Kültür ve Sanat

Ava DuVernay, Netflix Yapımı Caste Filmini Yönetecek

13th, Selma, When They See Akıl gibi yapımlarla tanınan Ava DuVernay, Amerika’daki ırkçılığın tarihini mevzu alan, Netflix yapımı Caste filmini idareyecek.

Hollywood’un en üretken rejisörlerinden biri olan Ava DuVernay, yeni bir proje için daha hazırlıklara başladı. DuVernay daha evvel Selma, 13th, When They See Akıl, Queen Sugar gibi yapımların altına imzasını atmıştı. Amerikalı rejisör yeni film projesinde, ödüllü gazeteci Isabelle Wilkerson’ın bir yapıtının adapte etmesi için Netflix ile birlikte çalışacak. 

Isabelle Wilkerson, Chicago’da dördüncü sınıfa giden bir çocuk ve Missisippi’de 1993 senesinde yaşanan su baskın vakayı ile alakalı yazdığı yazılar ile 1994 senesinde Pulitzer mükâfatına layık bakıldı.
Wilkerson’ın Caste: The Origins of Our Discontents isimli çok satan kitabı DuVernay’in yeni filminin ana kaynağı olacak. 

Ava DuVernay, Idareyeceği Caste Filminde Amerika’daki Irkçılığa Odaklanacak

Geçtiğimiz ağustos ayında yayımlanan kitap Amerika’daki ırkçılığı bir cins sınıfsal sistemin bir yanı olarak belirliyor.
Filmde ise takdirle karşılanan bu kitaptan yola çıkılarak Amerika’yı on seneler süresince şekillendiren ve cemiyet arasında ayrışmaya neden olan yazılı olmayan bu kast sisteminin hikâyesi anlatılacak. 

Caste, DuVernay’in Netflix için yapacağı ilk uzun metraj kurmaca filmi olacak. Netflix için daha evvel 2016 senesinde sürüklediği 13th evraksalı ve 2019 yapımı When They See Akıl dizisi alkışla karşılanmıştı. Bununla beraber DuVernay, cemiyetsel sorunları ekrana taşıyan bir ad olarak öğreniliyor.
Yayın tarihi belirli olmayan Caste, DuVernay’in şu an üzerinde çalıştığı tek film de değil. DuVernay, geçtiğimiz sene mart ayında yaşamını kaybeden hip hop sanatçısı Nipsey Hussle ile alakalı bir evraksal hazırlıyor. Ayrıca HBO Max’in aksiyon ve dram cinslerindeki DMZ dizisinin çekimlerine devam ediyor. Öte yandan bir öbür DC adapte etmesi olan The New Gods’ın senaryosunu yazıp idareyeceği duyurulmuştu. 

Kaynak: The Playlist

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu