Medya

Burak Özçivit Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Burak Özçivit, 24 Aralık 1984 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Türk dizi, sinema oyuncusu ve model.

Ismi: Burak Özçivit
Doğum Tarihi: 24 Aralık 1984
Doğum Yeri: İstanbul
Boyu: 1.84 m.
Kilosu:  76 kilo
Burcu: Oğlak
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Siyah
Annesi: Ceyhan Özçivit
Babası: Bülent Özçivit
Eşi: Fahriye Evcen
Çocuğu: Karan Özçivit
Kardeşleri: Burçun Deniz
Instagram: https://www.instagram.com/burakozcivit/

Ailesi:  Aslen Gaziantepli.
2015 senesinden itibaren birlikte olduğu kendisi gibi oyuncu olan Fahriye Evcen ile 29 Haziran 2017 tarihinde, Sait Halim Paşa Yalısı’nda tertip edilen merasimle evlendi. Çiftin Karan isminde bir oğulları var. “Dedemler Antep’te pamukçuluk yaparlarmış. Pamuğun içindeki fıstığa benzeyen maddeye çiğit denirmiş. Bizimkiler çiğitten çıkardıkları yağ ile ünlenince onlara ilk başta Çiğitzade, daha sonra da Çiğitoğlu demişler. Soyadı yasasıyla beraber de Özçivit olmuşuz.
Dedemin babası Kurtuluş Savaşı gazisi. Lakabı da Karadayı. Ömrü süresince bacağına saplı kalan şarapnelle yaşamış. Hiçbir işte dikiş yakalatamayınca bir baklavacının yanında çırak olarak çalışmaya başlamış. Zaman içinde kellecilik yapan Karadayı en sonunda kebapçılıkta karar kılıyor ve 1950’de Antep’ten İstanbul’a göç edip Zeki Müren’in de müdavimi olduğu kentin ilk kebapçısını açıyor.”

Eğitim yaşamı: Kazım İşmen Lisesi’nden mezun oldu.
“Fakat bu fotolar tercih edici heyet tarafından çöpe atılmış. Organizatörler son anda vaziyeti fark edince, benim fotoğraflar çöpten çıkarılıyor ve müsabakaya katılıyorum. Gerisi bilindiği üzere. 2003 seneyi Best Model of Turkey müsabakasında gelecek vadeden seçildim. Müsabakadan sonra Uğurkan Erez Ajans ile çalışmaya başladım. 2005’te Best Model of Turkey Müsabakası’na yine katılarak Best Model of Turkey seçildim. Buna bağlı olarak da Best Model of The World’e katılarak dünyanın en iyi ikinci mankeni seçildim.
Sonrasında da gelen oyunculuk önerilerini değerlendirdim.  

Oyunculuğa ilk adım: Televizyon serüvenine, ‘Eksi 18’ dizisinde ‘Komiser Murat’ karakterini canlandırarak başladı.

Hangi proje ile parladı? ‘Ufak Gizemler’ dizisinde canlandırdığı ‘Çetin Ateşoğlu’ karakteri ile dikkatleri üzerine çekti.

Şahsi gelişim: Oyunculuğa başladığı dönemde oyunculuk dersleri aldı.
Her gün sette yeni bir şeyler biliyoruz, kendimizi keşfetmeye devam ediyoruz. Dersler ebat değiştirdi başka bir deyişle.

Sosyal: Boş müddetlerinde eşiyle sinemaya gitmekten veya evde film seyretmekten zevk alıyorlar. Ayrıca, serinkanlı tespit ettikleri yerlerde yürüyüş yapmayı da hoşlanıyorlar.

Düşünce yapısı: Daha Öncekinden kesintisiz gelecek tasarıları yapıyordu ancak zamanla bu mizacını törpüledi. Olayları akışına bırakmayı seçiyor. “Açıkçası vakaları akışına bırakmayı bildim.
Daha Öncekinden çok daha hakimiyetli bir tiptim ama hakimiyeti de yer yer hakimiyet etmek gerektiğini bildim. Mesela hayal eforum her zaman benden çok öndeydi. Bu gidişat da aralıksız tasarı yapmama neden oluyordu. Kafamdakiler neticeye erişemediğinde büyük motivasyon kaybı yaşamaya başlıyordum. Artık hayal eforuma dizgin bir yerinizi incitmeyi becerebiliyorum. Kim öğrenir belki de bunlar yaşamın bana ‘Eyvallah’ diyebilmeyi öğretme biçimiydi.”

Mutluluk kaynağı: Hayranlarının eşi ile ikisini çok yakıştırmasından mutluluk dinliyor.
Çok da güzelime gidiyor bu vaziyet. En büyük talihimiz. İkimizi de ayrı ayrı beğeniyorlar.”

İlk sinema filmi: Alper Mestçi / Musallat

Hayran olduğu şahıs: Kartal Tibet’in yaşamında ehemmiyetli bir yeri var. “Benim için çok değerli. Pek çok şey bildim ondan. O bir duayen. Bu işin her alanında çalışmış. Yeşilçam desen öğreniyor, tiyatro desen öğreniyor, oyunculuk, rejisörlük, ne ararsan var. Ona teslim olursanız zaferli olursunuz.
Yeni başlıyordum, ona teslim oldum. Mesela tam kurulumlarda vardım Kartal Hoca’nın yanında. Başrol oyuncusunu kuruluma sokmadan hiçbir işi kabul etmiyordu. Zira ‘Bir oyuncu kurulum öğrenmeden hiçbir biçimde oyunculuk yapamaz’ diyordu. Haklı çıktı. Kurulum demek, ‘Yapamadıklarım neler? Ben neleri yapmamalıyım?’ı bilmek demek. Hayat da öyle değil mi? ‘Evet’ dediklerimizle değil, ‘Hayır’ dediklerimizle galibiyete erişiriz. Ben kurulumlara gire gire hatalarımı baktım.”

Aşka bakışı: “Aşkla alakalı klişe cümleler kuramıyorum zira çok derin bir şey aşk.
Ben de aşık olduğumda hakikat Burak’la karşılaşıyorum; önüme bir mani koymamı, ego yapmamı, bakışımı, duruşumu değiştirmem gerektirmiyor. O an her ne ise bir anda olup bitiyor. Zamansız, ebatsız başka dünyadan bir şey aşk. Netlikle bu dünyadan değil, bizim de bu dünyada durmadan üzerine koymaya çalıştığımız şeyleri bir anda devirip geçen bir şey. Benim zati genelde de coşkulu ve telaşlı bir halim vardır. Aşık olduğumda bu gidişat çoğalıyor, sanki kabıma sığmıyorum.
Çok da mutluyuz. Kafanın ve ruhunun anlaştığı biriyle yaşamı paylaşmaktan hoş ne var? Birbirimize dinlediğimiz sevgi kadar hürmetimiz de büyük.”

Nasıl evlenme öneri etti? “Fahriye bana doğum günü partisi hazırlamıştı. Usunca sürpriz yapacaktı. Ben de tabii çakozladım vaziyeti. Benim doğum günü pastam kazançken, üzerinde ona aldığım yüzüğü baktı ve şoke oldu! O bana doğum günü partisi hazırladı, ben ona evlenme öneriyi ettim. Yüzüğü bakar görmez başladı ağlamaya.”

Yaşama bakışı: Bir insanın ardındadan söylenecek en hoş sözün, ‘Iyi adamdı be!’ olması gerektiğini düşünüyor.
Benim kendimle alakalı tek niyetim iyi bir insan olmak. Bunun içinde filmi sürüklerken takım olmak da var, sete girdiğiniz anda tebessümmek de, caddedeki insanı, seyirciyi hoşlanmak de. Iyi bir insan olmadığın sürece iyi oyuncu olma uğrun yok! Bu yeterli zati, daha fazla bir şeye gerek yok. Ama bunu açıklatmak da çok basit değil. Iyi insan olduktan sonra yaşamın geri kalanı bir biçimde ilerliyor. Hepimiz muhtelif işler yapıyoruz. İnsanın mesleğini beğenerek yapması ehemmiyetli ama iyi insan olması daha ehemmiyetli!”

İş yaşamına bakışı: Yaptığı işte,  fiziksel özelliklerin artı olduğu ancak yeterli olmadığı görüşünde.” Zafer için us, zeka gibi, beceri gibi, maharet gibi, işine istekle bağlı olmak gibi başka şeylerde zorunlu.
Ben işkoliğimdir, ne kadar yorulursam yorulayım hep işimin ardında durur söylenmezdim ama gel bak ki 150 dakikalık dizi sürüklemek, bir yerden sonra gerçekten insanın kendiyle sınavına dönüşüyor. İşine aşık tarafım her zaman ‘Sabret, yola devam Burak’ diyor ama hem akılsal hem de fiziksel olarak olağanüstü açıklıyoruz. Oyunculuk tamamen rolle ilgili. Rolün içine girmen, oynadığın birey olman gerekiyor. Bunu başardığında da kimse artık hakikat seni görmez, canlandırdığın karakteri bakar.”

Kariyer tasarıyı:  Aynı zamanda yapımcılıkta yapıyor ve kazandığını filme yatırıyor.
Belki tehlikeye giriyorum ama kazandığımı yatırıyorum. Bazen kazanıyorsun, bazen kaybediyorsun.  Dizilerde alışılmış bir kariyerim olduğu için, televizyonda daha drama rolleri seçiyorum. Fakat iş sinemaya gelince, amacım ağırlıklı olarak komedi yapmak. Güzel, ‘Aşk Sana Benzer’de bunu reelleştiremedim ama ‘Kardeşim Benim’ üzerinde çalışmaya başlandığı ilk günden beri komedi unsuru ağır basan bir film olarak planlandı. Günlük yaşamımda bir hayli cümbüşlü bir tip olduğum için, komediye daha yakın olduğumu düşünüyorum.”

Gelecek Hayali: Kendi filmlerini yapmak ve ilerde rejisörlüğü sınamak istiyor.
Bir oyuncu olarak da bazen o pay kapılıyorum ama sonuçta ticari bir iş yapıyoruz. Kendimi bütün hazır sezmeden rejisör koltuğuna oturmamın doğru olmayacağının farkındayım. Her oyuncu gibi benim de bazı gayelerim vardı. Yoksa işveren olmak gibi bir hayalim yoktu. Yalnızca gerçekten istediğim işlere imza atmak istediğim için bu şirketi kurdum. Senelerdir bana gelen senaryoların hiçbiri ne yazık ki bütün anlamıyla içime sinmeyince kendi öykülerimi yazmaya başladım. Zamanla bazı arayışlar içine giriyorsun, neyin doğru olduğunu tespit ediyorsun.
Bazen matematik olarak bakmak gerekli işe.”

Hobisi: Resme hüneri var. Boş zamanlarında çizim yapmayı beğeniyor. Ayrıca en büyük isteklerinden bir tanesi de motor kullanmak. “Türkiye’de tatil yaparken zorlanıyoruz. Doğruya doğru. Mektepte ödev verirlerdi, ‘Git Eminönü’ne, resim çek!’ derlerdi.
Şimdi tabii o kadar hür değilim. Ama şehirle de yapmak istiyorsam, kafamda bereyle giderim. Bizim Fahriye’yle en beğendiğimiz şey, kafamıza siyah kasklarımızı takıp motorla kenti turlamak. Sıçrıyoruz, Sultanahmet’e gidiyoruz. Bir Haylidir motor kullanıyorum. Babam hiç istemedi. Hatta kıyameti kopardı. Bir yıl sonra dostlarım arıyor, ‘Bülent Ağabey’yi motorda baktık!’ diye. ‘Nasıl ya!’ dedim, ‘Benim motora binmeme şiddetle itiraz eden adam motorcu mu oldu?’ Ama gidişat bu, üç yıldır yaz-kış motora biniyor.”

TELEVİZYON DİZİLERİ  

2006 -Eksi 18 / Murat

2007 /2008- Mecburi Koca /Ömer Özpolat

2008/2009-Baba Ocağı / Güven

2010 -Hıyanet / Emir

2010/2011-Ufak Sırlar / Çetin Ateşoğlu

2011/2013 -Muhteşem Asır / Malkoçoğlu Bali Bey

2013/2014 –Çalıkuşu/ Kamuran

2015/2017 -Kara Sevda / Kemal Soydere

2019/2020-Kuruluş: Osman / Osman Bey

SİNEMA FİLMLERİ

2007 -Musallat /Suat

2015 -Aşk Sana Eş / Balıkçı Ali

2015- Güvercin Uçuverdi / Kendisi

2016 -Kardeşim Benim /Hakan

2017-Kardeşim Benim 2 / Hakan

2018 -Can Feda / Yüzbaşı Alparslan

2020- Masha’s Mushroom/ Bobby

ÖDÜLLERİ

2012 -GQ Men Of The Year Mükâfatları /Senenin Oyuncusu / Muhteşem Asır

2013 -Galatasaray Üniversitesi 2012’in En’leri Mükâfatları /En İyi Dizi Erkek Oyuncu

2014 – 2.
Magazinci.com İnternet Medyası En İyiler / En İyi Erkek Dizi Oyuncusu

2014- 4. Elle Style Mükâfatları /Elle Style Senenin Erkek Oyuncusu

2014- Haliç Üniversitesi 2014’ün En’leri Mükâfatları/En İyi Erkek Oyuncu

2015 -Ayaklı Gazete Mükâfatları /En İyi Erkek Oyuncu / Kara Sevda

2015- 4. Bilkent Televizyon Mükâfatları /En İyi Drama Erkek Oyuncu /Kara Sevda

2016 -14. YILDIZ TEKNIK ÜNIVERSITESI Senenin Yıldızları Mükâfatları /En Sevilen Erkek Film Oyuncusu/ Aşk Sana Eş

2016- 23.
Magazinci.com İnternet Medyası En İyiler /Senenin TV Performansı /Kara Sevda

2017- The ONE Awards Nesnel/ Senenin En Galibiyetli Erkek

2017- GQ Men Of The Year Mükâfatları / Senenin Konuşulan Adamı

 

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu