Bakan Koca: Vatandaşımız, verdiğimiz rakamların doğruluğundan emin olsun

Takip Et:
Bakan Koca: Vatandaşımız, verdiğimiz rakamların doğruluğundan emin olsun
Bakan Koca: Vatandaşımız, verdiğimiz rakamların doğruluğundan emin olsun

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlık Bilkent Kampüsü’nde asıllaşan Koronavirüs Bilim Heyeti toplantısının ardından açıklamada bulundu. Maske kullanımının koruyu özelliği mevzusunda yeni bilgiler ortaya çıktığını belirten Bakan Koca, “Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ 2 gün evvel 12 Ekim’de ‘Grip Güncelleme Raporu’nu yayımladı. Bu raporda grip mevsimini yaşamış olan Güney yarım kürede, Avustralya, Yeni Zelanda, Orta ve Güney Amerika gibi yerlerde bu sene bu enfeksiyonun çok seyrek bakıldığı bildirilmektedir.
Yapılan bazı araştırmalar koronavirüs temkinlerinin grip ve eşi bazı enfeksiyonların yüzde 35 etrafında, değişik bazı araştırmalarsa en az yarı yarıya eksilttiğini ortaya koymaktadır. Ekim ayındayız, gribin en yaygın olduğu günlere girdik. Koronavirüse karşı alacağımız temkinler bizi gripten de gözetecek. Temkinlere uyarsak 2 hastalıktan birden korunmuş olacağız. 2 ayrı virüse karşı önlem aynıdır. Altını çizmek isterim ki grip vefata yol açabilen bir hastalıktır.
Buna karşın genelde gribin bulaşmasına karşı yeterince duyarlı değiliz. Şimdi bu hastalığa karşı koronavirüs temkinlerine uyarak ciddi bir zafer elde edebiliriz. 2 hastalığı birden geriletebiliriz” diye konuştu.

AB İLERLEME RAPORU’NDA TÜRKİYE’NİN SIHHAT SİSTEMİNE METHIYE

Koca, DSÖ’nün Türkiye hakkında yayınladığı rapora ait ise “Bu rapor tam Avrupa ülkeleri içerisinde bir ilk olma özelliğine sahip.
Türkiye’nin en zengin ülkeler arasında olmamasına karşın salgınla gayrette en cömert davranan ülkelerden biri olduğu vurgulanıyor. Temaslı taraması ile olay tespiti, yalıtımla tehlikeyi hakimiyet altına almaya dayalı taktiği ve buna ek olarak erken tanı ve rehabilitasyona dayalı muayenehane uygulamasına vurgu yapılıyor. DSÖ’nün, Kovid- 19 Türkiye Raporu’ndan sonra yeniden bu yakın günlerde yayınlanan Avrupa Birliği İlerleme Raporu’na da değinmek istiyorum. Raporda, ülkemizde mart ayında başlayan koronavirüs pandemisi çerçevesinde bakanlığımızın ulus sıhhatini gözetici ve sıhhat kuruluşları ile sıhhat personelinin üzerindeki yükün çoğalmasını önleyici önlemleri, zaman kaybı olmadan uygulamaya geçirdiği belirtilmektedir.
Yeniden raporda şu ifadeler yer almıştır: ‘Türkiye’nin sıhhat sistemi Kovid- 19 pandemisinin gereklerini sağlayabilecek efordadır. Sosyal teminatlarına bakılmaksızın herkese fiyatsız test ve rehabilitasyon olanağı sağlanmıştır.’ Türkiye krizin erken döneminden itibaren Avrupa Hastalık Temkine ve Hakimiyet Merkezi ile iş birliği içerisinde çalışmaktadır. Avrupa Birliği İlerleme Raporu’nda yer alan bu değindiği hususlar, bu küresel salgına karşı savaşımızı küresel standartlarda verdiğimizi göstermektedir.
15 Ekim’de tekrar yapılacak saha taramasının cemiyetin tamamını yansıtacak bir büyüklükte olacağını kaydolan Koca, “Hem semptomsuz başka bir deyişle bulgusuz olduğu halde testi pozitif çıkan taşıyıcı olayları hem de antikor testleri ile daha evvel virüs kendisine bulaştığı halde bunu fark etmemiş fakat neticede bağışıklık geliştirmiş bireyleri bulmuş olacağız. Bu çalışma bize cemiyetin tamamı hakkında fikir verecektir” dedi.

