Sağlık

Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi: Covid-19 başvuruları 4’te bire düştü

Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel, Ankara’da koronavirüs olay çoğalış süratinin düştüğünü açıkladı. Büyük miktarda normale dönüldüğünü belirten Surel, “Günlük koronavirüs kaygısıyla Covid-19 polikliniklerimize müracaat eten şahıs rakamı en yoğun zaman göre 4’te bire düştü. En yoğun zamanda da yalnızca Covid-19 polikliniklerimizde bir yoğunluk bakıldı, onun dışında öbür servislerde öyle bir yoğunluk yoktu. Yapılan test sayımız da düştü. İnsanlar artık ‘acaba bende bu var mı’ diye gelmiyor.
Şükürler olsun hakimiyet altında. Şu anda ikincil ve üçüncül neticelerini pandeminin idaremekle uğraşıyoruz. Başka Bir Deyişle mesela enfeksiyonu geçiren çocuk hasta grubunda geçirdikten sonraki süreçte bir tutuşma olabiliyor. Ve enfeksiyonu geçiren yetişkin hasta grubunda akciğer kapasiteleri, beden etkinlikleri sonraki süreçte bir biçimde etkilenebiliyor. Onlara yönelik fizik rehabilitasyon ve takip süreçlerini şu anda organize ediyoruz. Zira koronayı geçiren yurttaşlarımız günlük yaşamından bir şeyler kaybetmesin istiyoruz.
Ayırdığımız servis alanlarının şu anda yüzde 30’u dolu. Yalnızca koronavirüs hastalarına özel ayırdığımız yoğun bakım alanlarının da yüzde 60-65 kadarı dolu. Başka Bir Deyişle ciddi bir boş alanımız var. Bizim kent sağlık kurumu olarak özelliklerimizden biri de koronavirüs hastaları yanında koronavirüs dışı süreçleri de sürekli bugüne kadar getirdik. Normal rehabilitasyonları hiç durdurmadık. Anjiyo rehabilitasyonları, kemoterapiler, acil öncelikle operasyonlar, doğum-sezaryen süreçleri devam etti.
Hem koronavirüs hastaları için ayırdığımız alanlarda hem de korona dışı hastalar için ayırdığımız alanlarda yeteri kadar yerimiz var” diye konuştu.

‘GIZEME BEKLEYEN İNSANLAR; YOK’

Surel, koronavirüs ile gayrette filyasyon modelinin ve takımlarının yaptıkları işlerin büyük katkısı olduğunu belirterek, şunları açıkladı:

“Sayın bakanımızın ağzından dünya ilk kez filyasyon denilen çalışmayı duydu.
Hastalığın öteki insanlara bulaşmasını kısıtlamak ve bir insanı en nitelikli, en konforlu izole edeceğiniz yer de kendi evidir. Biz filyasyon çalışmalarıyla birlikte şu anda ortalama 3-4 saat içerisinde, başka bir deyişle sizin virüs taşıdığınız bulunduğu andan itibaren 3-4 saat içerisinde bizim Sağlık Bakanlığı çalışanlarımız evinize geliyor. Sizi muayene ediyor, ilaçlarınızı veriyor ve günlük olarak takip etmeye başlıyor. Rastgele bir semptom gelişirse, rahatsızlanırsanız veya sağlık kurumuna lüzum dinlerseniz de hemen ambulansla alınıp sağlık kurumuna getiriliyor.
Ve filyasyon güçlü ve faal uygulandığı zaman neredeyse sağlık kurumulara hiçbir yük düşmüyor. Sağlık Kurumumuz içerisinde baktınız mı hiç böyle bir kine kin kalabalık, gizeme bekleyen insanlar; yok. Şükürler olsun ki biz bunu pandeminin hemen hemen tamamında hiç yaşamadık.”

‘TAM DÜNYAYA GÖSTERMİŞ OLDUK’

Pandemi sebebiyle Çin’de ve Avrupa’da bakılan fotoğrafların Türkiye’de hiç yaşanmadığını kaydolan Surel, şöyle konuştu:

“Şu anda Ankara Kent Hastanemizde baktığınız gibi de başvuru etmek için gelmiş üst üste kalabalıklar yok, gizemeler yok; gelen birey muayenesini oluyor ve gidiyor.
Şayet şahsın cidden sağlık kurumuna gelmesi gerekiyorsa da 112 Acil Ambulans Servisi ile sağlık kurumuna getiriyoruz ve serviste ya da yoğun bakımda rehabilitasyonunu yapıp hastamızı iyileştikten sonra tekrar evine uğurluyoruz. Dolayısıyla etkin rehabilitasyon yolunun bulaşıcı hastalıklarda filyasyondan geçtiğini tam dünyaya da göstermiş olduk. Bunun resmi de işte Ankara’da.  Zaman zaman biz ülke olarak kendi içimizde acımasızca tenkit etsek de bugün dünyada adı marka olmuş pek çok Avrupa ülkesinde, Amerika’da, Çin’de bakılan o fotoğraflardan rastgele birini Türkiye’de baktınız mı? Bakamadık.
Bu, süreci etkin yürüttüğümüzün, idarediğimizin bir göstergesi hakikatinde.”

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu