Sağlık

Bakan Koca: Teyakkuz halini gevşetemeyiz

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, 9’uncu Sıhhat Doruğunun açılış konuşmasını video konferans ile yaptı. Bakan Koca, özel sıhhat kuruluşlarının Covid hastalarına kapılarını açtığını pandemi sürecinde herkesin taşın altına elini koyduğunu açıkladı. Koca, “Özel sektörün de bu gayrete istekli olarak katılması pandemiye karşı sürdürdüğümüz çabanın zaferle devam ettirilmesinde ehemmiyetli katkı sağlamıştır. Anayasamızın da sıhhat başlığı altında vurguladığı gibi temel olan kamu ve özel sıhhat kuruluşlarının bir ayrım korumaksızın aynı amaca hizmet etmeleri ve bu amaca yönelik olarak aralarında iş birliğinin geliştirilmesidir.
Her kriz içinde fırsatlar barındırır. Pandemi de bu ortak çalışma kültürün çalışması ismine hem devlet hem özel sektör tarafında fırsat sunmuştur. Ortak iş yapabilme sayesinde ülkemiz tüm dünyaya tıbbi materyal yardımı sağlamış, kendi rehabilitasyon algoritmasını geliştirerek dünyaya örnek olmuştur. Gereksinim dinlediği ventilatör gibi makineleri kısa müddette üretebilecek bilgi, kuruluş ihtimaline sahip olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. İlaç ve tıbbi aygıt sektörümüz pandemi gayretinde motor eforlarımızdan olmuştur.
Bunda özel sağlık kurumuların faal rol almasının ehemmiyetli tesiri olmuştur. Pandemi henüz bitmemiş, oluşturduğu tehdit ortadan kalkmamıştır. Hala önlemleri elden bırakamayız. Sağlık kuruluşlarımızdaki, sahadaki teyakkuz halini rahatlatamayız. Özel ve kamu hastanelerimiz ile beraber hazırlıklı olmalıyız. SGK belirli bir ödeme dengesini, gelir gider hesabını koruma gidişatında olan bir müessese. Yalnızca pandemi süreciyle sınırlı olmayan sürdürülebilirliği muhafaza vazifeyi var.
Bakanlığımız da pandemi ile çaba için gereksinim dinlenen kaynağı sağlamada yanımızda oldu.”

‘SIHHAT TURİZMİNE EHEMMIYET VERİYORUZ’

Bakan Koca, tüm dünyadan sıhhat hizmetlerinin ehemmiyetli bir kazanç kaynağı, ülkelere katma değer üreten bir sektör olduğunu bildirerek, “Ülkemizde 2018 seneyi istatistiklerine göre sıhhat harcamalarının gayri safi yurtiçi hasıla içindeki oranı yüzde 4,4. 2019 sayıları ise kasım ayı içinde açıklanacak.
Bizim gönlümüz bir yandan sıhhate bölen bütçe payının çoğalması öteki yandan sıhhat sektörünün dış kaynaklardan da hizmet üretimi yoluyla kazançların artırılmasıdır. Bu surattan sıhhat turizmine umursuyoruz. Kurduğumuz USHAŞ koordinatörlüğünde bu alanda bir sinerji oluşturmanın gayreti içindeyiz. Pandemi dönemi bize bu alanda fırsat kapısını daha da aralamıştır. Tam sıhhat kuruluşlarıyla mülkiyet ayrımı yapmadan kamu hizmetinin verildiği kavrayış üzerine heyeti bir sıhhat sistemine sahibiz” dedi.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu