Cuties Filmi Nedeniyle Teksas’ta Netflix’e Karşı Soruşturma Başlatıldı

Takip Et:
Cuties Filmine Gelen Tepkilerin Netflix’in Bu Çeyrekteki Büyümesini Yavaşlatması Bekleniyor
Cuties Filmine Gelen Tepkilerin Netflix’in Bu Çeyrekteki Büyümesini Yavaşlatması Bekleniyor

Teksas’ta bir büyük jüri, kız çocuklarını seksüalize etmekle yargılanan Cuties filmi sebebiyle Netflix’e karşı soruşturma başlattı.

Maïmouna Doucouré’un idarediği, dünya prömiyerini yaptığı 2020 Sundance Film Şenliği’nde mükâfata layık bakılan Cuties – Mignonnes filmi, 9 Eylül’de Netflix’te yayınlanması ile beraber kendisini büyük bir kavganın merkezinde buldu. Hakikatinde Cuties’e yönelik tepkiler, film Netflix’e gelmeden evvel, Netflix’in film için paylaştığı afiş ve tanıtım yazısıyla başladı.
Sosyal medyada #NetflixPedofilia etiketiyle gündeme taşınan film, çocukları seksüalize etmekle yargılandı. Netflix bunun üzerine bir açıklama yayınlayarak “filmi doğru biçimde yansıtmayan” tanıtım çalışmaları için özür diledi.

Fitili buradan ateşlenen münakaşa, filmin Netflix’te yayınlanmasıyla beraber daha da gelişti.
Netflix kullanıcılarının tepki olarak aboneliklerini iptal etmesi için Change.org’da başlatılan imza kampanyası 600 binden fazla imza topladı.

Netflix, gelen bu tepkiler üzerine bir açıklama yayınlayarak filmin çocukları seksüalize etmediğini, aksine çocukların seksüalize edilmesi üzerine cemiyetsel bir tenkit olduğunu belirtti. Bunun çocuk yaştaki genç kızların gelişirken sosyal medyada ve cemiyette karşılaştıkları baskıya odaklanan mükâfatlı bir film olduğuna vurgu yapıldı.
Büyük jüri tarafından hazırlanan 23 Eylül tarihli iddia belgesinde Netflix, 18 yaşından minik çocukların şuurlu olarak yakışıksız bir biçimde sergilendiği bir görsel malzemeyi yaymakla yargılandı.

Soruşturmanın ne biçimde ilerleyeceğine bağlı olarak üst seviye Netflix idareyicileri mevzuyla alakalı ifade vermek üzere duruşmaya çağrılabilir. Ancak şu an için Netflix yöneticilerine duruşma celbi sevk edilmiş değil.

Soruşturmanın kamuoyuna yansımasının ardından bir açıklama yayınlayan Netflix, bu soruşturmanın bir takviyeyi olmadığını ve filmin ardında durduklarını belirtti.