Kültür ve Sanat

Anna Karina: Fransız Yeni Dalgasına Yön Veren İkon

Anna Karina’nın rollerini mercek altına alan video, bir ikona dönüşen oyuncunun Fransız Yeni Dalgası’nın şekillenmesi üzerindeki büyük tesirini gözler önüne seriyor.

Efsane rejisör Jean-Luc Godard, Fransız Yeni Dalgası dediğimizde usumuza gelen ilk adlardan biri. Ancak 60’lar Fransız sinemasının en hoş ve ikonik adlarından biri olan, Godard’ın kamerasından izlediğimiz, kendisini anlatmak için sözcüklerin kifayetsiz kaldığı Anna Karina‘yı unutmamak gerekir.

Anna Karina ve o dönemki eşi Jean-Luc Godard, sinema tarihinin en zaferli rejisör-oyuncu geçimini yakalayan en ehemmiyetli ikililerinden biri.
Belki de onun bu özelliği, Yeni Dalga’dan gelen yelin tesiriyle, sinemayı bakiye dek değiştirmeye destekçi olan bir adın zaman içerisinde ikonikleşmesine, hatta bir tanrıça olarak atfedilmesine vesile oluyor.

Anna Karina’nın Zaferli Oyunculuğunun Gizemlerini Gözler Önüne Seren Bir Video 

Anna Karina

Anna Karina; Kadın Kadındır – Une femme est une femme’deki harikuladeliği neticesinde filmi sevinçli bir seyirliğe dönüştürür, Çete – Bande à part’taki unutulmaz madison dans sahnesiyle izleyicinin gönlünü fetheder, kendi isteği ile seks emekçiliği yapmaya başlayan Nana’yı canlandırdığı Hayatını Yaşamak – Vivre Sa Vie filminde döktüğü gözyaşlarıyla içimize bir keder bırakır.

“Resimcilik asıldır ve sinema saniyede 24 kare asıldır.” cümlesiyle uslarda yer gösteren Minik Asker – Le petit soldat’ta ise canlandırdığı Veronica karakterinin Bruno’ya poz verdiği sahnede, Anna Karina kameraya, daha doğrusu kameramana, Godard’a ve seyirciye poz verir.
Sinemada orijinal bir dilin nasıl yaratılması gerektiğine dair sanki ders verici bir kalitede olan bu sahnede Karina, oynadığı karakteri yaşama taşımada zaferli bir iş ortaya koyar.

Seneler içerisinde oyunculuktaki kalıplaşmış, genelgeçer belirlemeleri devirmeyi başaran ve bu belirlemeleri birkaç adım öteye taşıyan Anna Karina, sinema dünyasının en büyük oyuncularından birine dönüşür. İşine olan hürmeti, çocukluk hayalini istediği, belki de hayal ettiklerinin ötesinde, bir biçimde asıllaştırması sağladı ve Karina’nın bu davranışı, her oyuncunun gıptayla bakabileceği bir kariyeri birliktesi getirdi.

Sinemayla alakalı yaptığı mükemmel videolarla tanınan Fandor, Anna Karina’nın rollerini mercek altına alan videoda akılda oyuncunun zaferli performanslarına yakında bakıyor.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu