Detoks mucizesi! Dilşat Erdil, ‘detoks’ ile sağlıklı yaşam sırlarını yazdı!..

Juice Cleanse nedir? En doğru detoks yöntemleri nedir ve kimler nasıl yapabilir? Uykusuzluk ve yorgunluğa çare olabilir mi? Yaşınızdan daha genç görünmeniz mümkün mü?

Takip Et:

Sağlıklı yaşam… Belki de günlük hayatta en çok duyduğumuz kavramlardan biri! Peki, sağlıklı yaşamın en önemli sırrı nedir diye sorarsanız, size hiç düşünmeden ‘detoks’ diyebilirim. Magazinn.com’daki ilk köşe yazımda sizlere ‘Detoks mucizesi’ni anlatacağım.

Özellikle metropol şehirlerdeki hızlı ama yorucu tempo hemen hepimizin en büyük sorunu! Sadece bu kadar mı? Zamansızlık ve kötü beslenme gibi çeşitli etkenlerle de vücudumuz yorulup, kendisini dinlendirme ve yenileme fırsatı bulamıyor. Doku kirliliğinden kurtulmanın tek yolu detoks, yani arınmadır. Bedenimizi kirleten çevresel toksinlerden arınmak sağlıklı ve uzun bir yaşam için özellikle tavsiye ediyorum.

Uykusuzluk, kronik yorgunluk, stres, kalp problemleri, solunum sistemi sorunları, romatizma ve kanser gibi hayat kalitemizi düşüren hastalıklar artık modern yaşamın maalesef bir parçası haline gelebiliyor. Tüm bu rahatsızlıklar, çeşitli toksin ve artıkların vücuttan atılamayarak birikmesi ve patojen mikroorganizmaların hastalık yapabilmeleri için gerekli olan doku kirliliğinin oluşmasından kaynaklanmaktadır.


Belki de birçoğunuz bilmiyorsunuz ama aslında vücudumuz, normal metabolizma sureçleri sonucu oluşan toksinlerden arınmaya programlı bir sisteme sahiptir. Ne var ki, günümüz şartlarında özellikle de büyük şehirlerdeki yaşam koşullarının getirdiği ek toksinlerle başa çıkmakta yetersiz kalmaktadır. Bedenimiz ve çevremizin ürettiği toksinlere karşı vücudun doğal detoks sisteminin yetersiz kalması sonucu yorgunluk, kendini iyi hissetmeme, bitkinlik, güçsüzlük, uykusuzluk veya aşırı uyku, kas ve eklemlerde gerginlik, sinir, ağrı, bunalma hissi gibi bir çok sağlık problemleri ortaya çıkar.

DETOKSİFİKASYON ÇEŞİTLERİ
-Kolon temizleme (kolon hidroterapi).

– Master Cleanse – su, limon, maple (akçaağaç) şurubu, biber ve bitksel çaylar.

-Smoothie Cleanse – yeşil sebzeler ve meyvelerden oluşan smoothieler ile uygulanır.

-Juice Cleanse – Lifsiz cold press juice ile yapılan sebze ve meyve suyu ve badem sütünden oluşan arınma işlemidir.

-Özel diyetler ile vücudu arındırma.

– Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olan bazı vitamin ve aminoasitler

– Biofoton tedavisi.

– Homeopatik tedaviler.

– Sauna, hamam, kaplıca (terleme).

– Manyetik alan tedavisi

– Nöralterapi

Yukarıda belirttiğim arınma çeşitlerinin hepsi daha sağlıklı ve dinç yaşam için dışarıdan toksinlerin atılmasına yardım etmektedirler. Modern yaşamın temposuna ayak uydururken beslenmemize fazla dikkat edemiyoruz. Hayvansal gıdalar günlük beslenmemizin %10 unu kapsaması gerekirken, çok daha fazla tüketilmektedir. Ayrıca alkol, kafein, yağlar, bilinçsiz tüketilen ilaçlar, antibiyotikler ve birçok sağlıksız ürünün kullanılması bizi yaş ilerledikçe kalp damar problemleri, eklem hastalıkları, aşırı kilo, diyabet gibi bir çok sorunla yüzleştirmektediir. Tam bu noktada sizlere, en popüler arınma çeşitlerinin başında gelen ‘Juice cleanse’ yani sıvı orucundan bahsetmek istiyorum.

JUICE CLEANSE (SIVI ORUCU) NEDİR?
Juice Cleanse, belirli bir süre boyunca katı yiyecek tüketmeyerek, sindirim sisteminizin dinlenmesine yardımcı olan bir sağlıklı yaşam programıdır. Juice Cleanse programı; vitamin, mineral ve enzimlerini kaybetmeden cold-pressed yöntemiyle sıkılan %100 doğal sebze ve meyvelerin suyundan oluşur.

JUICE CLEANSE BİLİNEN FAYDALARI:
Juice Cleanse programı ile toksinlerden arınan vücudunuz yeniden yapılanma süreci içerisine girer. Yapılan araştırmalara göre; program boyunca hayvansal proteinler, kafein ve işlenmiş gıdalardan uzak duran vücudunuzun alkali dengesi düzenlenir. Bir nevi vücudunuzdaki sistemler kendisini yeniden başlatır.

Juice Cleanse sayesinde; toksinlerden arınmış bir vücut, alkali dengesi düzenlenmiş bir sistem, daha az kötü alışkanlıklar (Cleanse boyunca kahve, çay, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmanızı tavsiye ederim), daha yüksek enerji, daha sağlıklı bir cilt, daha güçlü bir bağışıklık sistemi, güçlü bir metabolizma ve sindirim sisteminin yanı sıra, öncekinden daha kaliteli bir uyku düzeni sizi bekleyebilir.

Yaşınızdan çok daha genç bir görünüme kavuşabileceğiniz tüyosunu da vermeden geçmeyeyim!

KİMLER CLEANSE YAPMALI?
Yapılan araştırmalara göre, Cleanse programları herkes için uygun olmayabilir. Yetişkinler için hazırlanmış programlarımız bulunmaktadır. Hamile ve emziren annelere cleanse yapmalarını önermiyoruz fakat besin takviyesi olarak tekli detoks juice kullanabilirler. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa ya da ilaç kullanıyorsanız önce doktorunuza danışın, sonra da bana mail atabilirsiniz.


KAÇ GÜN CLEANSE YAPMALIYIM?
Bu sorunun cevabına kendi vücudunuzun cevap vereceğine inanıyorum. Vücudunuzun verdiği sinyallere göre hareket etmenizi tavsiye ederim.

1 gün(reset); Tam anlamıyla detoksun etkisini 3 günde gözlemleyebilirsiniz fakat, 3 günlük mola veremem diyorsanız haftada ya da iki haftada bir deneyeceğiniz 1 günlük sindirim molası
vücudunuzdaki toksin, atık ve ağır metallerden arınmak için idealdir.

3 gün(onar); Evet en zorlu kısımı atlatılmıştır. Bu günden sonra enerjiniz çok daha artacak ve vücut tam anlamıyla bir detoksa yoğunlaşacak. 3 gün sonunda cildinizin güzelleştiğinizi, verilecek fazla kilolarınızdan kurtulmaya başladığınızı,enerjinizin arttığını ve vücuttaki birikmiş toksin ve yabancı maddelerden arındığınızı çok rahat gözlemleyebilirsiniz.

5-7 gün(yeniden yapılan); Vücudunuzdaki toksinlerin bir çoğundan arınmış olarak, bedeniniz artık sinyal veren hücreleri yeniden yapılandırma ve onarım sürecine girdi. Bu bir kilo verme programı değildir fakat en güzel yan etki olarak varsa kilo fazlalıklarınızın da gitmiş olduğu bir dönemdir.


Detoks sanıldığı kadar kolay ve burada anlattığım kadar basit bir işlem değildir. Kesinlikle alanında uzman bir kişiyle görüşüp size uygun olan programı hazırlamasını tavsiye ederim. Bu bilgileri sadece bir giriş olarak kabul edin ve bu günden farkındalığınızı arttırmaya başlayın.

Detoksifikasyon süreci ile ilgili aklına takılan bölümlerde benimle iletişime geçebilirsiniz. Her türlü sorularınızı yanıtlamak ve arınma yolculuğunuzda size eşlik etmek benim için büyük bir zevktir. Unutmayın ki, ufak adımlar bir süre sonra vücudunuza sonra büyük değişimleri getirecektir. Yaşlanmayı ve hastalıkları bugünden önlemek sizin elinizde.

Dilşat Erdil
Bütünsel Değişim ve Detoks Uzmanı
dilsat@dilsaterdil.com