Sağlık

“Artritli eller, Hazer Amani’yle mutfakta”

Türkiye Romatoloji Derneği’nin, Dünya Artrit Günü sebebiyle şef Hazer Amani ve uzman diyetisyen Dilara Koçak ile UCB Pharma’nın yardımıyla hakikatleştirdiği proje, bugün çevrim içi basın toplantısı ile tanıtıldı. Proje kapsamında, Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’ın sunduğu yemek programı temalı sohbete, Türkiye Romatoloji Derneği TRD azası doktorlar hastalarıyla beraber katıldı. Doktorlar, hastalarıyla romatoid artrit RA hakkında güncel bilgileri paylaşırken, hastalar da ünlü şef Hazer Amani’yle beraber mutfağa girdi ve şefin tasvirlerini beraber pişirdi.
Dr. Vedat Hamuryudan; çevrim içi reelleşen buluşmadaki açılış konuşmasında, tüm dünyada 1,7 milyar artrit hastası olduğunu belirterek, artrit hastalıklarının hem vefat hem de manililik açısından dünya popülasyonunun genel sıhhati üzerinde en büyük tesire sahip dördüncü sıradaki hastalıklar olduğunu ifade etti. 

Buluşmada hastalığa dair bilgiler veren TRD Azası Prof. Dr. Nevsun İnanç ise, artritin en fazla 20-50 yaşları arasında ortaya çıktığını açıklayarak, bayanlarda bakılma sıklığının erkeklere mukayeseyle 3 kat daha fazla olduğuna ve ailesinde RA veya cerahatli romatizması olanlarda daha sık bakıldığına dikkat çekti. 

“EN FAZLA İŞ EFORU KAYBINA YOL AÇAN İKİ HASTALIKTAN BİRİ” 

TRD Idare Heyeti Azası Prof.
Cemal Bes ise, son senelerde romatoid artritte çoğalan ilaç rehabilitasyonu alternatifleri ile ilaç dışı rehabilitasyonların beraber kullanılması neticeyi, cerahati hakimiyet altına almanın ve eklem zararını önlemenin çok daha galibiyetli bir biçimde sağlandığını belirtti. Ancak artritin iş eforu kaybına yol açan iki hastalıktan biri olduğuna noktaya değinerek, rehabilitasyonda kullanılacak tüm ilaçlara, eklem zararı geri dönülmeyecek devreye girmeden evvel başlamak gerektiğini ehemmiyetle vurguladı. 

“OTOİMMÜN BİR HASTALIK” 

Buluşmada, sebebi bütün olarak meçhul otoimmün bir hastalık olan romatoid artritin bakılma sıklığına dair bilgiler paylaşan TRD Idare Heyeti Azası Prof.
Süleyman Özbek ise, genetik olarak yatkın şahıslarda, otoimmün hastalıkların, tetikleyici bazı etrafsal faktörler sebebiyle bağışıklık sisteminin normalden değişik çalışarak bedenin kendi dokularına saldırması ve sıhhatli dokuları hırpalaması neticesinde ortaya çıktığını anlattı. Özbek, romatoid artritte de bu vaziyetin, eklemlerde ve öbür dokularda hastalığa neden olduğunu belirterek, genetik yatkınlığı olan şahıslarda sigara ve dişeti hastalıkları gibi etrafsal etkenler neticeyi hastalığın ortaya çıktığının düşünüldüğünü ifade etti. 

“KORONA ŞÜPHESİ VAZIYETINDE YARAR VE RİSKLER DİKKATE ALINMALI” 

TRD Idare Heyeti Başkanı Prof.
Vedat Hamuryudan, basın üyelerinden gelen sualleri cevaplarken hastalığın Covid19 ile alakalı bağı mevzusunda da şunları açıkladı: 

“COVID-19 kuşkusu olmayan veya COVID-19 doğrulanmamış hastalara, rehabilitasyonlarına rastgele bir farklılık olmadan devam etmeleri nasihat edilmelidir. COVID-19 kuşkusu olmayan veya COVID-19 doğrulanmamış hastalara, tüm rehabilitasyonlarına rastgele bir farklılık olmadan devam etmelerini öneriyoruz. Özellikle kortizon ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçları alan hastalar, enfeksiyonlar açısından tehlikeli sayılırlar.
Bu sebeple ilaçlara devam etme vaziyetine mümkün yarar ve tehlikeler göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.” 

Türkiye Romatoloji Derneği’nin, eklemlerin sızılı ve iltihabi bir hastalığı olan artrit ile alakalı verdiği bilgiler şöyle;  

“Osteoartrit ve romatoid artrit, en yaygın artrit cinsleri olmakla beraber çok rakamda değişik artrit cinsi vardır. 

RA NASIL BİR HASTALIKTIR, BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Romatoid artrit RA, sıklıkla el-el bileği ve ayak-ayak bileğinin ufak eklemlerinde, dizlerde, dirseklerde ve daha seyrek olarak kalça ve omuzlarda sinsi bir biçimde başlayan ve uzun zaman devam eden irinli bir romatizmadır.
RA genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar ve haftalar, aylar içerisinde eklemlerde sızı, tutukluk ve şişlik gelişir.  

Hastalığın erken döneminde bitkinlik, adale sızısı, hafif ateş ve kilo kaybı bakılabilir. 

Eklem etrafındaki bağlar ve adaleler gibi yumuşak dokularda da sızı ve sıcaklık çoğalışı gelişebilir. 

Hastalık genellikle el ve ayak eklemleri gibi minik eklemleri çift taraflı olarak meblağ. El ve el bileğinde çok rakamda eklemin tutulumu, ince el hareketi gerektiren işleri düğme açıp kapama gibi işleri eforlaştırır.
Eklemlerdeki tutukluk şikayeti 1 saatten fazla sürer. 

El bileği eklemlerindeki şişlik sebebiyle el bileğinden geçen asaba baskı olabilir ve elde üşengeçlik ortaya çıkabilir. 

Uzun süreli ve rehabilitasyona iyi cevap vermeyen hastalığı olan şahıslarda el ve ayak parmaklarında ve kök eklemlerde biçim bozuklukları gelişebilir. 

Diz ardındaki boşlukta eklem sıvısı ile dolu bir kist oluşabilir. 

Boyunda sızı, sabah tutukluğu ve hareketlerde kısıtlılık ortaya çıkabilir. 

KİMLERDE VE HANGİ YAŞ GRUBUNU BAKILIR? 

Hastalık her yaşta bakılabilmekle beraber en fazla 20-50 yaşları arasında ortaya çıkar.
Ailesinde RA veya cerahatli romatizması olanlarda daha sık bakılır. 

ROMATOİD ARTRİTİN NEDENİ NEDİR? 

RA, sebebi bütün olarak bilinmez otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün hastalıklar, genetik olarak yatkın şahıslarda, tetikleyici bazı etrafsal faktörler sebebiyle bağışıklık sisteminin normalden farklı çalışarak bedenin kendi dokularına saldırması ve sıhhatli dokuları hırpalaması neticesinde ortaya çıkar. RA’da da bu vakalar eklemlerde ve değişik dokularda hastalığa neden olmaktadır.
Artrit ve sırt sızısı gibi adale-iskelet sistemi hastalıkları dünya genelinde 1,7 milyardan fazla insanı etkilemektedir ve hem vefat hem de manililik açısından dünya popülasyonunun genel sıhhati üzerinde en büyük tesire sahip dördüncü sırada gelen hastalıklardır. 

Romatizmal ve adale-iskelet sistemi hastalıkları, lokomotor sistemin tüm sızılı vaziyetlerini içerir. Muhtelif dejeneratif eklem ve yumuşak doku bozukluklarından sistemik bağ dokusu hastalıklarına kadar uzanan 200’den fazla değişik romatizmal ve adale-iskelet sistemi hastalığı belirlenmiştir.
Yaygın semptomları arasında, eklem veya kemik tahribi ile iletişimli olarak sızı, kabarıklık ve sertlik, manililik ve iş eforu kaybıdır. Bazı romatizmal hastalıklar aynı zamanda iç uzuvları da meblağ ve süratli bir biçimde uzuv yetmezliğine ve vefata neden olabilmektedir. 

Romatizmal hastalıklar her yaş grubunda ve her iki cinsiyette de gelişebilmektedir ve sanayileşmiş cemiyetlerde daha fazla rakamda şahıs bu hastalıklardan etkilenmektedir. Her yaş grubundan insanın üçte biri yaşamlarının bir döneminde bu hastalıklardan etkilenir.Erken tanı daha ileri zararların, sakatlığın önlenmesi ismine çok ehemmiyetlidir.
Bu sebeple hastaların erken tanı ve rehabilitasyon için romatoloji uzmanlarına yönlendirilmesi lüzumludur.” 

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu