Amerika’da Sinemacılar ve Meslek Birlikleri Sinemalara Destek Verilmesi İçin Kongre’ye Çağrıda Bulundu

Takip Et:
Amerika’da Sinemacılar ve Meslek Birlikleri Sinemalara Destek Verilmesi İçin Kongre’ye Çağrıda Bulundu
Amerika’da Sinemacılar ve Meslek Birlikleri Sinemalara Destek Verilmesi İçin Kongre’ye Çağrıda Bulundu

Martin Scorsese, Christopher Nolan gibi sinemacılar ve Rejisörler Birliği gibi iş birlikleri, pandemi sebebiyle kapanma riskiyle karşı karşıya olan sinema salonlarının kurtarılması için Kurultay’ye çağrıda bulundu.

Dünyanın dört bir yanında sinema salonları pandemi sebebiyle aylarca kapalı kaldı. Bu süreçte özellikle bağımsız sinema salonları kapılarını bir daha açamama riskiyle karşı karşıya kazançken, dünyanın en büyük sinema salonu zinciri olan AMC Theatres‘ın iflasın eşiğine gelmesi sinema salonlarını bekleyen büyük krizin ebadını gözler önüne serdi.

Birçok ülkede hakimiyetli normalleşme sürecine geçilmiş olsa da, pandeminin hâlâ bütün olarak hakimiyet altına alınamamış olması sinemaların karşılaştığı bu krizin devam etmesine neden oldu.

Christopher Nolan’ın coşkuyla beklenen yeni filmi Tenet‘ın vizyona girmesiyle beraber seyircinin salonlara geri dönmesi umuluyordu.
26 Ağustos’ta sinema sevlerle buluşan Tenet, ilk ayının sonunda 284.9 milyon dolar hasılatta kalarak gişede hayal kırıklığı yarattı. Pandemiden sonra vizyona giren ilk büyük yapım olan Tenet’ın temennilerin çok altında kalması, seyircinin sinema salonlarına dönmeye hazır olmadığını gösterdi. Ortaya çıkan bu kaygı verici tablo, stüdyoların Wonder Woman 1984, Black Widow, Eternals gibi büyük bütçeli yapımlarını ertelemesine neden oldu.

Kurultay’ye Sevk Edilen Açık Mektupta Sinema Salonlarının Pandemiyi Atlatamayabileceğine Vurgu Yapıldı

Seyircinin yakın zamanda salonlara dönmeyeceğinin anlaşılması ve bunun neticeyi olarak gişe temennisi yüksek filmlerin ileri tarihlere ertelenmesi, sinema salonlarını dev bir krizle baş başa bıraktı.
Bu da hâlihazırda riskte olan sinema tecrübeyi için büyük risk talep ediyor.

Bu riskin farkında olan sinemacılar ve iş birlikleri, Amerika’da hükûmetin vaziyete el atarak sinema salonlarına yardım olmasını istiyor. Aralarında Martin Scorsese, Christopher Nolan, Noah Baumbach,
Pedro Almodóvar, James Cameron, Damien Chazelle, Barry Jenkins, Luca Guadagnino, Judd Apatow, Sofia Coppola, Alfonso Cuarón, Clint Eastwood, Patty Jenkins, Sam Mendes, Ang Lee
 gibi adların bulunduğu sinemacılar ve Amerikan Rejisörler Birliği DGA, Milli Sinema Firmacıları Derneği NATO, Amerikan Sinema Filmleri Derneği MPAA gibi iş birlikleri, pandemi sebebiyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan sinema salonlarının kurtarılması için Amerika Birleşik Devletleri Kurultayı‘ne çağrıda bulundu.

200’den fazla sinemacının imzasını taşıyan açık mektupta “içinde bulundukları mevcut koşullar için bir çözüm bulunmadığı takdirde sinema salonlarının pandemiyi atlatamayabileceği” vurgulandı.
Sinema salonu çalışanlarının da yüzde 66’sının işlerini kaybedeceği öngörülüyor.

Kurultay’ye sevk edilen mektupta “Sinemaya gitme tecrübeyi Amerikan hayatının ehemmiyetli bir parçasıdır. Sinema salonları ülkemizin kabiliyetli hikâye anlatıcılarının sinematik zaferlerini sergiledikleri muazzam birleştiricilerdir” ifadeleri kullanıldı ve sinemanın ülkenin kültürü için yeri doldurulamaz bir tecrübe olduğunun altı çizildi. Mektupta imzası bulunan sinemacıların listesini aşağıda tespit edebilirsiniz.

Adewale Akinnuoye-Agbaje
Agustin Almodovar
Pedro Almodovar
Wes Anderson
Judd Apatow
Jon Avnet
Sean Baker
Noah Baumbach
Michael Bay
Susanne Bier
Vahşiye Broccoli
James Cameron
Antonio Campos
Damien Chazelle
Jon M.
Russell
Todd Phillips
Guy Ritchie
Seth Rogen
Joachim Rønning
Michael R. Roskam
Martin Scorsese
M. Night Shyamalan
Zack Snyder
Steven Soderbergh
Joey Soloway
David E. Talbert
Betty Thomas
Emma Thomas
Liesl Tommy
Denis Villeneuve
Taika Waititi
James Wan
Lulu Wang
Chris Weitz
Paul Weitz
Michael G. Wilson
Edgar Wright
Joe Wright
Cathy Yan
David Yates

Kaynak: Deadline

.