Medya

Atiye dizisine intihal davası açan Buket Uzuner’in iddiaları ortalığı karıştırdı!

Atiye’nin Yapımcısına “İntihal” Davası Açan Buket Uzuner’den Magazin Noteri’ne Özel Açıklamalar ortaya çıktı.Netflix’in ikinci Türk dizisi ‘Atiye’nin kendi romanlarından adapte edildiğini belirterek yapımcı şirkete intihal davası açan ünlü yazar Buket Uzuner, mevzuyla alakalı detayları Magazin Noteri’ne açıkladı.

Magazin duayeni, gazeteci Ali Eyüboğlu ile ünlü radyocu, sunucu Seher Kılıç’ın beraber hazırlayıp sunduğu Magazin Noteri, bu hafta da yeniden gündemde olan pek çok mevzuyu ayrıntıları ve perde ardında yaşanan vakalarıyla masaya yatırdı.
Netflix’te yayınlanan Atiye dizisinin senaryosunun, bu kitaplarımdan intihal edilmesi sebebiyle bir hukuk çabasına başladım.

Benim için intihal başka bir deyişle düşüncesi hırsızlık parasal hırsızlık kadar ehemmiyetli. Hatta ülkemizde soyut şeylerin daha az görünürlüğü ve telif haklarının görmezden gelinmesi sebebiyle çok ehemmiyetli bir dava. Ve fikir hürlüğünü nasıl korunuyorsak fikir hırsızlığına da aynı biçimde karşı olmamız gerektiğini düşünen bir yazarım. Bu ülkede Sabahattin Ali’den, Tevfik Fikret’ten Nazım Hikmet’e hep düşünce hürlüğü için gayret edildi.
2012 senesinde başladım bu romanları yazmaya.

Bu romanlardan Atiye dizisinde karakterlerin özellikle; Defne Kaman, onun şifacı eczacı anneannesi Umay Nine ve özellikle Toprak romanındaki Arkeolog Güneş Aytan’ın parolalar kitabı olarak kullandığım Kutadgu Bilig’in değişik şekilde kullanımıyla çoğu zaman unsurda intihal edildiğini baktım…”
“Defne Kaman’ın Serüvenlerini Netflix’in Dizisi Olmasına Olumla Yaklaştım…”

2019 senesinde Atiye dizisinin yapım şirketi OG’nin prodüktörlerinden birinin Defne Kaman’ın serüvenlerini Netflix dizisi yapma önerisinde bulunduğunu belirten Buket Uzuner süreci şöyle anlattı:

“2019 senesinde Atiye dizisinin prodüktörlerinden biri mektup yazarak Defne Kaman’ın Serüvenlerini Netflix dizisi yapmak istediğini duyurdu.
Başka Bir Deyişle Defne Kaman’ın serüvenlerinin bir Netflix dizisi olarak yapılmasına pozitif yaklaştım. Bu görüşmelerimiz 8 ay kadar devam etti. Bu sırada bu beyefendi, OG şirketinin, Atiye dizisini yapan şirketin prodüktörlerinden olan bu beyefendi bana Göbeklitepe’de bir dizi sürüklediklerinden bahsetti. Ben bununla hiç ilgilenmedim. Onu, kendi başka projesi olarak düşündüm. Daha sonra bu görüşmelerimiz devam ederken bir önceki yıl Aralık ayında Kıbrıs’ta bir etraf ve bayan mevzulu bir oturuma davet edilmiştim konuşmacı olarak.
Meğerse o gün Atiye dizisi yayına giriyor.

Neredeyse 15 seneyi bulan emeklerim neticeyi ortaya çıkan Defne Kaman’ın serüvenleri, Defne Kaman ve anneannesi Umay Ninenin okurları, sosyal medyanın farklı alanlarında bana iletiler göndermişlerdi. Çok donakaldım varsayım edeceğiniz gibi… Nasıl bu kadar eşlik var, siz Defne Kaman’ı Atiye dizisine mi verdiniz, siz yayın heyetinde mısınız, senaryocu misiniz diye sualler vardı. Daha sonra diziyi izlediğimde ağzım açık kaldı.
Tabii çok üzüldüm bu vaziyete. Prodüktörlerle yazışmalarım neticesinde o kadar ehemmiyetli bir eşlik olmadığını bana açıkladığı kayıtlar elimde mevcut.

Evvel bu yapıta başka bir deyişle Atiye dizisine kaynak olduğu söylenen, esinlenilen bir roman var, “Dünyanın Uyanışı” diye, acaba ben mi yanılıyorum diye, suratlarca ve binlerce Defne Kaman okuru mu yanılıyor diye, kitabı satın aldım ve okudum. Roman apayrı bir karakterden bahsediyor. Romandaki Atiye, bir köyde evlatlık olarak geliştirilmiş ve İstanbul’a gelip beyaz yakalı olarak çalışan bir bayan.
Oysa Atiye dizisinde ve Toprak romanında Defne Kaman İstanbullu bir aileye sahip eğitimli bir genç bayan ve bir anneannesi var. Esin kaynağında olan romanda böyle bir anneanne yok, doğa ötesi bazı kavramlar var. Kendi içinde kendine göre meblağlılığı olan bir roman. Benim romanımda bir eczacı anneanne, beyaz saçlı bilge, bir de arkeolog Güneş Aytan isminde bir erkek dost var…”

“Bu Kadar Kolay Hırsızlık Yapılmamalı”

“Şimdi edebiyatçılar iyi öğrenir, hakikatinde edebiyatçı olmaya da gerek yok, bir yapıtın esası omurgası, onun ana karakterleridir.
Apayrı romanlar olur. Bunları Hamlet için yapabilirsiniz, Madam Bovary için yapabilirsiniz. O surattan bir romanın can akdikeni yeri, omurgası mekanı ve karakterleridir. Şimdi benim bu dörtlememde Defne Kaman dört romanda da karakter. Ve aynı zamanda da bu dizide de karakterler üzerine kurulduğu için Atiye’yi o köyde gelişmiş bir kız olarak yapsalar apayrı bir dizi olacak. Ve dizi devam ettiği sürece sezonlar boyu intihal de devam ediyor. Evet Türkiye burası denilebilir ama biz Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıyız, biz yazarlarız ve emek veriyoruz.
Zira yaz ayları süresince bilirkişiler çalıştılar. Üç yapıtı da karşılaştırdılar bilirkişi raporları çıkardılar. Edebiyattan kavramanıza sinemadan kavramanıza hiç gerek yok. Bunları baktığınızda siz de bakıyorsunuz. Son derece açık ve seçik. Bu davanın kazanılması büyük bir emsal olacak. Bundan sonra burası bir intihal cenneti olarak anılmayacak diye ummak istiyorum. Bu benim edebiyatçı olarak çok tutku ettiğim birşey. Umarım öbür edebiyatçılar da destekledir.
Bu bir hukuk sorunu. Ben başkasının kitabına yapılsaydı destekledirdim ve veriyorum da. Fikir hırsızlığı bu kadar basit olmamalı. Hep beraber bakacağız.. Şunu vicdandan açıklıyorum. Ben 30 yıldır yazarak geçinmeye çalışan bir bayan yazarım ve haklı olan kazansın diyorum…”

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu