Avrupa’daki VOD Platformları Üzerine İstatistiksel Bir Araştırma Yapıldı

Takip Et:
Avrupa’daki VOD Platformları Üzerine İstatistiksel Bir Araştırma Yapıldı
Avrupa’daki VOD Platformları Üzerine İstatistiksel Bir Araştırma Yapıldı

Avrupa Görsel-İşitsel Gözlemevi, Avrupa’daki VOD platformlarındaki filmlerin ülkelere ve rejisörlere göre dağılımını inceleme ettiği bir rapor yayınladı.

Avrupa Görsel-İşitsel Gözlemevi – European Audiovisual Observatory’nin Avrupa’daki VOD öde-izle platformları üzerine yaptığı araştırma acayip istatistikleri birliktesi getirdi. Netflix, Amazon gibi tüm dünyada yayın yapan dev yayın platformları ile daha ufak kapsamlı VOD platformları yapılan değerlendirmeye tabi yakalandı. 

Avrupa Birliği abonesi 27 ülke ile Avrupa Konseyi abonesi ek 19 ülkede mevcut VOD platformlarından bilgiler toplandı.
Nikita, The Fifth Element, Léon: The Professional gibi filmlerle tanınan Luc Besson, Avrupa’daki VOD platformlarında filmleri ile en fazla yer alan rejisör konumunda. Stanley Kubrick’in kült filmi 2001: A Space Odyssey ise en fazla izlenen beş film arasında yer alıyor.

VOD Platformları Genelinde En Fazla Birleşik Kraliyet’a Ait Filmler Bulunuyor

Avrupa'daki VOD

Avrupa Birliği ya da Avrupa Konseyi azası ülkelerin yapımcılığını yaptığı toplam 38.393 film arasında Birleşik Kraliyet, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya yapımları başta geliyor.
Bilgilere göre VOD platformlarındaki mevcut filmlerin yüzde 30’u bir Avrupa ülkesinin minik ortak yapımcı olduğu filmlerden ya da Avrupa dışında bir ülkenin ortak yapımcı olarak yer aldığı filmlerden oluşuyor. Değişik ülkelerle ortak yapımlara imza atan ülkelerin başında Fransa, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, İngiltere, İtalya ve Almanya geliyor.

Rejisörler listesinde ise Carlo Vanzina adı dikkat çekici bir şekilde öne çıkıyor. İtalyan rejisör, Jean-Luc Godard, Claude Chabrol ve Wim Wenders gibi adların önünde yer alıyor.
Listenin en tepesinde Luc Besson, David Yates, Danny Boyle, Roman Polanski ve Stephen Frears gibi adlar yer alıyor.

VOD platformlarında en fazla bulunan 15 film arasında ise Birleşik Kraliyet yapımı filmlerin baskın olduğu bakılabiliyor. Listenin tepesinde İngiliz menşeili 14 yapım bulunuyor. Bu filmler arasında Les Misérables, Lucy, Superman 2, 2001: A Space Odyssey ve Bean filmleri ilk beş içerisinde yer alıyor. 

Kaynak: Cineuropa

.