Kültür ve Sanat

Azra Deniz Okyay’ın Hayaletler Filmi Varşova Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü Kazandı

Azra Deniz Okyay imzalı Hayaletler filmi 36. Varşova Film Festivali’nde Bulgaristan, Polonya ve Romanyalı sinema yazarlarından oluşan Genç FIPRESCI Jürisi tarafından En İyi Film seçildi.

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği Hayaletler filmi, 18 Ekim’de sona eren 36. Varşova Film Festivali‘nden Uluslararası Eleştirmenler Birliği (FIPRESCI) Ödülü’nü kazandı. Gent Film Festivali’nde seyirciyle buluştu. Gent’te Pedro Costa, Chloé Zhao, Maïwenn, Ágnes Kocsis gibi yönetmenlerin son filmleriyle birlikte ana yarışmada da yer alıyor. Film en iyi film dalında Büyük Ödül ile müzik ve ses tasarımı dalında verilen Georges Delerue Ödülü için yarışıyor.

“Sinemamız İçin Benzer Çalışmalara İlhâm Olacak Güçte.”

Dünya prömiyerini bu ayın başında 77. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden 5 ödül birden kazandı. Festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yarışan filmle ilgili jüri Zamanın ruhunu soğukkanlılıkla kavramış ve içinde yaşadığımız karanlığı cesaretle anlatan, alışılagelmiş kalıpları kıran, bizi şaşırtan ve sarsan, sinemamız için benzer çalışmalara ilhâm olacak güçte bir film” açıklamasını yaptı. En İyi Film seçilen Hayaletler, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında ödüller aldı.

Film, tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçen bir hikâyeye odaklanıyor. Filmin başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaşıyor. Görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin ve sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk’ün üstlendiği filmin müziklerini de bağımsız müzisyen Ekin Fil yaptı.

Filmin sinopsisi ise şu şekilde “Türkiye genelinde saatlerce süren bir elektrik kesintisi yaşanmaktadır.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu