Kültür ve Sanat

Climax Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

Irreversible, Enter the Void, Love, Climax, Lux Æterna gibi her biri izleyiciyi çelişkiye düşüren, bazılarının takdirle karşıladığı bazılarını ise rahatsız eden filmlerin rejisörü Gaspar Noé, imza attığı dikkat çekici filmlerle sinema dünyasının ehemmiyetli adları arasında girmeyi başardı. Bu filmlerden biri de 2018 senesinde vizyona giren, dünya prömiyerini Cannes Film Şenliği‘nde yapan Climax.

Filmde, bir şov provası için bir arada bulunan dans grubunun verdiği partinin gece ilerledikçe çığırından çıkması ve tabir yerindeyse herkesin usunu kaçırışı gözler önüne seriliyor.
Rejisörün filmografisi içerisinde ehemmiyetli bir yer yakalayan Climax filmi hakkında öğrenilmesi gerekenleri derledik.

Climax Hakkında Kesinlikle Bilinmesi Gereken 15 Ayrıntı

 Filmin Çekimleri

Filmin çekimleri bütün 15 günde bitirildi. Çekimler ise filmdeki sıraya göre kronolojik olarak yapıldı.
Filmin ikinci yarısı 42 dakikalık oldukça uzun tek tasarıdan oluşuyor. Filmin senaryosu ise beş sayfadan oluşuyor. Cannes Film Şenliği’ne yetiştirebilmek emeli ile yazım, çekim ve kurgu işlerinin hepsi bütün dört ayda bitirildi.

Filmin Dansçı Kadrosu

Selva karakterini canlandıran Sofia Boutella haricinde filmin oyuncu kadrosunda daha evvel oyunculuk tecrübeyi olan kimse yok.
Boutella, dans tecrübeyi olmasına karşın, ortada rastgele bir senaryo olmadığı için filmde rol alma konusunda kararsızlar yaşamış. Gaspar Noé de oyuncuları doğaçlama mevzusunda oldukça cesaretlendirmiş. Bu noktada doğaçlamalardaki tek sınırlama, hikâye 1990’lı senelerde geçtiği için oyuncuların uslu telefon gibi o döneme ait olmayan malzemelere referansta bulunmaları. Noé bunu istemediğini belirtmiş.

Oyuncuların Role Hazırlanması

Gaspar Noé, filmdeki oyuncuların dissosiyatif uyuşturucu psikozu mantalitesini iyi icra edebilmeleri için onlara internetten tespit ettiği; asit, ekstazi, kokain tesirinde şahısların videolarını izletmiş.
Bunlar arasında Luis Buñuel, Dario Argento, Rumen feylesof Emil Cioran gibi adlara yollamalar bulunuyor.

Doğaçlama Sahneler

Sadece açılıştaki sahne dışında filmde yer alan tüm danslı sahneler doğaçlama olarak asıllaştırıldı. İlk açılıştaki dans sahnesi bir koreografiye göre icra edildi.
Angie’nin yanı sıra Eagles’ın Hotel California şarkısı ile David Bowie ve Lou Reed’in şarkıları da değerlendirilmiş.

Gaspar Noé’ye Göre Climax

Gaspar Noé’ye göre Climax, kendisinin bazı düşlerini ve kabuslarını temsil ediyor. Rejisör ayrıca filmin tehlikesiz bir mekânın tımarhaneye dönmesi ile ilgili olduğunu belirtiyor.

Esin Kaynağı Olan Filmler

Climax filmi için Gaspar Noé’ye esin kaynağı olan pek çok film bulunuyor.
Filmdeki psikotik sahnelerin pek çoku için rejisörlüğünü Andrzej Żuławski’nin yaptığı 1981 yapımı Possession filmi büyük bir esin kaynağı. Ayrıca Pier Paolo Pasolini, Rainer Werner Fassbinder, Luis Buñuel, Todd Solondz ve Lars von Trier gibi rejisörler de Noé’nin etkilendiği adlardan kimileri.

Dans Sahneleri ve Ritüeller

Dans sahneleri için Gaspar Noé, oyuncularından insanların ritüellerde girdikleri trans ruh hâline girmelerini ve bu trans hâlini taklit etmelerini istemiş.

Possession Filmine Yollama

Sofia Boutella’nın canlandırdığı Selva karakterinin delirdiği, perdeleri yırtıp kopardığı sahne, Andrzej Żuławski’nin Possession filmine dolaysız bir gönderme olarak kabul edilebilir.
Rejisör, Climax’i, Kubrick’in filminde maymunların evrimleşmesinin aksine insanların maymunlara, kendi reel orijinlerine döndüğü bir film olarak bakıyor.

Filmin Afişi

Filmin afişinde oyuncular bir odada yere uzanmış ya da sandalyede bir araya getirilmiş olarak duruyor. Reelinde afişte karakterler filmin sonunda geldikleri hâlleriyle neredeyse birebir aynı pozisyonda duruyor.
Neredeyse sübliminal olarak gözüken iki yazı kartı daha bulunuyor. Açılışta ve en sonda çıkan yazılarda “Life is a collective impossibility.” Hayat ortaklaşa bir olanaksızlıktır ve “Death is an extraordinary experience.” Vefat olağandışı bir tecrübedir. ifadeleri bulunuyor.

Victoria

Filmdeki uzun tasarılar, 2015 yapımı Victoria filminden esinlenilerek çekiliyor.
Gaspar Noé ve takımdan birkaç şahıs 1990’larda böyle bir habere denk geldiklerini açıklıyor, ancak kimse habere dair spesifik ayrıntıları andırmıyor.

Kaynak: IMDB

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu