Bir Zamanlar Çukurova’nın Behice’si Esra Dermancıoğlu’nun bilinmeyen hastalığı

Takip Et:
Bir Zamanlar Çukurova’nın Behice’si Esra Dermancıoğlu’nun bilinmeyen hastalığı
Bir Zamanlar Çukurova’nın Behice’si Esra Dermancıoğlu’nun bilinmeyen hastalığı

Bir Zamanlar Çukurova dizisinde Behice karakterine yaşam vermekte olan ünlü oyuncu Esra Dermancıoğlu, 1 Ekim Dünya Ürtiker Günü kapsamında ürtiker hastalığına noktaya değinmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak için “Ürtikerde Aynı Noktadayız” dijital projesini yaşama geçirdi. Projenin dijital tanıtımı 1 Ekim’de proje elçisi, oyuncu Esra Dermancıoğlu’nun Instagram hesabında canlı olarak yayınlandı.

Kozmetoloji ve Cildiye Yüksekokulu Derneği tarafından Novartis iş birliğiyle asıllaştırılan “Ürtikerde Aynı Noktadayız” dijital projesi kapsamında Esra Dermancıoğlu, ürtiker hastalığını simgeleyen kırmızı puanlı kıyafetini her gün giyerek bir hafta süresince Instagram hesabından canlı yayınlar reelleştirdi.

Aynı zamanda kendisi de ürtiker hastası olan oyuncu Esra Dermancıoğlu, “Ürtikerde Aynı Noktadayız” projesinde yer almaktan mutluluk dinlediğini belirterek şunları açıkladı:

“Proje kapsamında bir hafta süresince Instagram canlı yayınlarımda her gün aynı kırmızı puanlı elbiseyi giydim.
Bu elbise ürtiker hastalığını simgeliyordu. Düşünün ki, bu elbiseyi aylarca hatta senelerce giyenler var. Ben de onlardan biriyim. Millet arasında kurdeşen olarak öğrenilen ürtiker, kırmızı şişkin noktalar biçiminde ciltte oluşan, kabartılarla izleyen, kaşınan ve yaşam niteliğinden çalan bir hastalık. Bazı geceler kaşıntı o kadar şiddetlenir ki yatamazsın, uyku meseleyi yaşarsın, sabahları gönülsüz ve bitkin uyanırsın. Cildimiz de bizim elbisemiz gibi.

Kıyafeti çıkardığımız gibi bu hastalığı da üzerimizden çıkarmak ve rehabilitasyon olmak muhtemel! Bu şikayetleri yaşıyorsanız; kesinlikle hekime müracaat etin, tedavinize kumpaslı devam edin ve kontrollerinizi umursamama etmeyin.
Bizler ürtiker hastaları olarak, bilgi yetersizliğinden doğan yanlış anlaşılmalardan dolayı iş hayatımızda ve sosyal yaşamımızda rahatsız edici bakışlara ve tavırlara maruz kalıyoruz. Hastalıkla alakalı önyargıları devirerek hastalarda ve cemiyette öğrenilirliği artırmak hastalıkla çabada çok ehemmiyetli.”

“Ürtikerde Aynı Noktadayız” Hakkında

Her canlı yayınında ürtiker hastalığının değişik bir bulgusuna noktaya değinerek canlandırma yapan Dermancıoğlu, ürtiker hastalığından bahsetmeden hastalığa sembolik olarak yollama yaptı.
Dr. Server Serdaroğlu’nu ağırladı. Prof. Dr. Serdaroğlu, canlı yayında ürtiker hastalığı ve rehabilitasyon usulleri hakkında Dermancıoğlu’nun sorularını cevapladı.

.