öğretmen ücretleriyle bana hiç yokluk yaşatmadılar hem de iki uygar insan olarak o süreci atlattılar. Şimdi ikisi de serbest ruh.
Babamın da Antalya’da bir yürüyüş grubu var.”

Çocukluk seneleri: Oyuncu olmak çocukluk hayaliydi. 7 yaşındayken annesiyle birlikte Anton Çehov’un ‘Sevgili Hekim’ oyununu çalışıyordu.  Tam repliklerini ezberledi. 14 yaşında İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı’nın imtihanlarını kazandı ve 3 yıl orada tiyatro okudu. 17 yaşındayken Liselerarası Tiyatro Müsabakası’na katılıp oyunculuk mükâfatı aldı. Ege Üniversitesinde Turizm Kılavuzluğu okurken reel istediği kısmın Karşılaştırmalı Edebiyat olduğuna karar vererek imtihanlara tekrar girip karşılaştırmalı Edebiyat Kısmı’ne geçiş yaptı.
Oldu. 2015 senesinde Miami’de tertip edilen Kainat Hoşluk Müsabakası’nda Türkiye’yi temsil etti. “13 yaşımdayken oyuncu olmak için ajansa kaydetmiştim. Boyum çok uzun olduğu için beni dolaysız podyuma attılar. Bence her genç kızın hayalidir Türkiye’de hoş kategorisine girebilmek. Çok onur verici bir vaka. Bana değişik bir kapı kalemtıraşını da düşündüm. Oyunculuk sektörüne teşebbüs de reelinde bunun içinde oldu.”

Oyunculuğa ilk adım: Televizyon serüvenine, 2015 senesinde ‘Tatlı Minik Palavracılar’ isimli dizide ‘Ebru’ karakterini canlandırarak başladı.

Hangi proje ile parladı? ‘Bodrum Masalı’ dizisinde canlandırdığı ‘Su Ergüven’ karakteri ile dikkatleri üzerine çekti.

Şahsiyet özellikleri: Güler suratlı, gülünç, cümbüşlü, sempatik, naif, mert, pozitif.

Şahsi gelişim: Kariyerindeki en ehemmiyetli basamaklardan biri, iki yazdır Los Angeles’ta katıldığı yaz kursları.
“Uzun zamandır Amerika’yı inceliyordum, yaz mektebine müracaat etip kabul edildim. Orada ruhum sanata doydu. Oyunlar, müzikaller oynadık. ‘Dolores’ diye bir oyun vardı. Hoca bana Dolores karakterini verdi. ‘Her sabah mektebe Dolores’in kostümü ve makyajıyla geleceksin’ dedi. Dolores, 80’lerde yaşayan ve şiddet bakan bir bayandı. Her sabah 05.30’da kalkıp, mor göz makyajı yapıyordum. O mektep bana çok şey kattı.”

Düşünce yapısı: Kısa vakitte yıldızının bu kadar parlayacağını düşünmüyordu ancak kendini galibiyetli hayal etmekten de utanıyor.
İnsanlar hoş bir kadının, hem hoş hem zeki hem de zaferli olabileceğine inanmıyor. Bunu gösterebilmek için ekstra çalışman gerek. Ben de boş zamanlarımda kesintisiz çalışıyorum. İnsanın tasarı yapıp önünü bakması iyidir.”

İlk sinema filmi: Koray Baliç/ Balayı

Aşka bakışı:” Şairin dediği gibi ‘Aşk bir çılgınlık hali’. Ben de âşık olduğum zamanlarda üzerimdeki tesirinin çok hoş olduğunu açıklayabilirim.”

Yaşama bakışı: Hayal kurmaya, enerji göndermeye ama en çok da çalışmaya inanıyor.
13 yaşımdan beri, çalışıyorum.  Aileme yardım olmak için ajansa yazıldım. Boyum uzun olduğu için modellikle başladım. Bir yandan da binlerce audition yaptım, minik rollerde oynadım. Henüz 15 yaşında tiyatro mükâfatı aldım. 2014 senesinde Türkiye ikinci hoşu seçildim. Modellikle oyunculuk yapmak arasında hiç çelişki yaşamadım. Hep oyuncu olmak istiyordum.”

