‘Bazlama Surat’ davasında Hande Erçel’e kötü haber

Takip Et:
‘Bazlama Surat’ davasında Hande Erçel’e kötü haber
‘Bazlama Surat’ davasında Hande Erçel’e kötü haber

Ünlü oyuncu Hande Erçel geçtiğimiz sene kendisinin resmine “Bazlama surat” diye yorumda bulunan sosyal medya fenomeni Lütfü Alp Kılınç’ı duruşmaya vermiş, İstanbul asliye hukuk duruşmasına da müracaat eterek 15 bin TL’lik manevi tazminat davası açmıştı. Duruşma, Erçel’in açtığı tazminat davasının reddine karar verdi.

Oyuncu Hande Erçel, sosyal medya fenomeni Lütfü Alp Kılınç’ın bir önceki yıl sosyal medyada kendisinin resimlerini paylaşıp “Bazlama surat” diye yorum yapması üzerine hukuk savaşı başlatmıştı.
Kılınç’ın avukatı tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “Müvekkilim doğduğu, geliştiği yöre haysiyetiyle Anadolu’nun bağrından kopmuş biri olup bazlama ekmeğinin çok hoşlanılan bolca harcanan bir ekmek cinsi, başka bir deyişle bir nimet olmasından dolayı Sn. Hande Erçel ile alakalı olarak ‘bazlama surat’ ifadesini kullanmıştır. Bu ifade asla hakaret emelli kullanılmamış olup Sn. Hande Erçel’in herkesçe bilindiği üzere olan surat güzelliğine mizahlı bir biçimde teşbihte bulunulmuştur.”

Erçel, savcılığa verdiği şikayet arzuhalinde ise Kılınç’ın fiziksel özelliklerini aşağıladığını, sürüklediği videolarda kendisiyle dalga geçtiğini öne sürerek cezalandırılmasını istedi.
Kılınç hakkında “Bireyleri huzur ve sükununu bozma” kabahatinden 3 aydan 1 seneye kadar mapus istemiyle İstanbul asliye ceza mahkemesine dava açıldı.

İstanbul Asliye Hukuk Duruşması’nde bakılan tazminat davasının karar duruşmasına Hande Erçel’in avukatı, müvekkilinin şahsiyet haklarına hücumda bulunulduğunun değişmez olduğunu belirterek davanın kabulü güzergahında karar verilmesini istedi. Kılınç’ın avukatı ise davanın reddini arz etti. Duruşma, Erçel’in açtığı tazminat davasının reddine karar verdi.