Kültür ve Sanat

Alan Moore, süper kahraman filmlerinin sinemayı mahvettiğini söyledi

Watchmen ve V for Vendetta gibi alkışla karşılanmış kült çizgi romanların yazarı olarak tanınan Alan Moore, 2017 senesinde süper kahraman filmlerinin popüler kültür üzerindeki tesirini “son derece utanç verici” tespit ettiğini açıklamıştı. Moore’un açıklamaları, DC ve Marvel filmlerinin sinemayı domine ettiği bu dönemde noktaya değinmişti.


Üç sene sonra Alan Moore, bu açıklamalarına yenisini ilave etti ve verdiği bir beyanatta süper kahraman filmleri hakkındaki görüşlerinden bahsetti.
Süper kahraman filmleri sinemayı bozdu. Ayrıca bir dereceye kadar kültürü de bozdu. Birkaç sene evvel surat binlerce erişkine, 50 sene evvel 12 yaşındaki bir oğlunu eğlendirmek için yaratılmış karakterleri izlemek için sıraya girmenin kaygı verici olduğunu açıklamıştım. Bunu, çağdaş dünyanın karmaşasından kaçmak ve geçmişe dönüp çocukluğunu andırmak için bir çeşit özlem olarak bakıyorlar gibiydi. Bu riskli görünüyordu, popülasyona çocuk muamelesi yapıyordu.”

 

alan moon

Moore, süper kahraman filmlerindeki tüm karakterlerin orijinal yaratıcılarından çalındığını öne sürdü.
Alan Moore, ayrıca süper kahraman filmlerinin kalıcı popülaritesinin güncel siyasi vakalarla bir iletişimi olduğunu da düşünüyor.

Trump’ın başkan olarak seçildiği ya da Birleşik Kraliyet’ın Avrupa Birliği’nden çıkmak için ilk adımlarını attığı 2016 senesinde en fazla gişe yapan 12 filmin altısının süper kahraman filmi olduğunu açıklayan Moore, şunları ilave etti:

“Birinin ötekisini etkilediğini açıklamıyorum ama bence ikisinde de aynı semptomlar var.
Alan Moore, günümüzdeki süper kahraman filmlerine bir alakası olup olmadığı sualine ise sanki nefretini kusuyor ve bu suali şu biçimde yanıtlıyor:

“Aman yaradanım, hiçbirini izlemiyorum. Bu karakterlerin tümü, orijinal yaratıcılarından çalındı. Süper kahramanlara karşı rastgele bir alakam yok. 1930’lu senelerdeki çocuklar için buluş edilmiş bir şeydi ve çocuklar için harikulade bir cümbüştü. Ama bunu erişkin dünyası için yapmak istiyorsanız, o zaman bunun grotesk olacağını düşünüyorum.”

Moore’un bu açıklamalarını haklı tespit ediyor musunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yeni içerikler ve çok daha aşırısı için takipte kalın!

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu