Sağlık

Ayak Kokusu Sorun Olmaktan Çıkıyor!

Ayak kokusu, ayaklarınızın uzun bir süre kapalı ortamda kalması ve terlemesi sonucunda ortaya çıkar.

Peki ayak kokusunun sebepleri nelerdir?

Ayak kokusu, ter bezlerinizin aşırı çalışması sonucunda meydana gelir. Araştırmalar sonucunda çok fazla stres altında olan kişilerde de ayak kokusu ortaya çıktığı gözlenmektedir. Ayak kokusunun bir çok sebebi vardır. Yanlış ayakkabı, çorap, mest, astar gibi seçimler ayak kokusu sorununa doğrudan etkendir. Bunların seçimi oldukça önemli olup uzun vade kullanımında mantar oluşumuna kadar gitmektedir.

Ayakkabı seçimi

Ayak kokusunun temel sebeplerinden biriside yanlış ayakkabı seçimidir. Ayağınızın ayakkabı içerisinde hava almaması ve dar olması ayak kokusuna davetiye çıkarır. Ayağınızı sıkan ve hava delikleri olmayan ayakkabılar ayağınızda koku yapar. Ayakkabı seçiminizi hem ayağınıza uygun, hem ortopedik hem de hava kanalları olan ayakkabılardan seçmelisiniz. Yan sanayi olan ucuz ve kalitesiz ayakkabılar ayak kokusunun yanı sıra bir çok cilt hastalıklarına sebep olur. kullanılan plastikler kanserojen maddeler dahi içermektedir.

Çorap seçimi
Doğru çorap seçimi yaparak ayağınızın kokmasına engel olabilirsiniz. Zira kalitesiz çoraplar ayağınızı tahriş eder ve terlemenize yol açar. Buda ayağınızın kokmasına sebep olur. Yanlış çorap seçiminin bedelleri sağlığınıza oldukça ağır olabilir. Kalitesiz ve organik olmayan çoraplar ayağınızda egzama gibi hastalıklara sebep olur. Çorap seçimi yaparken organik (doğal) olarak üretilen çorapları tercih etmenizde büyük bir fayda var.

 

Mest (İçlik) seçimi

Soğuk havalarda ayağınızı korumak için kullanılan içlik tarzı mestlerin seçimi oldukça doğru yapılmalıdır. Yapay olarak üretilen mestler sağlığınızı büyük oranda etkilemektedir. Sahte ve kalitesiz maddeler ile üretilen mestler ayak kokusu yapar. Doğal ve el ile yapılan mestler ise ayak kokusunun önüne geçmektedir. Mest seçimi yaparken, mest içerisinde hava çıkış kanalları olmasına muhakkak ki dikkat etmelisiniz.

Astar seçimi

Ayakkabılarınızın tabanında en az 1 adet astar bulunur. Yanlış astar seçimi ayak dengenizi bozar hatta ayağınızda iyileşmesi zor hastalıklara sebep olur. Astar seçimi yaparken plastik yani naylon içermeyen astarlar alınmalıdır. Kalitesiz astarlar hem kısa sürede erir hemde ayak yapınızı bozar.

Ayak kokusunu önlemek için yapılması gerekenlerden biride ayakkabınızı çıkardıktan sonra ayağınızı bolca durulamak. Doğal zeytinyağlı sabunlar kullanılarak ayağınızı durulamak hem cilt hastalıklarına hemde ayak kokusuna engel olmaktadır. Ayak kokusunda uzun yıllardır kullanılan ve büyük etkisi olan yöntemlerden biriside karbonattır. Karbonat içerisinde bulundurduğu mineraller ile derinizi besler ve terinizin PH değerini düzenlemeye yardımcı olur. Ayağınızı karbonat ile karıştırılmış bir su birikintisi içerisinde 2-3 dakika bekletmeniz ayak kokusuna oldukça doğal çözüm sağlayacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu