Bir Korku Filmi Olarak I’m Thinking of Ending Things

Takip Et:
Bir Korku Filmi Olarak I’m Thinking of Ending Things
Bir Korku Filmi Olarak I’m Thinking of Ending Things

Charlie Kaufman imzalı I’m Thinking of Ending Things filmini mercek altına alan video essay, filmi fobi cinsinin özellikleri üzerinden inceliyor.

Netflix’te geçtiğimiz ay yayınlanan Her Şeyi Tamamlamayı DüşünüyorumI’m Thinking of Ending Things, gerilimin dozunu giderek tırmandıran akışı ve karakterlerin konuşmaları üzerinden ilerleyen klostrofobik  atmosfere sahip bir film. Öyle ki banal bir senaryo yapısına oturtulamayacak film, bir cinsin banal konvansiyonları altında da inceleme edilemeyecek derecede çok tabakalı.
Peki gerilim unsuru giderek seyircide bir kaygı da uyandırırken bu filmi bir fobi filmi biçiminde adlandırmak olası mı?

The Discarded Image kanalının hazırladığı video essay kısaca bu suali soruyor: I’m Thinking of Ending Things bir fobi filmi mi? Filmin özellikle janralar arasında dolaştığını, özellikle filmin adapte edildiği kitapta da bu gidişatın gözlemlenebildiğini belirtiyor.
Öyle ki olağan fobi filmlerinin bu cinsin sınırlarını çizen elementlerinin filmde ne ebatta yer aldığı vurgulanıyor. Bu vaziyet, Charlie Kauffman’ın filmde nasıl değişik janralar arasında dolaştığına işaret ediyor. 

I’m Thinking of Ending Things’teki Psikolojik Gerilim Unsuru

Kauffman’ın filminde kurduğu dil ve filmin gerilim atmosferi, sinema tarihinin olağanlarına ve yakın dönemden ehemmiyetli eserlere de birer yollama barındırıyor.
İlişkiler, aile, insanların acayip tutumları, dışarıdaki hava vaziyeti video essay’de ele alınan örneklerden kimileri. Ancak bu örneklere karşın filmde beklenen bir kriz vaziyeti, çığlık gibi bir fobi patlamamasının olmaması veya sahne sürelerinin denksiz dağılımı Kaufman’ın filmin toplam dilini hoş bir biçimde özetliyor.

Charlie Kauffman’ın fobi cinsine yaklaşan filmine kattığı ehemmiyetli bir ebat ise karakterlerin psikolojisinin yansıması. Öyle ki karakterlerin yaşlılık ile beraber girdikleri varoluşsal kriz, yaşlılık şuuru, aile aboneleri arasında geçmiş ile bugün arasında travma üzerinden kurulan ilişki filmin hakikat tabanın oluşturuyor.
Video essay, bu vaziyetler üzerinden Kauffman’ın psikolojik gerilim cinsine nasıl yakınsadığını vurguluyor.

The Discarded Image kanalının, Charlie Kaufman’ın I’m Thinking of Ending Things filmi üzerine hazırladığı video essay’i buradan seyredebilirsiniz.

.