Medya

Başarılı oyuncu Sevda Erginci kısa boy yorumları için ne dedi?

Sevda Erginci hakkında meçhulleri Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin’e anlattı. Galibiyetli oyuncu ilk defa Özgü Namal, Ozan Güven’in başrıolü paylaştığı ‘Koyu Kırmızı dizisinde Ayşe karakteriyle ekrana gelmişti. Ardından galibiyetli çoğu zaman işte yer aldı. Erginci şu gizemeler ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’da Turna rolüyle ekranlarda.

“Sosyal medyada sizinle, güzelliğinizle, oyunculuğunuzla alakalı genellikle hoş yorumlar yapılmış.
Mesela boyunuzla alakalı negatif yorumlar okudum. Üzülüyor musunuz bunlara?” biçimindeki suale Erginci şu yanıtı verdi:

“Neden üzüleyim ki! Ben bu biçimde yaratılmışım. Mutlu bir yaşamım, çevremde beğendiğim sevildiğim arkadaşlarım var. Sıhhatim yerinde… 10 santim daha uzun olsam ne değişecekti? Hiç üstüne misyon olmadan, yalnızca bir şeyler yazmış olmak için yazan o bireylerin o cümleleri ellerinden alınmış olacaktı yalnızca. O zaman da başka şeyler tespit edeceklerdi.
Çekim sürecinde de bu güven direndiğinden az çok ne tepki geleceğini hipotez ediyorduk. Hipotez ettiğimiz gibi de oldu. Çoğunluk işi çok hoşlandı. Büyük emek verilmiş bir iş. Seyirci de bunun farkında.

Sizi hep aile ya da aşk filmlerini baktık ama bir dönem dizisinde ilk defa bakıyoruz… Nasıl bir his?

Çok istedim bu işin içinde olmayı, bir yandan da hiç deneyimim olmadığı için sıkıntılıydım. Ama hem iyi hazırlanmak için yeterli zamanım oldu hem de takımda herkes işini o kadar iyi yapıyor ki ortaya makûs bir iş çıkması neredeyse olanaksız hale geldi.
Tarihe alakanız var mıydı, hiç incelemiş mıydınız?

Reelinde tarih öğrencisiydim ben. Fakat okurken bir yandan dizide oynuyordum ve çok çalışıyordum. Oyunculuktan dolayı hem lisede hem üniversitede kumpaslı, sürekli bir öğrencilik yaşamım olamadı. O surattan alakam vardı elbette ama tamamen egemen olduğumu açıklayamam. Ama tabii işe başlamadan evvel yapımcımız Emre Misafir, hepimiz dönemi öğreniyor olalım diye hem pek çok kaynak sundu hem de Cihan Piyadeoğlu ile bizi buluşturarak ondan yararlanmamızı sağladı.
O surattan bu anlamda mukayese etme yapmak güç. Ben her zaman canımın istediği gibi hareket ettim, manilerim olmadı pek. Turna’nın benim kadar hür olması muhtemel olmasa da kendi yolunu çizmek için, istediği aşkı yaşamak kısmetine elinden geleni yapıyor.

ELEŞTİRİ DİLİNİ ÖĞRENMEK MÜHİM

Dönem dizilerinin kurgusal yanı göz ardı ediliyor genellikle ve bu yüzden bazen acımasızca tenkit etiliyor. Siz nasıl bakıyorsunuz bu mevzuya?

Yapılan her iş tenkit etilmelidir zati ki daha iyisinin önü açılsın.
Dizi dışında nelerle meşgulsünüz?

Neredeyse yaz başından beri bu iş için hazırlanıyorum. Ciddi bir eğitim sürecinden geçtik hepimiz. At, kılıç ve okçuluk bildik. Bir yandan karaktere hazırlandım… Onun dışında rastgele bir şeyle ilgilenmeye ve hatta tatil yapmaya dahi pek zaman ayır.

***********

Sosyal medyada sizinle, güzelliğinizle, oyunculuğunuzla alakalı genellikle hoş yorumlar yapılmış. Ama negatif yorumlar da kesinlikle oluyor.
Üzülüyor musunuz bunlara?

Neden üzüleyim ki! Ben bu biçimde yaratılmışım. Mutlu bir yaşamım, çevremde beğendiğim sevildiğim arkadaşlarım var. Sıhhatim yerinde… 10 santim daha uzun olsam ne değişecekti? Hiç üstüne görev olmadan, yalnızca bir şeyler yazmış olmak için yazan o şahısların o cümleleri ellerinden alınmış olacaktı yalnızca. O zaman da başka şeyler tespit edeceklerdi. Yaşamınızı başkaları için yaşarsanız asla asıl mutluluğu tadamazsınız.

Onur Tuna ile oynadığınız dönemde çok konuşulmuştu bu.
“Onda öyle bir vicdan var ki benim boyum onun yanında kısa kalır” demişti…

Teşekkür ederim canım Onur’a.

ÖNYARGIYA VE ADALETSİZLİĞE TAHAMMÜL EDEMEM

Kendinizi, hayata bakışınızı nasıl anlatırsınız? Sizi neler üzer? Nelere kafa yorarsınız?

İnsanın tabiata, hayvana, dünyaya verdiği hasar beni en fazla üzen şey. Ön yargıya, manasız tenkide ve adaletli olmayan hiçbir şeye tahammül edemem.

Müzakerenin tamamını okumak için tıklayın

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu