Kültür ve Sanat

Dexter Yeni Sezonda Beklenenler

Dexter, dün duyurulan yeni sezonunda nasıl bir hikâye işleyecek? Dizi mesulü Clyde Phillips’in eskiki açıklamaları ve finalde ucu açık bırakılan mevzular yeni sezona dair ipuçları barındırıyor.

Amerikan kablolu kanalı Showtime, dün gece Dexter‘ın yeni sezonuyla ekranlara döneceğini duyurarak dizinin hayranlarını aşırısıyla heyecanlandıran bir açıklamaya imzalaydı. Michael C. Hall‘un Dexter Morgan rolüyle geri döneceği yeni sezonun çekimlerine bir sonraki yılın ilk aylarında başlanacağı, dizinin ise 2021’in güz aylarında izleyici ile buluşacağı açıklandı.

İlk dört sezonunda Dexter’ın dizi mesulü showrunner olan Emmy adayı Clyde Phillips‘in de projeye yer alacağı açıklanırken, bunun 10 kısımlık bir “limited” dizi olacağı duyuruldu.
Başka Bir Deyişle dün duyurulan bu yeni sezon, sezonlarca sürecek yeni bir Dexter dizisinden ziyade, alacağı tepkilere ve yaratıcılarının seçimine göre devam ettirilebilecek, fakat esasta 10 kısmın sonunda derlenecek bir hikâye anlatacak.

Peki bu yeni sezonda nasıl bir hikâye bizleri bekliyor. Dün yapılan açıklamada bu sual büyük miktarda yanıtsız bırakılmış olsa da, dizinin finalinde ucu açık bırakılan mevzular ve yapım takımının eskiki açıklamaları, yeni sezonda izleyicileri neler gözlediğine dair bir fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

Dexter Yeni Sezonda Hikâyeyi Ne Biçimde Sürdürecek?

***Yazının bundan sonraki kısmı Dexter’ın finaliyle ile alakalı sevinç kaçırıcı ayrıntılar spoiler kapsar.***

2006–2013 seneleri arasında yayınlanan Dexter, izleyici tarafından alkışla karşılanan bir dizi olmasına karşın hayal kırıklığı yaratan bir finalle son tespit etmişti.
Bu da Dexter’ın Florida’dan Oregon’a gidip, burada bir oduncu olarak saklanarak saklanmasıyla başlayan yeni yaşamına odaklanacağını gösteriyor. Dexter, neredeyse çocuk yaştan beri var olan, “karanlık yolcum” olarak belirlediği öldürme isteğini hiçbir zaman hakimiyet edemediği için Oregon’da başladığı bu yeni yaşamda da bir seri katil olarak zanlıların peşine düştüğünü zannedebiliriz.

Ancak Showtime Entertainment Başkanı Gary Levine’in yeni sezonu duyururken “Bu orijinal karakteri, sadece mükemmel orijinal seriye layık olacak yaratıcı bir yorum tespit ettiğimiz takdirde yine ziyaret ederdik.
Hall’un bunu tespit ettiğini duyurmaktan mutluluk dinliyorum ve sürükleyip dünyaya göstermek için sabırsızlanıyoruz” ifadelerini kullanması, yeni sezonun orijinal serinin bir tekrarından aşırısı olacağını gösteriyor.

Elbette bu noktada uslara Dexter Morgan’ın Hannah McKay Yvonne Strahovski ile beraber Arjantin’e yolladığı oğlu Harrison geliyor. Andıracağınız üzere Dexter gibi Harrison da daha bebek yaştayken annesinin barbarca öldürülmesine tanık olmuş ve bunun Harrison’ın üzerinde de babası gibi bir tesir yaratabileceği söylenmişti.
Buradan hareketle ortaya atılan kurama göre yeni sezon, Dexter’ın kendisini yetiştiren ve yalnızca zanlıları öldürmesi için eğiten Harry’le eş bir rol üstlenerek, bu kere bu eğitimi oğluna aktardığı bir hikâye anlatabilir.

Öte yandan Dexter’ın oğlu ile yine bağ kurması hâlinde Logan eşi, Dexter’ın vefatıyla sonuçlanacak bir final hikâyesi de seyredebiliriz. Clyde Phillips’in yeni sezondaki varlığı da buna işaret ediyor.
Phillips’in usundaki bu finalde, Dexter’ı Florida’da kabahatlerinden dolayı infaz edilirken bakacaktık. Dexter öldürücü doz enjekte edilmeden evvel dönüp baktığında, yandaki izleme odasında o güne kadar öldürdüğü herkesi bakacaktı. Phillips, bu finalle, sekiz sezon süresince izlediğimiz her şeyin hakikatinde infaz edilmeden hemen evvel Dexter’ın gözünün önünden geçen hatıraları olarak yansıtılacağını ifade etmişti. Finalde diziyi Dexter’ın infazıyla tamamlamayı tasarlayan Phillips’in yeni sezondaki varlığı, bu defa Dexter Morgan’ı orijinal seriden daha karanlık bir sonun gözlediğini düşündürüyor.

Bu kuramlardan hangilerinin doğru çıkacağını bakmak için yeni sezonu beklememiz gerekiyor.
Dexter yeni sezon ile alakalı gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: ScreenRant

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu