Sağlık

Aşk Sağlığa İyi Geliyor!

Herkesin bu hayatta tatması gereken duygulardan en önemlisi aşk. Aşk sağlığımıza oldukça faydalı. Yapılan bilimsel araştırmalar aşkın sağlığımıza iyi geldiği yönünde kanıtlandı. Yapılan Deneyler sonucunda yaklaşık 10 dakikalık aşık olduğunuz kişi ile sarılmak tansiyonunuzun düşmesine sebep oluyor. Tansiyonun düşmesinin sebebi ise sarılırken vücudunuzun gevşemesinden, stres atmasından dolayı oluyor. Yapılan araştırmalar sonucunda ilginç olan şey ise aşkın kolesterole iyi geldiği yönünde. Birbirlerine aşık olan çiftlerde vücutlarındaki stres hormonlarının düşmesiyle mutlu birlikteliklerini spor yaparak ve düzenli beslenerek geçirdiği zamanlarda kolesterol seviyeleri oldukça düşük çıkıyor. Aşkın sağlığa faydalı olduğu diğer şeylere birlikte bakalım.

Ömrünüzü uzatıyor


Araştırmalar sonucunda mutlu bireylerin mutsuz bireylere göre daha uzun yaşadıkları görülmüştür. Yalnız bireylerin sağlıksız beslenmenin yanı sıra depresyonun ve kötü alışkanlıklardan sigara ve alkol tüketiminin fazla olduğu görülmüştür. İncelemeler sonucunda yalnız yaşayan erkekler, yalnız yaşayan kadınlara göre 4-5 yıl daha erken ölüyor.

Kalp krizi riskinizi azaltıyor

Birbirlerine aşık kişiler daha mutlu yaşarken gerek düzenli uyku ve sürekli mutluluk yaşadıkları için stresten uzak kalmaktadırlar. Kalp krizinin önemli sebeplerinden olan stresin ilacı ise aşk. Aşık olan kişiler yaşamlarını dengeli ve düzenli sürdürerek kalp krizi riskini oldukça düşürmekteler.

Bağışıklığınızı güçlendiriyor

Aşk, hayatınızda sizi daima mutlu ederek kan basıncınızın düzelmesini sağlıyor. Bu durum sizin bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Bağışıklık sistemi güçlenerek hem hasta olmanız zorlaşıyor hemde vücudunuz daha dirençli ve sağlam kalıyor.

Aşkın birde olumsuz tarafını inceleyelim. Aşk acısı çeken insanlarda kalp krizi riski oldukça yüksek oluyor.

Aşık olanlar kadar aşk acısı çekenlerde oluyor. Bu durum kalp kırıklığı hastalığına sebep oluyor. Bu hastalık kalbinizde ani ritim bozukluğu ve kalp sıkışmalarına sebep olarak kalp krizine neden oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu