DİKKAT! Aşırı işlenmiş gıdalar yaşlanmayı hızlandırıyor

Takip Et:
DİKKAT! Aşırı işlenmiş gıdalar yaşlanmayı hızlandırıyor
DİKKAT! Aşırı işlenmiş gıdalar yaşlanmayı hızlandırıyor

Araştırma 55 yaş üzerindeki 886 İspanyolun katılımıyla yapıldı. Elde edilen neticelerde, hazır yiyecek, kurabiyeler, gazlı meşrubatlar, hamburgerler gibi fazla işlenmiş endüstriyel yiyecekleri sıklıkla harcayanlarda biyolojik ihtiyarlamanın hızlandığı bakıldı.

Euronews’in haberine göre; Mevzubahisi bireylerde ‘telomer’ ismi verilen genetik bileşenlerin uzunluğu ölçüldü. Ultra işlenmiş yiyecekleri günde 3 kez harcayanlar ile daha az harcayanlar üzerinde çalışmalar yürütüldü.
Uzmanlar, neden netice ilişkisinin açık ve net bir biçimde kurulması için mevzu ile alakalı başka araştırmaların da yapılması gerektiğini belirtiyor.

Telomerler, bedendeki her hücrenin işleyişi için DEOKSIRÜBO NÜKLEIK ASIT’yı gözeten yapılar. Ihtiyarladıkça telomerlerimiz kısalır, bir hücre ufalandığında minik bir telomer parçasını kaybeder. Bu fenomen yinelenir ve hücrelerin ihtiyarlamasına neden olur.

Lucia Alonso-Pedrero ve meslektaşları tarafından Navarre Üniversitesi’nden Pamplona, ​​İspanya Amelia Marti himayesinde yürütülen bu çalışma American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlandı.

.