“Belli oranda kahve karaciğere faydalı”

Takip Et:
“Belli oranda kahve karaciğere faydalı”
“Belli oranda kahve karaciğere faydalı”

Medipol Mega Üniversite Sağlık Kurumu Uzuv Nakli Kısmından Prof. Dr. Onur Yaprak, 1 Ekim Dünya Kahve Günü’ne ait açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yaprak, son 30 yıldır kahvenin karaciğere olan faydalarına ait onlarca araştırmanın yayınlandığını belirterek “Karaciğer yağlanmasının önüne geçilmezse diyabet, metabolik belirti, karaciğer sirozu ve kanseri gibi ölümcül hastalıklara yol açabilir. Dünya genelinde çoğu zaman insan kahveyi santral asap sistemi üzerindeki uyarıcı tesiri nedeniyle devingen kalmak için harcar.
Dr. Yaprak, şu bilgileri verdi: “Kahvenin karaciğer gözetici tesirinin altında uyuyan esas mekanizmalar arasında; kahvenin antioksidan özelliği, karaciğerde detoks yapan enzimleri uyarması, karaciğer sertleşmesine yol açan bazı hasarlı büyüme faktörlerini eksiltmesi sayılabilir. Kahvenin içindeki kafein karaciğerdeki sertleşme üzerine pozitif tesirlere sahiptir.   Ayrıca kahve içeriğindeki kafein fiziksel performansımızı artırmaya destekçi olur. Kahvenin içinde onlarca bileşen bulunmaktadır.
Ayrıca bunlara ek olarak kahvenin içinde riboflavin, pantotenik asit, niasin, tiamin, folat, K ve B6 vitaminleri, tokoferol ile çinko, potasyum, manganez, magnezyum gibi mineraller de bulunmaktadır. Kahvedeki gerçek faydalı tesirleri sağlayan klorojenik asittir. Klorojenik asit antioksidan tesire sahiptir. Antioksidan tesirin altında karaciğerde glutation düzeylerinin çoğalışı ehemmiyetli bir rol oynar. Aynı zamanda glukoz intoleransını da düzenlerler. Klorojenik asidin antiinflamatuar özellik taşıması da avantajlarından bir tanesidir.
Dr. Yaprak, kahvenin karaciğer dışında çoğu zaman uzvu da gözettiğine işaret ederek, sözlerini şöyle noktaladı: “Bazı çalışmalar kahvenin baş, boyun, rahim ve prostat, sütun kanserine karşı korunmaya katkı sağladığını tespit etmişlerdir. Kahve enerjiklik ve canlılık verir, pozitif ruh hali oluşturur. Bu tesirinin altında adenozin isimli maddenin reseptörlerini baskılaması ile dopaminerjik çoğalışa yol açması uyumaktadır. Günlük kahve ile alınan kafein ölçüyü normal kullanıcılarda 50-150 mg iken, sık içenlerde 400 miligrama kadar çıkar.
Filtre kahvenin fincanında 150-200 mg, Türk kahvesinin fincanında ise 60 mg kafein bulunmaktadır. Çay ile alınan kafein ölçüyü ise her kadehte 50 mg’dır. 400 mg üzerinde alınan kahvenin bazı hasarları mevcut. Fazla tüketiminde başta kalp ve asap sistemine olan yan tesirleri arasında; çarpıntı, yüksek tansiyon, tremor dediğimiz el titremesi, seğirme, baş sızısı, tedirginlik, asaplılık, mide sızısı sayılabilir. Uyumadan 5-6 saat evvel kahve içimi sonlandırılmazsa uyku problemleri yaşanabilir.