Kültür ve Sanat

Asteriks sihirli iksirin peşinde!

Ateriks ve Oburiks karakterlerinin yer aldığı 5 filmin ardından bu seriye bir yenisi daha eklenmiş durumda. Bu haftanın dikkat çeken filmlerinden birisi olmayı başaran Asterix: Sihirli İksirin Sırrı filmi ülkemizde 15 Şubat tarihinde sinema salonlarındaki yerlerini aldı. Filmin türü Macera ve Animasyon olarak daha çok çocukların dikkatini çekse de yediden yetmişe herkesin severek izleyeceği bir film olarak inşa edilmiş. Asterix Sihirli İksirin Sırrı filminin yönetmen koltuğunda bir tarafta daha önceki yıllardan vizyona giren “Asterix: Roma Sitesi” ve “Yukarı Bak” gibi animasyon filmlerinin yönetmenliğini yapmış olan Louis Clichy otururken diğer tarafta ise yine daha önce “Asterix: Roma Sitesi”, “İlk Görüşte Aşk”, “Asterix Olimpiyat Oyunlarında” ve “Aylak Vampirler” gibi sinema filmlerinin yönetmenlik koltuğunda oturmuş bir isim olan Alexandre Astier oturuyor.


Asteriks Sihirli İksirin Sırrı filminde Asterix karakterini Christian Clavier canlandırırken Oburix karakterini ise Guillaume Briat canlandırıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Bernard Alane, Lionnel Astier, Laurent Morteau, Florence Foresti gibi tecrübeli isimler yer alıyor. Film ülkemizde geride bıraktığı 4. günün ardından yaklaşık 37 bin kez izlenerek 610 bin TL ye yakın bir hasılat elde etti. Film ülkemizde hemen hemen tüm sinema salonlarında gösterime girmiş durumda. Asteriks Sihirli İksirin Sırrı yaklaşık 1200 kişinin kulladığı oy neticesinde 7,0 IMDB puanına sahip. Film sinema salonlarında Türkçe Dublaj olarak yayınlanmakta.

Asteriks Sihirli İksirin Sırrı filminin konusu ise Büyüfiks sihirli iksirinin formülünü paylaşacağı bir büyücüyü seçmek için macera dolu bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta kendisine Asteriks ve Oburiks eşlik eder. Sihirli iksir ise herkes tarafından bilinen ve sadece Galya’lılar için üretilen olağan üstü bir güç veren bir karışımdır. Bu sihirli iksirin formülünü bilen tek isim ise bilge Büyüfiks’tir. Büyüfiks yeniden sihirli iksir yapımı için eksik olan malzemelerini toplamak için ormana gider. Fakat beklenmedik bir şekilde Büyüfiks’in ayağı incinir. Bu zamana dek hiç bir zaman ayağı incimemiştir. Büyüfiks bu durumdan şüphelenerek farklı düşünceler içerisine girer. Kendisinin iyice yaşlandığını düşünen bilge Büyüfiks sihirli iksirin formülünü öğreteceği genç bir büyücü arayışına girer. Fakat iksirin formülünün yanlış kişilere geçmesinden oldukça korkar. O nedenle yeni seçeceği büyücünün güvenilir kişi olmasını oldukça önemser. Yeni büyücü arayışına çıkan Büyüfiks’in macera dolu yolculuğu sinema severler ile buluştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu