B12 Eksikliği Yaşıyor Olabilirsiniz!

Sizde de aşağıdaki belirtileri görüyorsanız muhtemelen B12 eksikliği yaşıyorsunuz...

İnsan vücudunda en çok rastlanan vitamin eksikliklerinin başında gelen B12 eksikliği bir çok sağlık problemine sebep olmaktadır. Genellikle bu hastalık et, balık, yumurta, tavuk gibi besinleri tüketmeyen vejeteryanlar da görülür. Bol miktarda B12 vitamini içeren bu besinler tüketilmediği takdirde insan sağlığını ciddi seviyede etkileyecek hastalıklara sebep oluyor. Erken teşhisi durumunda ilerleyen zamanlarda büyük sıkıntılar çekmenizi engelleyen B12 vitamin eksikliğinin tedavisi oldukça kolaydır.

B12 vitamini, uzmanların sürekli olarak doğal kırmızı ve beyaz et tüketilmesini istemesinin temel sebeplerinden birisidir. Sizde de aşağıdaki belirtiler görülüyorsa en kısa zamanda uzman doktorunuza danışmanızı öneririz. Peki B12 eksikliği belirtileri nelerdir?

• Yorgunluk

Sizde de hiç bir iş yapmadığınız zamanlarda fiziksel olarak yorgunluk görülüyor ise B12 vitamin eksikliği olabilir. Vücudunuz yeterli miktarda B12 vitamini bulamayınca istemsiz olarak yorgun düşecek ve sizi günlük hayatınızda bu durum olumsuz etkileyecektir.

• Sinir

Ani gelen sebepsizce bir sinir oluşum varsa B12 vitamin eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Vücudunuz yeteri kadar B12 vitamini alamadığı taktirde sinir sistemleriniz gerilir ve size sinirli bir hal olarak geri döner. Ansızın beklenmedik bir yerde sebepsizce sinirleniyorsanız doktorunuza görünmenizde fayda var.

• Acı tat

Yediklerinizden herhangi bir tat alamıyorsanız ve günlük hayatınızda dilinizde sürekli acımsı bir tat var ise bunun en büyük sebebi B12 vitamini eksikliğidir. Dilinizde ve ağzınızın içerisindeki bakterilere karşı büyük bir silah olan B12 vitamini, vücutta yetersiz kaldığı takdirde ağzınızın içerisinde kalıcı bir şekilde acı tat kalacaktır. B12 vitamini eksikliği dişlerinizin hızlı çürümesine sebep olur ve erken yaşta diş kaybına sebep açar.

Yukarıdaki belirtileri sizde yaşıyorsanız en kısa sürede doktorunuza görünmenizde fayda var.