Bitkilerin Beşte İkisi Yok Olabilir

Takip Et:
Bitkilerin Beşte İkisi Yok Olabilir
Bitkilerin Beşte İkisi Yok Olabilir

Analistler, ortadan kaybolmadan evvel nebat cinslerinin adlandırılması ve belirlenmesi için zamana karşı yarıştıklarını açıkladılar.

Kew Krallık Botanik Bahçeleri tarafından hazırlanan bir rapora göre nebatlar ilaç, yakıt ve besin olarak çok istikametli faydalı olabilen varlıklardır.

Ancak besin güvenliği ve abuhava farklılığı gibi küresel meseleleri ele almak için nebat ve mantarları kullanma fırsatları kaybediliyor.

Dünya Nebatları ve Mantarlarının Vaziyeti değerlendirmesi, 42 ülkedeki 200’den fazla bilim adamının araştırmasına direnmektedir.

Rapor, biyoçeşitlilik kaybını ele almak için dünya liderlerinin harekete geçmesi için ve zorunlu özenin gösterilmesi için BM doruğundayken yayınlandı.

Kew’in bilim direktörü Prof.
Bu, tehlike ve acil eylem gereksiniminin çok kaygı verici bir resmi olduğu anlaşılmalıdır. Zamana karşı yarışı kaybediyoruz zira cinsler, tespit edebildiğimizden ve adlandırdığımızdan daha süratli yok oluyor. Çoğu Zamanı, tıbbın en acil güçlüklerinden kimilerini ve hatta belki de ortaya çıkmakta olan ve halihazırda olduğumuz pandemileri çözmek için ehemmiyetli ipuçları yakalıyor olabilir.”

7.000’den fazla yenilebilir nebat gelecekteki mahsuller için potansiyele sahiptir, ancak çoğalan dünya popülasyonunu beslemek için sadece bir avuç dolusu kullanılmaktadır.

Dünya çapında milyonlarca şahsa enerji sağlayabilecek takribî 2.500 nebat bulunurken, biyoyakıtların büyük bir kısmını sadece altı mahsul – darı, şeker kamışı, soya fasulyesi, palmiye yağı, kolza tohumu ve buğday – üretiyor.

Kew’de koruma bilimi başkanı Dr Colin Clubbe, BBC News’e yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:”Şu anda dünyadaki nebat ve mantarların bu kadar minik bir kısmını, ister besin, ister ilaç veya yakıt için, barbar cinslerin potansiyel trajiğe sandığını görmezden gelerek kullanıyoruz.

Bilim adamları, yok olma tehlikesinin daha evvel düşünülenden çok daha yüksek olabileceğini hipotez ediyor ve hipotez edilen vasküler nebatların hipotezi 140.000 veya% 39.4’ü, 2016’da% 21’e mukayeseyle yok olma riskiyle karşı karşıya gelmiş gidişatta.

Artan hipotezlerin kısmen daha karışık ve doğru koruma değerlendirmelerine bağlı olduğunu açıklıyorlar.

Yapay zeka gibi teknolojiler kullanılarak tehlike değerlendirmelerinin süratli bir biçimde izlenmesini ve nebat koruma için daha fazla finansman çağrısında bulunuyorlar.

Araştırma, tıp için kullanılan 723 nebatın jenerasyonunun tükenme tehlikeyi altında olduğunu ve dünyanın bazı bölgelerinde fazla hasada bir mesele olduğunu ortaya koydu.

Ve 2019’da 1,942 nebat ve 1,886 mantar, gıda, meşrubat, ilaç veya lif olarak değerli olabilecek cinsler de dahil olmak üzere bilim için yeni olarak adlandırıldı.

Rapor, dünyanın çoğu yerinden daha iyi araştırılan Birleşik Kraliyet florası hakkında bir kısım kapsamaktadır.

Bununla beraber, İngiltere’nin çiçekli nebatlarının üzerinde mutabık kalınan tek bir liste ve 12.000 ila 20.000 arasında değişen varsayımlarla mantarlar mevzusunda daha fazla meçhullük bulunmamaktadır.

.