Magazin

Altın Portakal’a kadınlar damga vurdu

Türkiye’nin en uzun soluklu film şenliği olan ve bu sene 57’ncisi tertip edilen Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nin kapanışı ve mükâfat merasimi koronavirüs gölgesinde yapıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla reelleşecek şenliğin kapanışı, koronavirüs sebebiyle açık havada hakikatleşti. Sırça Piramit yanında kurulan Yıldızların Altında 1 Açık Hava Sineması’ndaki şenliğin kapanış mükâfat merasimine CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Şenlik Yönetimsel Direktörü Av.
Merasime gelen sanatçılar kırmızı halıda nesnellere poz verdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Altın Portakal Film Şenliği Başkanı Muhittin Haşere, koronavirüs rehabilitasyonu sonrasında akciğerlerinde oluşan rahatsızlık sebebiyle yoğun bakımda rehabilitasyon baktığı için şenliğe katılamadı.


FESTİVAL KORONAVİRÜS GÖLGESİNDE GEÇTİ

Milli ve beynelmilel müsabakaların kazananlarının açıklanacağı Kapanış ve Ödül Merasimi’nde ilk olarak sağlık kurumunda rehabilitasyon bakan Başkan Muhittin Haşere’in bir önceki yılki şenlikte yaptığı konuşmasına yer verildi.
Cansel Tuncer ise “Geçen sene özüne döndüğümüz şenliği koronavirüs gölgesinde geçirdik. İçinde bulunduğumuz koşullar neticesinde şenlikte farklılıklar yaptık. Gösterimler yıldızların altında reelleşti. 1 hafta süresince sinemanın kalbi Antalya’da attı. Nice Altın Portakal’lı seneler dileğiyle bugün mükâfat alacakları tebrik ediyorum” dedi.

‘HER ŞEY BİRLİKTE ANLAMLI’

Belediye Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, “Her şey beraber hoş, beraber anlamlı.
Sanatçının 1 senelik temennisini söndürmemeye çalıştık” diye konuştu.

‘KARARLARI OY BİRLİĞİYLE ALDIK’

Iyi filmlerin insanın kalbinde kıvılcımlar çaktırdığını ve ataş yaktığını ifade eden Ercan Kesal, “57’ncisi yapılan şenlikte jüri olarak misyon aldık. Jüriler özneldir. Çoğu ilk kere orada bir araya kazanç. Bizim jürimiz hazırlıklıydı. Bu filmlerden evvel ortak bir kavram kavrayışı geliştirdiğimizi düşünüyorum.
İşaret ettiğimiz filmlerin daha sonra üzerine konuşulan, merak edilen, mükâfat alan herkesin bir sonraki işinin, merak edilen işler olmasını istedik. Çok zorlanmadık, hatta hiç zorlanmadık. Kararları oy birliğiyle aldık. Gönül rahatlığıyla, oy birliğiyle verdik. Sinema ağır bir emekle oluşturulan sıkıntılı bir şeydir. Mükâfat alamayan dostlarım için de dünyanın sonu değil. İyi film yapmaya sinema ile dünyayı anlamlı hale getirmeye, kıvılcımlar çaktırmaya devam edecekler” dedi.

ALTIN PORTAKAL’IN SAHİPLERİ

Milli Kısa Metraj Film Müsabakası Jüri Özel Mükâfatü’nü kazanan ‘Binbir Gece Masalları’nın rejisörü Mahsum Taşkın sıhhat çalışanı olması nedeniyle mükâfatını takım dostu aldı.

Milli Evraksal Film Müsabakası Jüri Özel Mükâfatü’nü ‘Mimaroğlu’ film rejisörü Serdar Kökçekoğlu aldı. 

En İyi Evraksal Filmi Mükâfatü’nü Deniz Tortum’un idarediği ‘Maddenin Halleri’ filmi ismine Anna Maria Aslanoğlu aldı.

Milli Uzun Metraj Film En İyi Rejisör Mükâfatü’nü Erdem Tepegöz, idarediği ‘Gölgeler İçinde’ filmiyle aldı.
Mükâfatını ağlayarak alan Terbiye Erden, ailece güç günlerden geçtiklerini ve mükâfatını babasına hediye ettiğini belirtti.

En İyi Sanat Rejisörü Mükâfatı ‘Gölgeler İçinde’ filmiyle ‘Armen Gharzaryan’a verildi. Gharzaryan’ın mükâfatını takım dostu aldı.

En İyi Kurgu Mükâfatı’nü Ayris Alptekin’in kurguladığı ‘Hayaletler’ filmi kazandı.

En İyi Müzik Mükâfatı, ‘Gölgeler İçinde’ filminde Greg Dombrowski’ye verildi.

En İyi Görüntü Rejisörü Mükâfatı’nü ‘Gölgeler İçinde’ filmiyle Hayh Kırakosyan elde etti.

En İyi Erkek Oyuncu Mükâfatı’nü ‘Gelincik’ filmiyle Ahmet Mümtaz Taylan aldı.

En İyi Bayan Oyuncu Mükâfatı, ‘Çatlak’ filminin tüm bayan oyuncuları Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Canan Atalay’a verildi.
Avni Tolunay Jüri Özel Mükâfatı’nü ‘Çatlak’ filmiyle Fikret Reyhan aldı.

En İyi Film Mükâfatı’nü Azra Deniz Okyay’ın idarediği ‘Hayaletler’ filmi aldı. Okyay’ın ailesi her mükâfatta kızı Azra Deniz Okyay’ı ayakta alkışladı.

Milli Kısa Metraj Film Müsabakası En İyi Film Mükâfatı’nü ‘Mammaville’ filmiyle Irmak Karasu aldı.

BEYNELMILEL FİLMLERİN YÖNETMENLERİ FESTİVALE VİDEO GÖNDERDİ

Beynelmilel Uzun Metraj Film Müsabakası jürileri sürükledikleri videolarla şenlik hakkında görüşleri aktardı.
En İyi Rejisör Mükâfatı’nü, ‘En Uzun Gece’ filmiyle Massoud Bakhshi aldı. En İyi Erkek Oyuncu Mükâfatı’ne ‘200 Metre’ filmiyle Ali Suliman ve ‘Gaza Mon Amour’ filmiyle Salim Daw layık bakıldı. En İyi Bayan Oyuncu Mükâfatı’nü ise ‘Bilinmez Bir Vakit İçin Birlikteliğe Hazırlık’ filmiyle Natasa Stork aldı.

’EKİBİMİZİN NEREDEYSE TAMAMI BAYAN’

57’nci Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde en fazla mükâfatı alan ’Hayaletler’ filmiyle ’En İyi Rejisör Mükâfatı’ ve ’En İyi Film Mükâfatı’nün sahibi Azra Deniz Okyay, “Çalışırken her sabah bayan olduğumu sezerek kalkmıyorum.
Bayan olduğum için de bunun değişik bir biçimde idrak edilmesi cemiyetimiz için çok değerli. Takımımızın neredeyse tamamı bayan. Bu vaziyetin herkese getirdiği değişik bir vaziyet oluştu. Halı dokuması bir proje diyorum. Türk topraklarında pek çok renklilikle bayanlar üretiyorlar. Değişik bir dünyaya gidiyoruz, bize gereksinimleri var” dedi.

’MUTLULUKTAN BAŞKA BİR ŞEY HİSSETMİYORUM’

Filmin kurgusu yapan ve ’En İyi Kurgu Ödülü’nü alan Ayris Alptekin, “Mutluluktan başka bir şey sezmiyorum.
Bu oyunu oynamaktan mutluyum. Mükâfatlandık böylece” diye konuştu.

’BAŞROL DAYANIŞMANIN’

Filmin oyuncularından ’En İyi Destekçi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Nalan Kuruçim, “Başrol dayanışmanın diyorum. Gerçekten 4 karakter bir tamı oluşturduk. Çoğu Zaman insan, çalıştığımız semtteki bu filme desteklediyen tüm insanlara çok teşekkür ediyorum. Bizi bu atmosferde buluşturan, bunun için çok uğraş veren Azraya çok teşekkür ediyorum” dedi.

’EKİPTEKİ HERKES İŞİNİ HAKKIYLA VE ÇOK CESARETLE YAPTI’

Filmin oyuncularından Beril Kayar, “Böyle yenilikçi bir işin içinde yer aldığım için çok mutluyum.
O surattan takımın içerisinde yer almak çok onur verici” diye konuştu.

’HEPİMİZ İÇİN ÇOK MUTLUYUM’

Filmin oyuncusu olan Dilayda Güneş, “Çok coşkuluyum. Herkesin tek tek mükâfat aldığı anonsunu aldıkça herkes için ayrı ayrı heyecanlandım. Hepimiz için çok mutluyum” dedi.

’ÇOK BÜYÜK BİR CESARET GÖSTERDİLER’

Filmin rejisörlerinden olan Dilek Aydın, “Jüri ilk başta cesaretle hareket ettiklerini ve cesarete mükâfat verdiklerini açıkladı.
Tek tek herkes çok konvansiyonel dışı bir filmde çok az kaynakla yapılmış bir filme emeklerini ve kalplerini koyarak çok büyük bir cesaret gösterdiler. Bu surattan da bu mükâfatları almamız bence tam takımımız içinde onların cesaretlerine bir mükâfat oldu” diye konuştu.

Filmin oyuncusu olan ve ’En İyi Destekçi Erkek Oyuncu Mükâfatü’nü alan Emrah Özdemir de “Herkes bir ortaklaşa vurgusu yapıyor. Film başından sonuna kadar kesintisiz bir ortaklaşayla geldi.
Azra ve Dilek’e bizi cesaretlendirdiği için çok teşekkür ediyorum. Çok mutluyum” dedi.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu