Bertrand Tavernier, Sinemaya ve Lumière Film Festivali’ne Dair Açıklamalarda Bulundu

Takip Et:
Bertrand Tavernier, Sinemaya ve Lumière Film Festivali’ne Dair Açıklamalarda Bulundu
Bertrand Tavernier, Sinemaya ve Lumière Film Festivali’ne Dair Açıklamalarda Bulundu

Lumière Film Şenliği’nde konuşan akılda rejisör Bertrand Tavernier; film şenliklerinin ehemmiyeti, üzerinde çalıştığı projeler ve Lumière Mükâfatı’nün bu seneki sahipleri olan Dardenne Kardeşler hakkında açıklamalarda bulundu.

Fransa’nın Lyon şehrinde, pandeminin gölgesi altında tertip edilen Lumière Film Şenliği, sinemanın her zamankinden çok lüzumu olan dayanışma ve bir aradalık vurgusunu yapmaya çalışıyor.
Emektar sinemacı 2016 senesinde My Journey Through French Cinema evraksalı ve 2017 senesinde dokuz kısımlık Voyage à travers le cinéma français dokümansal dizisini hazırlamıştı.

Tavernier, Variety’ye verdiği müzakerede şenliğin, sinema sanatı ile uğraşan rejisörler için ehemmiyetli bir buluşma platformu olduğunu vurguladı ve şenliğin sinema için ehemmiyetine dikkat çekti.
Bu senenin seçkisinde sadece Fransa’dan değil değişik ülkelerden filmlerin de yer aldığını ve böylece reel olarak sinemanın kendisini öne çıkardıklarını ifade etti.

Bertrand Tavernier, Filmler ile Seyirciler Arasındaki Bağa Vurgu Yaptı

Sinemanın koronavirüs salgını gibi kriz anlarında hiç olmadığı kadar ehemmiyetli olduğunu dile getiren Tavernier, Lumière gibi şenliklerin, izleyiciler ile filmler arasında yaşayan bir bağ olduğuna inandığını açıkladı.
Tavernier, yayın platformlarının filmleri yalnızca gösterdiğini ancak daha geniş irtibatları ve insan ebadını bakamadığını da belirtti.

Şenlikte bu sene Fransız sinemasının ehemmiyetli adlarından; Les Barbouzes, Garde à vue, Les Tontons flingueurs gibi filmlerin senaryocuyu Michel Audiard da anıldı. Bu sene 100 yaşında olan Audiard’ın mükemmel bir senaryocu olduğunu açıklayan Tavernier, My Journey Through French Cinema isimli yapıtındaki pek çok şaheserin Audiard tarafından yazıldığını açıkladı.
“Çok fazla bayağı filmi yazıp idaredi. Mesela Henri Verneuil’in The President filmi şahanedir. Görsel olarak pek yenilikçi sayılmaz ama harikulade bir senaryosu ve oyuncu yönetimi vardır. Bir Fransız filmindeki en iyi diyaloglardan kimilerine sahiptir. Audiard sağcı bir anarşist olduğuna dair şaka yapmayı hoşlanırdı. Filmin bir noktasında Jean Gabin’in karakteri ‘Ben paydaşların Avrupa’sından değil emekçilerin Avrupa’sından yanayım.‘ diyor.
Keşke François Hollande ya da Emmanuel Macron gibi biri de böyle şeyler açıklayabilseydi. Harika bir an ve müthiş bir konuşmaydı.” 

Michel Audiard’ın bu doğrultuyu ile Fransız sinemasında daha çok emekçi kesimin başrollerde göründüğü hakikati Tavernier’in My Journey Through French Cinema isimli dokümansalında araştırdığı mevzulardan biriydi. Tavernier Fransız Sineması’nın çok daha nezihleştiğini dile getirdi. Becker, Renoir gibi rejisörlerin şaheserlerinin çoğunda daha çok doğrultulu bir ebat olduğunu açıkladı.
Fiacre Case, Les Tontons flingueurs filmlerini örnek verdi. 

Tavernier, Dardenne Kardeşler’den Methiyeyle Bahsetti

Şenlikte bu yıl Lumiére Mükâfatı Dardenne Kardeşler’e verildi. Rejisör ikilisi geçen sene Cannes Film Şenliği’nde Le jeune Ahmed filmi ile En İyi Rejisör mükâfatının sahipleri olmuştu.
Tavernier “Böyle bir olgu ile baş etmenin ne kadar güç olduğunu gösteriyor. Bir bayanı dinlemeyi yalanlayan birinin nasıl tekrar eğitilebileceği hakkında sualler soruyor. İslamda olmayan, travmatik önyargılarla gayreti anlatıyor. Önyargılar her yerde. Böyle konuların eforluklarını ortaya çıkaran rejisörleri takdir ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Tavernier filmlerin kimlik kavramına dair kolaya indirgenmiş tutumu olduğunu baktığında o filmlerden nefret ettiğini açıkladı.
Kolay önermeler yapmamak mevzusunda çok dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Tavernier “Dardenne Kardeşler gibi arayış içindeki rejisörleri seviyorum. İnandıkları bir şeyler var ama asla kolaya indirgemiyorlar, asla sıradan değiller. Ayrıca kuşku da ediyorlar, kendilerini denetliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Tavernier, şenlik sonrasındaki tasarıları hakkında da açıklamalarda bulundu. Ernest Haycox’un western romanı The Earthbreakers için yazdığı önsözünü yeni tamamladığını açıklayan Tavernier, Actes Sud tarafından koleksiyonunun bir parçası olarak yayımlanacağını açıkladı.
Tavernier, kitabın önümüzdeki senenin başında basılacağını duyurdu. Tavernier geçmişteki 100 seneye dönüp bakmanın gelecek için şahane bir esin kaynağı olduğunu açıkladı.

Kaynak: Variety

.