‘AŞI KONUSUNDAKİ GELİŞMELER BÜTÜN BİR GÜVENCE OLARAK GÖRÜLMEMELİDİR’

Maske kullanımının aşı eşi bir gözetici tesiri olduğunu kaydolan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pandeminin ilerleyen aylarında yurt dışına gidip gelenler dış alanlarda önlemlere geçimde cemiyetçe disiplinli olduğumuzu belirtiyor.
Kapalı alanlar çok daha ehemmiyet kazandı. Aynı iş etrafında çalışan şahısların karşılıklı güvence varmış gibi temkin almadıklarını dinliyoruz. Bu mevzuda dikkatli olmalıyız. Bu dönemde virüsün dağılma mecralarına iş yerleri de ilave edilecek. Maske kaidesinden ödün vermemeliyiz. Maske bazı bilim adamlarınca aşı eşi bir gözetici olarak da kabul edilmektedir. Aşı mevzusundaki gelişmeler salgına karşı bütün bir güvence olarak bakılmamalıdır. Koronavirüs bulaştığı şahısta 2 veya 3 hafta sonra iz bırakmayacağı hatta fark edilemeyeceği gibi bu müddet yaşamının en çirkin günleri de olabilir.
Salgında zafer kazandıkça yaşamın her alanında sırayla daha önceki kumpasa kavuşacağımız safhaya yaklaşıyoruz. Hem DSÖ hem AB İlerleme Raporu’nun da methiyeyle bahsettiği salgınla çaba stratejimizle bu işin üstesinden alnımızın akıyla geleceğiz. Kuşkunuz olmasın. Sizden istediğimiz azıcık daha sabır ve sebattır. özellikle de girdiğimiz aylarda temkinlere harfiyen uymaktır. Türkiye kat ettiği yolu daha salgının sıfır noktasında oluşturduğu Bilim Heyeti’nun kılavuzluğunda almaktadır.
Hocalarımıza sizler ismine her buluşmamız da teşekkür ediyorum. Onlar ve tüm bilim insanları ulusumuzun iftiharıdır” açıklamasında bulundu.

‘ORTAK ÇALIŞMA GRUBUMUZ ŞU ANDA 4 DEĞIŞIK AŞI ÜZERİNDE ÇALIŞMAKTADIR’

Koca, çalışmalarını kamuoyunda sürdürmeyen ve tek amaçları olan aşıya kilitlenen bir heyetin daha olduğunu ifade ederek şu biçimde konuştu:

“Temmuz ayında oluşmaya başlayan yerli aşı ortak çalışma grubu hakkında azıcık daha yol alınmasını bekleyerek size ayrıntılı bilgi vermedim.
Aşı Ortak Çalışma Grubu’nda öbür bilim insanlarımızın yanı sıra aşı çalışmalarını doğrudan yürüten uzmanlar da bulunmaktadır. Türkiye’nin aşı çalışmaları bu bilim insanlarına bağlı 600 şahsiyet bir takım tarafından sürdürülmektedir. Ortak çalışma grubumuz şu anda 4 değişik aşı üzerinde çalışmaktadır. Bundan haricinde şu anki neticeye aynı derecede yaklaşmamış olsa da başka çalışmalar da vardır. Aşı çalışmalarını yürüten takımlarımız neticeye en kısa zamanda erişmek için rekabet içinde birbirinin zaferi içinse dayanışma içerisindedirler.
Kovid- 19 aşı çalışmaları Sağlık Bakanlığımızın himayesi altındadır. Bakanlığımıza bağlı TÜSEB ile bilimsel ve teknolojik araştırmalarda ülkece onur dinlediğimiz TÜBİTAK bu çalışmaların öne çıkan oyuncuları arasındadır.”

‘EVDEKİ KİŞİ RAKAMININ 10’U GEÇMEMESİ ŞEKLİNDE ÖNERİ OLDU’

Koca, Avrupa ülkelerinde aile içinde 6’dan daha fazla bireyin bir arada bulunmaması biçiminde bir yaklaşımın olduğunu bildirerek, “Bilim Heyetimizin özellikle bizim cemiyetsel değişikliğimizi de göz önüne alarak evdeki şahıslarla beraber muhtemel mevki 10 şahsı geçmemek biçiminde aile içi temasların muhtemel mevki eksiltilmesi biçiminde bir öneri ve teklifi oldu.
Dolayısıyla bizim özellikle şu dönemde çoğalış olan şehirlerimizde önlemlere uymakla ve filyasyonu sahada yapmakla netice aldığımızı mükemmel öğreniyoruz. Bunu Diyarbakır’da gördük. Urfa’da, Ankara’da çok apaçık gördük. Yüzde 60’lara kadar düştüğünü baktık. Rastgele bir sınırlama yapılmadan bakmış olduk. Dolayısıyla biz bunun nasıl düşebileceğini artık cemiyet olarak da öğreniyoruz. Artık rehabilitasyonda, değişik değişken rehabilitasyon yaklaşımlarımız mevzubahisi.
O sebeple rehabilitasyon açısından da besbelli semptom geliştiğinde de yurttaşımızın erkenden sıhhat kuruluşuna gelmesinin ehemmiyetli olduğunu; geç döneme gelindiğinde solunum kasvetinin daha besbelli olduğunu bakmış oluyoruz” diye konuştu.

‘YURTTAŞIMIZ VERDİĞİMİZ SAYILARIN DOĞRU OLDUĞUNDAN EMİN OLSUN’

Koca, ‘Olay rakamlarının tabloya bütün yansıtılmadığı iddiasını nasıl değerlendiriyorsunuz?’ suali üzerine, bu mevzunun olay ve hasta tasvirlerinin açıklanmasının ardından cemiyetin gündemine oturduğunu açıkladı.
Oxford Üniversitesi’nin hazırladığı ve 3’e parçalamış olan dünya haritasında Türkiye olarak biz semptomu olan şahıslara test yapan ülkeler arasında yer alıyoruz. Başından beri test siyasetimiz de bu biçimdeydi. Temmuzda değişmedi. Bu semptomu olan şahıslara yaptığımız testler dışında temmuz ayından itibaren de bizim özellikle kesitsel taramalar başka bir deyişle ülkeler arası geçişlerin olduğu dönemde havaalanından gelen ya da yurt dışına gidenlere yapılan testler, celp ve terhis döneminde yapılan testler, cezaevinde yapılan testler, sporculara yapılan testler gibi kesitsel yaptığımız çalışmalar, taramalar oldu.
15 Ekim’den itibaren de haneler bulundu. Bununla alakalı da saha çalışmasına devam ediyor olacağız. Dolayısıyla bu tablo temmuz ayından itibaren gündeme gelen ve temmuz ayında da bizim hastalanarak belirlediğimiz semptomu olan, testi pozitif olan şahıslar olarak tarifledik zati. Semptomu olan ve pozitif olan şahıslar hastalanarak belirlendi. Daha evvel bu kesitsel taramalar olmadığı için burada daha saydam olmak anlamında yurttaşa karşı hasta tarifini kullandık.
Ve bu bildirdiklerimizi, Dünya Sağlık Teşkilatı ile de paylaşıyor olacağız. Başka Bir Deyişle yurttaşımız bu noktada müsterih olsun. Başka Bir Deyişle saklayarak, ‘Yalnızca testi pozitif olup bulaştırmaz’ diyip, o bireyi izole etmeden pandemide galibiyeti sağlayabilir misiniz? Ve bütün bu sahadaki çalışmalarla, filyasyon takımıyla, yoğun bir yalıtım ve takiple beraber biz ayrıca o şahısları oluşturduğumuz çağrı sistemiyle her gün semptom takibi yaparak arıyoruz. Yurttaşımız, ilk günden beri verdiğimiz tam sayıların tamamından doğru olduğundan emin olsun.”

‘UMUT TAAHHÜT EDEN BİR NOKTADA OLDUĞUMUZU ÇOK RAHAT SÖYLEYEBİLİRİM’

Koca, aşı çalışmalarıyla alakalı gelen sual üzerine ise daha evvel üretim evresine alınan bir aşının üretimde dolumunun bugün bittiğini ve yarından itibaren sterilite mikropsuz olma gidişatı aşamasına geçileceğini ifade etti.
Onunla da alakalı varsayıyorum önümüzdeki bir ya da iki hafta içerisinde de gelişmelere göre sıcağı sıcağına zati aktarmış oluruz. Başka Bir Deyişle aşı mevzusunda oldukça umut veren bir yol aldığımızı; değişik aşı çeşitleri üzerinde ülkemizde çalıştığımızı ve toplam 13 tane aşının hatta 2 aşının da ilave olma olasılığı var. Bu mevzuda umut taahhüt eden bir noktada olduğumuzu çok rahat açıklayabilirim” diye konuştu.

‘BIR ÖNCEKI YIL 1 MİLYON 350 BİN GRİP AŞISI GELMİŞTİ’

Koca, Türkiye’ye 1,5 milyon doz grip aşısının getirileceği iddiası ile alakalı yanlış bir algı oluşturulduğunu kaydoldu.
Bir önceki yıl 1 milyon 350 bin aşı gelmişti. Bu sene daha fazla aşımız olacak. Ama biz bu aşıyı daha da artırma çabayı içerisindeyiz” dedi.

‘İLAVE SINIRLAMAYI ASLA DÜŞÜNMÜYORUZ’

Koca, yeni önlemlerin alınacağına yönelik suali, “Rastgele bir ilave sınırlamayı asla düşünmüyoruz” diye yanıtladı. Yapılan filyasyon çalışması ve temaslı taramalarının Türkiye’yi pandemide değişik ülkelerden avantajlı hale getirdiğini kaydolan Koca, “Avrupa’da çoğalışın olduğu ve mevsim farklılığının olduğu dönemde, bizde 3- 4 hafta evvelinden düşüşler başladı.
Avrupa her gün çoğalırken Ankara’da düşüşler oldu. Bunu düşürebilmek ciddi engellemeler yapmadan muhtemel olabiliyor. Özellikle 3 kaideye dikkat edip, kalabalık civarlara girmememiz gerekiyor. Ev içinde de yaygın ziyaretlerin yapılmaması gerekiyor” biçiminde konuştu.

‘KAYBEDEN SIHHAT ÇALIŞANLARIN RAKAMI 107 OLDU’

Koca koronavirüsten yaşamını kaybeden sıhhat çalışanlarının rakamını da paylaşarak, şunları açıkladı:

“Özellikle pozitif olan, semptomu olan ya da olmayan, sıhhat çalışanlarımızın haftalık taramalarını yapıyoruz.
Yaşamını kaybeden testi pozitif olan sıhhat çalısanlarımızın rakamı da son günler ne yazık ki arttı. Rakamlarının 107 olduğunu açıklayabilirim.”

.