César Ödülleri’ni Dağıtan Académie’nin Başkanları İlk Kez Üyelerin Oylarıyla Belirlendi

Takip Et:
César Ödülleri’ni Dağıtan Académie’nin Başkanları İlk Kez Üyelerin Oylarıyla Belirlendi
César Ödülleri’ni Dağıtan Académie’nin Başkanları İlk Kez Üyelerin Oylarıyla Belirlendi

César Mükâfatları’ni dağıtan Académie des Arts et Techniques du Cinéma’nın başkanları, bu sene yaşanan kavgaların ardından yapılan farklılıklar kapsamında ilk defa azaların oylarıyla tanımlandı.

Académie des Arts et Techniques du Cinéma tarafından 1975’ten bu yana dağıtılan ve Fransa’nın Oscarları olarak öğrenilen César Mükâfatları, bu sene sinema dünyasının gündemini uzun müddet meşgul eden bir münazaraya mevzu oldu. 45.
Özellikle Académie’nin başındaki idare heyetinin, abonelerin oylarıyla seçilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Amerika ve İngiltere’de Yüksekokul idareleri abonelerin oylarıyla tanımlanırken, Fransa’da Yüksekokul yönetimi L’association de promotion du cinéma, başka bir deyişle Fransız Filmlerini Tanıtma Birliği tarafından tanımlanıyordu. Öte yandan yüzde 65’i erkeklerden oluşan Académie’de cinsiyet denkliğinin sağlanması için daha kayda değer adımlar atılması istendi.

Bu sinemacıların ortaya koyduğu tepki kısa vakit sonra karşılık buldu ve Académie des Arts et Techniques du Cinéma’dan mesul olan idare heyetinin tüm aboneleri istifa edeceklerini açıkladı.
Oylama neticesinde Académie’nin başına Véronique Cayla ve Eric Toledano geldi.

Hem sinema hem de televizyon sektöründe son derece deneyimli bir ad olan Cayla, Fransa’nın Milli Sinema Merkezi’nin ve önde gelen yayın kuruluşlarından Arte’nin başkanlığını yapmış, aynı zamanda 2001-2005 seneleri arasında Thierry Frémaux ile beraber Cannes Film Şenliği’nin idaresinde misyon almıştı. Toledano ise Olivier Nakache ile beraber imza attığı The Intouchables, C’est La Vie ve The Specials gibi filmlerle tanınıyor.

Yeni idarenin cinsiyet denkliği, içericilik ve transparanlık mevzusunda ehemmiyetli reformlar yapması bekleniyor.
İlk olarak bu 4300 azanın oylarıyla 164 şahsiyet idare takımı tanımlandı. Bunlara cetmeyle gelen 18 abone katıldı. Böylece 182 şahsiyet idare kadrosu tanımlandı. Académie’nin yeni başkanları ve sektörün değişik alanlarını temsil eden 21 kısmın temsilcileri bu 182 bireyin oylarıyla tanımlandı. Cinsiyet denkliğinin sağlanması korunarak hazırlanan yeni tercih sisteminde, 21 kısmın temsilcisi olmak isteyen adayların bir bayan ve bir erkek olarak beraber aday olmaları istendi.