İş yaşamına bakışı: Oyunculukta tek tabusu; her şeyin tasarılı ve programlı olarak ilerlemesi.
“Zati oyuncu kendini kapatmamalı. Oyunculuk hüner, disiplin ve kendini adamakla alakalı. Düşmekten korkmuyorum. Bu mevzuda ne zaman kendimi makûs hissetsem insanın kusur yapmak için yaratılmış bir varlık olduğunu hatırlar ve yoluma devam ederim. Düşmek natürel, aksi takdirde yaşam çok sıkıcı olurdu.”

Rol modeli: Örnek aldığı ve çok beğendiği oyuncu Merly Streep “Çok çirkinsin, senden oyuncu olmaz’ demişler ama o hiç pes etmemiş. Ben de aynı yolda devam edeceğim.”

Erkekte sürükleyicilik kriteri: Zeki ve kendine güvenen erkekleri çekici tespit ediyor.

Evde ne yapar? Boş zamanlarında evde dinlenmeyi, dostlarıyla müddet geçirmeyi ve kitap okumayı çok hoşlanıyor.

Hangi kitaptan etkilendi? En beğendiği yazar olan Sylvia Plath’ın tam kitapları ve Cemal Süreya’nın ‘Sevda Sözleri’ ile Arif Nihat Asya’nın’ Sevgi Mektupları’ özel kitapları arasında.

Hobisi: İngilizceyi kendiliğindene videolar izleyip dinleyerek bilmiş aynı biçimde İspanyolca’da biliyor.
Aynı zamanda şöhret ve piyano dersleri alıyor. At biniyor, yazmaktan büyük sevinç alıyor. “Oyunculukta at binmeyi gerektiren bir rolle karşı karşıya kalabilirim. Kendime yazar diyemem tabii ama yazmak ruhuma iyi geliyor, kelimeler parmak ucumdan akıyor. Annemle yan yana geldiğimizde birbirimize şiir yazıyoruz. İki gün evvel onu bakmaya gittim. ‘Anne, bana bir renk açıkla’ dedim ve açıkladığı renkle alakalı şeyler yazdım. Annemle beraber kitap okumayı ve münakaşayı da beğenirim.
‘Cam Fanus’tan yola çıkarak Sylvia Plath’ı anlatmıştım.”

Şu ana kadar aldığı en iyi öneri? Annesinin önerisi. “ Yanılgı da bizim gelişimimiz için var, korkma. Yanılgı yap ki, yanılgısız olmayı bil.”

En sık kullandığı cümle? Kendine harika bakıyorsun.

En beğendiği yemek? Anne ve anneanne yemeklerinin hepsi.

En fazla kullandığı parfüm? Memo Marfa.

İstanbul dışında nerede yaşamak isterdi? Kapadokya.

Gardırobunun olmazsa olmazları? Biker şortlar, balıkçı şapkaları ve botlar.

DİZİLERİ

2015 -Tatlı Minik Palavracılar /Ebru

2015 -Güneşin Kızları /Elif

2016/2017 -Bodrum Masalı /Su Ergüven

2017/2019 -Çukur /Sena Koçovalı

2020- Alev Alev/Rüya

2020-Yarım Kalan Aşklar /Elif Urazoğlu

FİLMLERİ

2014-Balayı

2014- Aşk Tekerrürü Hoşlanır / Ceren Çimen Kısa Film

2020-Yarına Tek Bilet / Leyla

ÖDÜLLERİ

2014 -Miss Turkey /Türkiye İkinci Hoşu

2016-43.Pantene Altın Kelebek Mükâfatları /Pantene Yıldızı Parlayanlar

2018-23.Magazin Gazetecileri Derneği /Senenin En İyi Kadın Dizi Oyuncusu

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu