DİKKAT! Koronavirüs beyin ve sinirlerde kalıcı hasara neden olabilir

Takip Et:
DİKKAT! Koronavirüs beyin ve sinirlerde kalıcı hasara neden olabilir
DİKKAT! Koronavirüs beyin ve sinirlerde kalıcı hasara neden olabilir

Dünya genelinde yeni tip koronavirüsten ölümlerin sayısı 450 bine yaklaşırken, bilim insanları beyin ve sinirlerde kalıcı hasara neden olabilecek bir nörolojik hastalık dalgası konusunda uyarı yaptı.

“BEYİN HÜCRELERİNDE 3 GÜN İÇİNDE 10 KATINA ÇIKIYOR”

ABD’de yer alan John Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacılar, yeni tip koronavirüsün akciğer ve damar çeperlerinin yanı sıra beyin hücrelerini de enfekte edebileceğini keşfetti. Thomas Hartung, “Virüsün en değerli organımıza doğrudan zarar verdiğini bilmek hayati bir önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

VİRÜSLE BAĞLANTILI NÖROLOJİK KOMPLİKASYON TESPİT EDİLDİ

Bununla birlikte, pandeminin ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinde nisan ayında yapılan bir çalışmada 214, koronavirüs hastasında virüsle bağlantılı nörolojik komplikasyon tespit edildi. İspanya’da ise iki hastanede tedavi olan Kovid-19 hastalarının yarısında sinirsel hastalıklar geliştiği aktarıldı.

CİDDİ RAHATSIZLIKLARA NEDEN OLABİLİR

Araştırmacılar, koronavirüsün solunum hastalıklarının yanı sıra psikoz, mani, depresyon ve yorgunluk gibi zihinsel sorunlara neden olduğunu belirtti. İngiltere’de Kovid-19’un neden olduğu nörolojik komplikasyonları takip etmek için “CoroNerve” adlı bir Ulusal Gözetim Programı oluşturuldu. Programda, İngiliz Nörologlar Birliği ile Kraliyet Psikiyatrist Koleji’nden araştırmacılar yer alıyor.

.