Kültür ve Sanat

Bağımsız Film Ödülleri’nde Bundan Sonra Diziler de Ödüllendirilecek

Önümüzdeki seneden itibaren Bağımsız Ruh Mükâfatları’nde diziler de mükâfatlandırılacak. 36. Bağımsız Ruh Mükâfatları, 24 Nisan 2021’de sahiplerini tespit edecek.

Senenin en iyi bağımsız yapımlarının mükâfatlandırıldığı Bağımsız Ruh Mükâfatları – Independent Spirit Awards, gelecek sene 36. kere dağıtılacak. Her yıl olduğu gibi 2021’de de alkışla karşılanan bağımsız filmler ve bu filmlerde yer alan adlar Film Independent tarafından şereflendirilecek.
Zira Bağımsız Ruh Mükâfatleri’nin 36 senelik tarihinde ilk kere dizilere de mükâfat verilecek.

Film Independent, dün yaptığı açıklamada, gelecek yıldan itibaren Bağımsız Ruh Mükâfatleri’ne televizyon dizilerinin ve kısımlar hâlinde yayınlanan yapımların mükâfatlandırılacağı beş yeni kategori ilave edileceğini duyurdu. Idare Heyeti Abonesi Mary Sweeney, mevzuyla alakalı yaptığı açıklamada, senelerdir destekledikleri bağımsız yaratıcıların artık filmlerin yanı sıra dizilere de imza attığına vurgu yaptı ve misyonlarının, işlerini ortaya koymak için hangi platformu seçim ederlerse etsinler, görsel hikâye anlatıcılarını desteklemek olduğunu belirtti.

Önümüzdeki seneden itibaren mükâfat dağıtılacak olan dizi kategorileri şunlar olacak:

En İyi Yeni Kurmaca Dizi

En İyi Yeni Dokümansal veya Kurmaca Olmayan Dizi

Bir Kurmaca Dizideki En İyi Erkek Oyuncu Performansı

Bir Kurmaca Dizideki En İyi Kadın Oyuncu Performansı

Bir Kurmaca Dizideki En İyi Oyuncu Topluluğu

36.
Bağımsız Ruh Mükâfatleri, 24 Nisan 2021‘de sahiplerini tespit edecek ve pandemi sebebiyle bir farklılık yapılmadığı takdirde mükâfat merasimi 1994 senesinden beri olduğu gibi IFC kanalında yayınlanacak. Önümüzdeki senenin adayları 26 Ocak 2021‘de açıklanacak. Bu yıl mükâfat için değerlendirilmeye alınması istenen film ve dizilerin en geç 17 Kasım’da sunulması gerekiyor.

Film Independet, ilk defa önümüzdeki sene dizilere mükâfat verecek olsa da, hakikatinde bir zamandır dizileri de gösterim programı Film Independent Presents ve atölyeler gibi tüm seneye dağılan programlarına dâhil ediyordu.

Son senelerde hem seyircinin hem de stüdyoların filmlerden temennileri ve sinema tecrübesine yükledikleri anlam süratle değişirken, bu başkalaşımın bir neticeyi olarak orta ve düşük bütçeli filmler gitgide daha az imkân tespit etmeye başladı.
Hâl böyle olunca hem David Fincher, Martin Scorsese, Steven Soderbergh gibi saygıdeğer rejisörler, hem de bağımsız sinemanın ehemmiyetli adları ve yeni marifetleri televizyon dünyasına yöneldi. Sonuçta ortaya Atlanta, Normal People, Euphoria, Ramy, I May Destroy You gibi eşlerini bağımsız sinemada bakmaya aşina olduğumuz yapımlar çıktı. Son senelerde yaşanan bu başkalaşım ışığında Film Independt’ın da böylesine ehemmiyetli bir farklılığa gitmesi, sinema ile televizyon arasındaki çizginin gitgide flulaşmasının artık sektör tarafından da kabul edildiğinin göstergesi.

Kaynak: IndieWire

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu