Aşırı strese karşı ceviz

Ceviz tüketiminin insan vücuduna sağladığı faydalar saymakla bitmiyor...

Takip Et:
ceviz-stresi-engelliyor

Kuru yemişlerin yanında vazgeçilmezlerden biri olan cevizin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Erken yaşta ceviz tüketimi çocuklarda zeka gelişiminden kemik gelişimine kadar oldukça fayda sağlıyor. Ceviz tüketimi aynı zamanda cildinizi güzelleştirir ve zeka gelişiminize katkıda bulunur. Cevizin damar tıkanıklığını açmada ve kolesterolünüzün dengelenmesinde rol aldığını söylemek yanlış olmaz.

İçerdiği yüksek vitamin ile sağlığınızı korur. Özellikle Omega 3 asidi zengin olan ceviz, kalp damar sağlığınızı korur ve kalbinizin etrafındaki yağları eritmeye yardımcı olur. Antioksidan bakımından zengin olan ceviz kan şekerinizi de düzenlemeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli ceviz tüketen insanlarda kalp tıkanıklığı diğer insanlara göre daha az görülmüştür. Ceviz damar yollarınızı açar ve damar kopmalarını engeller. Cevizin insan sağlığına diğer faydaları şu şekildedir;

  • Diyabet

Diyabet hastalarının en büyük sorunlarından biriside kan şekerlerinin ani yükselmesi. Ceviz tüketimi kan şekerinizi dengeleyerek diyabet hastalığına karşı sizi korur.

  • Kemik Gelişim

Yapılan araştırmalara göre cevizin dengeli ve düzenli tüketildiği zaman kemiklerin gelişimini oldukça olumlu etkilediği görülmüştür. Omega 3 asidi bakımından zengin olan ceviz özellikle gelişim çağındaki çocuklarda kemik gelişimi için dengeli olarak tüketilmelidir.

• Sinir Ve Stres

Ceviz barındırdığı E vitamini ve B6 vitamininin yanı sıra linoleik ve alfa linoleik bolca içerir. Buda demek oluyor ki sinirlendiğimiz zaman vücudumuza bu vitaminleri aldığımız taktirde sinirlerimizin yatışması daha kolay hale geliyor. Stresli zamanlarda ceviz tüketimi antidepresan görevi görür.

Ceviz bol miktarda kalori ve vitamin barındırdığı için kiloya neden olabilir. Aşırı tüketimi olmadığı ve dengeli tüketimi yapıldığı sürece cevizin faydaları insan sağlığı için çok önemlidir. Uzmanlar cevizden alınan kalorilerin vücutta depolanmadığını da belirtiyor.