Sağlık

Covid-19 hastalarında ‘pıhtı atması’ riski

Prof. Dr. Akay, “Başka Bir Deyişle pandemi döneminde Covid-19’a yakalanan hastalar pıhtı atması açısından tehlike altında” dedi.

Prof. Dr. Akay, yoğun bakımda uyuyan Covid-19 hastalarında pıhtının bakıldığına noktaya değinerek, “Covid-19 olmuş hastalar pıhtıya yakalanmak açısından tehlike altında. Nedeni henüz daha bütün mekanizması anlaşılamasa da sağlık kurumuna uzun zaman uyuyan insanlarda fark edilmiş ki hem büyük hem minik damarlarda pıhtı ortaya çıkmış.
Başka Bir Deyişle pandemi döneminde Covid-19’a yakalanan hastalar pıhtı açısından tehlike altında” diye konuştu.

‘HASTA DEĞİLLER AMA RİSK ALTINDALAR’

Prof. Dr. Akay, hareketsiz olan her fertte pıhtı tehlikesine noktaya değinerek, “Özellikle koronavirüs olmuş ve yoğun bakımda uyuyan hasta; her yoğun bakımda uyuyan hasta gibi tehlike altında.
Bu bireyler de tehlike altında. Hasta değiller; ama tehlike altındalar. Zira hareketsizler. Saatlerce ekran başındalar. Saatlerce bilgisayar başındalar. Ve bunların her birisi hareketsizlik oluşturuyor. Hareketsiz olan şahıslarda da pıhtı olma tehlikeyi çoğalıyor. Bu tehlike obez olan, yaşı azıcık daha ileri olan şahıslarda fazla; ama hareketsiz olan her şahısta bu tehlike mevcut. Başka Bir Deyişle ‘çocukluk çağında Covid-19 olmaz’ kısmı nasıl yanlışsa ‘çocuklarda pıhtı olmaz’ önermesi de yanlış bir önerme.
Dr. Akay, pıhtı atmasının bedende birkaç sonucu olacağına işaret ederek, “Birinci safhası bacaklarımızda oluşan pıhtı, akciğerlere gitti diyelim, bu oluşan pıhtı ölçüsüne göre şahsın yaşamına kast edebilir, bu çok makûs bir senaryo. Ya da oradaki pıhtı kronik durumda kalabilir ve akciğer tazyikini yükselten bir hastalığa yol açabilir. Veya bacaktaki bu pıhtı bacak damarlarında kalarak şahsın bacağında şişme, sızı, kramp girmesi gibi gidişatlar oluşturabilir.
Bu pıhtıya müdahale edecek güçlü ilaçlarımız da mevcut” ifadelerini kullandı. 

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu