Dizi Haberleri

Babil dizisi neden final yapıyor?

Star TV’nin iddialı başlayan yapımlarından “Babil” 27 kasım 2020’de 20. bölümü ile final yapacak. Dizinin ekranlara veda edecek olması izleyicilerini adeta şoke etti!

Söylentilere göre, dizinin yüksek bütçesi Babil’in sonunu getirdi. Reytinglerin düşmesi ise, beklenen kötü sonu getirdi.


Halit Ergenç, Aslı Enver, Birce Akalay, Nur Fettahoğlu, Mesut Akusta  ve Onur Saylak gibi yüksek ücret alan oyuncuların başrolleri paylaştığı Babil dizisi aslında Ab ve Abc reyting gruplarında iyi reytingler alıyordu; yurt dışı satışları ile de kanalın ve yapımcısının yüzünü güldürüyordu. Babil dizisinin yapım şirketi Ay Yapım, Star TV ile yaptığı anlaşmada indirime bile gitmişti. Ancak, Star Tv Babil dizisinin düşük reytingleri sonrası Babil dizisini yayından kaldırmaya karar verdi.

Babil dizisi 10. bölümü ile sezon finali yapmıştı ve 2020-2021 yeni sezonunda da 10 bölümlük yeni sözleşme imzalanmıştı. Star TV yeni sezonda özellikle Onur Saylak’ın da diziye dahil olması ile Babil dizisinin reytinglerinde artış bekliyordu ancak Babil dizisi total’de daha da düştüğü gibi AB ve ABC reyting gruplarında da düşüş yaşadı.

Babil Neden Final Yapıyor?

Babil dizisinin düşen reytingler ve alınan reklamların maliyetleri karşılayamaması nedeniyle final yapıyor. Babil dizisi için Ay Yapım ve Star TV yetkilileri 6 Kasım’da ekrana gelen 17. bölüm reytinglerinin açıklanması sonrası toplantı yaptı. 20. bölümde sözleşmesi bitecek olan Babil dizisinin yayın hakları 20. bölümden sonra satın alınmayacağı Ay Yapım’a bildirildi. Ay Yapım yetkilileri ise Babil dizisini yüksek maliyetleri nedeniyle dijitalde devam edemeyeceğine karar verdi ve Babil dizisi için final kararı verildi.

İşte Babil Dizisini finale götüren 17. bölüm reytingleri:

  • Babil 17. bölümde total’de 1.99 reyting ile 28. sırada yer aldı
  • AB grubunda 3.56 reyting ile 6. sırada
  • ABC1 grubunda 2.91 reyting ile 19. sırada yer aldı.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu