AMC Theatres ve Cinemark, Sinema Salonlarını Kapatmayacaklarını Duyurdu

Takip Et:
AMC Theatres ve Cinemark, Sinema Salonlarını Kapatmayacaklarını Duyurdu
AMC Theatres ve Cinemark, Sinema Salonlarını Kapatmayacaklarını Duyurdu

Gişe potansiyeli yüksek filmlerin ileri tarihlere ertelenmesi Cineworld’ü salonlarını kapatmaya zorlamış olsa da, AMC Theatres ve Cinemark salonlarını açık yakalamaya devam edecek.

Koronavirüs salgınının filmlerin vizyon tarihleri üzerindeki tesiri hâlâ devam ediyor. Vizyona girmeyi bekleyen pek çok büyük bütçeli yapım, önümüzdeki seneye ertelendi. Henüz bugün gelen bilgilere göre Jurassic Park serisinin yeni filmi de 2022 yazına ertelendi. 

Ertelemeler bir yana sinema salonlarının geleceğine dair henüz bir hipotez yürütmek pek sıhhatli değil.
Dünyanın en büyük sinema salonu zincirlerinden Cineworld, daha önceki zamanlarda salonlarını geçici bir vakit kapama kararı aldı.

Cineworld’ün Birleşik Kraliyet ve AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’deki sinema salonları geçici bir müddetliğine kapatacağını duyurmasının ardından erteleme kararlarına yenilerinin ilave edilmesi, AMC Theatres ve Cinemark gibi sinema salonu zincirlerinin de salonlarını kapatmaktan başka kaderi olmayacağı şeklini açıklandı.
İki şirket yaptıkları açıklamada büyük bütçeli filmler 2021 senesine ertelenmiş olsa da salonlarını kapatma gibi bir tasarıları olmadıklarını duyurdu.

AMC Theatres ve Cinemark, Salonların Açık Yakalanacağını Duyurdu

Sinema Salonları

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’deki en büyük sinema zinciri konumunda AMC Theatres bulunuyor.
Cineworld de ikisinin arasında ikinci sırada bulunuyor. AMC CEO’su Adam Aron yaptığı açıklamada “Neyse ki, Universal Studios ile bu senenin başında açıkladığımız çığır açıcı uyuşmamız sayesinde öbürleri salonlarını kapatmak zorunda sezerken biz salonlarımızı açık yakalayabileceğimiz bir pozisyondayız. Premium VOD platformlarında yayınlanmış olsalar dahi karşılıklı uyuşmamız gereği Universal filmlerini salonlarda göstermekten memnunuz.
Bu uyuşma kapsamında AMC, Universal’ın filmlerini vizyona girdikten 17 gün sonra VOD platformlarında yayınlamasını kabul etti. Buna karşılık VOD kazancından hisse alınacağı açıklandı.

Ancak kazançları bilet satışlarına bağlı olan Cinemark’ın böyle bir uyuşması bulunmuyor. Tenet ve The New Mutants filmlerinin bekleneni verememesi Cinemark sinemaları için bir handikap olarak duruyor. Ne var ki yapılan açıklamalara göre Cinemark’ın geri adım atma gibi bir tasarıyı bulunmuyor.