Kültür ve Sanat

AMC Theatres, Nakit Kaynaklarının 2021 Başlarında Tükenebileceğini Bildirdi

Pandeminin sinema salonları üzerindeki tesiri devam ederken, AMC Theatres, ellerindeki nakit kaynaklarının 2021 başlarında tamamen tükenebileceğini bildirdi.

Dünyanın en büyük sinema salonu zinciri olan AMC Theatres, pandeminin getirdiği ekonomik güçlükleri henüz atlatabilmiş değil. Karantinada uzunca bir vakit kapalı kaldıktan sonra tekrar hizmet vermeye başlayan AMC, seyircilerin az olması dolayısıyla yeniden büyük bir risk ile karşı karşıya.
Los Angeles ve New York gibi büyük kentlerdeki salonlar ise pandemi dolayısıyla hâlâ kapalı. Bununla beraber sosyal mesafe kaideyi de salon kapasitelerini ehemmiyetli bir ölçüde eksiltiyor. Öte yandan gişe yapması beklenen filmlerin ya beklenenin altında kalması ya da daha vizyona girmeden ertelenmesi de ehemmiyetli bir etken. AMC Theatres ve Cinemark daha evvel salonların buna karşın kapatılmayacağı duyurulmuş olsa da gelen bu son açıklama bu kararın değerinin ağır olacağını gösteriyor..

AMC Theatres, Pandemi Sürecinin Meçhullüğünün Net Varsayımlar Yapılamamasına Yol Açtığını Bildirdi

Avrupa’da ve ABD’de koronavirüs olay rakamları giderek tırmanmaya devam ediyor.
AMC Theatres şirketinin mevcut kaynaklarının 2020 seneyi sonlarında ya da 2021 senesinin başların ehemmiyetli ölçüde eksileceği öngörülüyor. Salonların kendi gereksinimlerini karşılayabilmesi için ek kaynakların gerekeceği de belirtiliyor. 

Son yaşananlardan sonra kazanç gider dengesinin iyileştirmek için borç yapılandırmasına giden AMC Theatres’ın birkaç alternatifi değerlendirdiği bildirildi. Bunlar arasında ek borçlanma kutuları ya da şirket tarafından pay bonoyu satışı, mal sahipleri ile kira hakkında yine görüşmelerin yapılması, salon ve değişik demirbaşların satışı ve iş ortaklığı fırsatlarının değerlendirmesi gibi alternatifler bulunuyor. 

AMC Theatres, şu an salonların açık ve faal bir durumda durmak için kazandığından çok daha büyük bir maliyet gerektirdiğini belirtti.
AMC, ayrıca pandeminin belirsiz durumu ve süresi dolayısıyla gelecek harcamalar ile alakalı ya da beklenen izleyici katılımının sağlanacağı mevzusunda hipotezlerin kesin olmadığını bildirdi. 

AMC’nin bu açıklamasının ardından şirketin pay değerleri bir günde yüzde 12.8 değer kaybetti. 2020’yi 7.50 dolar ile açan AMC payları dün 3.55 dolara kadar düştü.

Kaynak: Variety

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu