Kültür ve Sanat

Arnavutluk Sinemasından Üç Film 23 Ekim-14 Kasım’da Pera Müzesi’nde

Arnavutluk sinemasından dikkat çekici üç filmi bir araya getiren Mutluluğu İnşa Edenler seçkisinin gösterimleri, 23 Ekim-14 Kasım tarihleri arasında Pera Müzesi’nde gerçekleşecek.

Pera Film, “Bir Rüyanın İnşası” sergisi paralelinde hazırlanan “Mutluluğu İnşa Edenler” başlıklı programla izleyicileri Arnavutluk sinemasında büyüleyici ve duygusal bir yolculuğa davet ediyor. Seçkide, son yıllarda Arnavutluk’ta çekilen ve Arnavut toplumcu gerçekliğine odaklanan üç film yer alıyor. 23 Ekim-14 Kasım tarihleri arasında Pera Müzesi’nde gösterime sunulacak seçkide sinemaseverler, Arnavutluk toplumunda yaşanan değişimleri ve bu değişimin insan hayatı üzerindeki etkilerini izleme fırsatı bulacak.

Arnavutluk ve Kosova’da son yıllarda üretilmiş etkileyici filmleri bir araya getiren Mutluluğu İnşa Edenler seçkisi, genç yönetmenler Visar Morina ve Florenc Papas’ın ilk uzun metrajlı filmlerini, Iris Elezi ve Thomas Logoreci’nin ise ilk ortak yapımlarını İstanbul’da izleyicilerle buluşturuyor.

Arnavutça “dünya” anlamına gelen Bota, Arnavut yönetmen Iris Elezi ile Amerikalı yönetmen Thomas Logoreci’nin imzasını taşıyor. Yönetmenler bu ilk filmlerinde, kullandıkları dönem müziği ve etkileyici çekim teknikleriyle izleyicileri büyüleyici bir atmosferle baş başa bırakıyor.

Kosovalı yönetmen Visar Morina, 2015 yılında Oscar’a aday olan ilk uzun metrajlı filmi Babam – Father’da, küçük bir çocuğun dramatik yaşam öyküsüne odaklanıyor. Annesini kaybeden 10 yaşındaki Nuri ve babası Gesim’in geçimlerini sağlamak için sokakta sigara sattıkları film 1990’ların Kosovası’nda geçiyor. Yönetmen bu ilk uzun metrajlı filminde, ataerkil bir toplumda ahlak kurallarının nasıl belirlendiğini sorguluyor.

Mutluluğu İnşa Edenler – Arnavutluk Sineması Gösterim Programı

23 Ekim Cuma

18.00 Açık Kapı (77′)

24 Ekim Cumartesi

15.00 Babam (103′)

31 Ekim Cumartesi

15.00 Bota (100′)

4 Kasım Çarşamba

18.00 Babam (103′)

7 Kasım Cumartesi

15.00 Açık Kapı (77′)

14 Kasım Cumartesi

15.00 Bota (100′)

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu