Ciğer kalmadı! Kırmızı Oda’da Alya anlattı, izleyenler göz yaşlarına boğuldu

Takip Et:
İstanbullu Gelin’in Yaz’ı ve şimdi de Kırmızı Oda’nın Alya’sının gerçek hikayesi başladı…
İstanbullu Gelin’in Yaz’ı ve şimdi de Kırmızı Oda’nın Alya’sının gerçek hikayesi başladı…

Magazinn /Ayrıntı – Cuma akşamı 3. kısmıyla ekrana gelen Kırmızı Oda dizisi, yeniden izleyenleri ekrana kilitledi. Melisa Sözen’in oynadığı Alya karakterinin yaşam öyküsünü dinlerken ekran başındaki birçok bireyin gözleri doldu. Vakaların hakikat bir hayat öyküsünden olması da bu kadar sallayıcı ve tesirli olmasına neden oluyor. tv8’de yayınlanan dizinin yeni kısmında Hekim Hanım ve Alya’nın terapi seansında, Alya’nın çocukluğuna gidildi.

Hem de sözle değil, gerçekten gidildi.
Sahnenin içindeyken olanları anlatıyordu Alya. Değişik bir sahneydi ve izleyiciye de sanki birebir yaşatıldı o anlar.

Dizinin ilk kısmından itibaren Meliha ve Mehmet’in acı yaşam öykülerini dinlemeye devam ediyoruz. 3. kısımda dahil olan Alya ise sansasyonel öyküsünü anlattı bu hafta. Leke pas içinde, annesinin kıyafetleriyle dolaşan, çok ağır bir çocukluk geçirmiş ama Hukuk Fakültesi’ni de birincilikle tamamlayacak kadar zeki bir kız. Peki ona ne olmuştu, bu hale nasıl dönüşmüştü?

Geçtiğimiz hafta Alya karakterinin reelinde Kırmızı Oda’öyküsünün de alıntılandığı Dr.
Hatta Ala’nın öyküsü, reelinde İstanbullu Gelin’e mevzu olmuştu. Başka Bir Deyişle o dizideki Süreyya ve Faruk’un kızı Yaz’dı Ala. Kırmızı Oda’da ise Alya olarak anılıyor şimdilerde.

İstanbullu Gelin’in senaryosunun değiştirildiği gündeme gelmişti. Süreyya’nın şizofren olduğu, kendini astığı, kayınvalidesinin vefatına sebep olduğu Esma Sultan ve kızı Alya’ya da çok makûs davrandığı kitapta yer almakta. Fakat İstanbullu Gelin’de mevzu böyle işlenmedi.

Ayrıntıları aşağıdaki haberimizde tespit edebilirsiniz…

https://televizyongazetesi.com/bu-gercek-cok-sallayacak-kirmizi-odadaki-soke-eden-alya-aslinda-istanbullu-gelinde-sureyyanin-kizi-yaz/1240454

Öykünün reel reeli ise Kırmızı Oda’da Alya’nın hayatında gizli.
Alya ise yapyalnız bırakılmış! Sırf erkek olarak doğmadı diye! Hem annesi hem de babası onu kabul etmiyor ve ilgilenmiyor. Babaannesi de hiç umursamıyor.

Öykü hakikat yaşamdan ve Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’un Yaşama Dön kitabında alıntılanmış. Ala adlı bir kızın kendisine gelmesiyle ortaya çıkıyor. Başka Bir Deyişle Kırmızı Oda’daki Alya ve tabii İstanbullu Gelin’de Yaz karakteri olarak izledik.
Mükemmel oyunculuğuyla yeniden ekrana kilitledi bu hafta da…

Alya, neden kimse tarafını beğenilmiyor?

Alya’nın öyküsüne dönelim; Hekim Hanım, nihayet onu konuşturmayı başardı. Büyük bir konakta yaşayan zengin bir aile. Evin 3 oğlundan en büyüğünün kızı Alya. Öteki oğullar babaannenin istediği bayanlarla evlenmiş ve kabul bakmışlar. Alya’nın annesini ise babası sevip evlenmiş. Bu gidişat zati baştan annesinin konakta istenmeyen gelin olmasına neden olmuş.

Alya doğduğunda babası mapustaymış.
Dün akşam ekrana gelen 4. kısımda Alya, Hekim Hanım’a geldiğinde saçında baht haşereli bir toka dikkat çekti. Alya, babası ile ilk karşılaştığı o gün, başka bir deyişle mapustan çıkıp geldiği gün kendisine getirdiğini anlattı. Zati ilk ve son armağanmış. Babası onu ilk ve son kere saçını okşayarak hoşlanıyor o kadar.

Içki baba, mutsuz ve hasta ruhlu anne onunla hiç ilgilenmiyor. Babaanne, zati erkek torun olmadığı için baştan itmiş. Kuzenler, yengeler, amcalar, kimse Alya’yı hoşlanmıyor ve herkes görmezden geliyor.

Alya acı öyküsünü anlattıkça, ekran başındakileri de hüzünlendirdi.