Akşam Altıdan Sonra Yemek Yenmesi Yanlış mıdır?

Takip Et:
Akşam Altıdan Sonra Yemek Yenmesi Yanlış mıdır?
Akşam Altıdan Sonra Yemek Yenmesi Yanlış mıdır?

Perhiz yapan çoğu şahsın kafasında akşam 6’dan sonra yemek yemek kilo aldırır mı veya bütün tersi yemezsek kilo verebilir miyiz? sualleri oluşmaktadır. Özellikle “intermittent fasting”in son senelerde popülaritesinin çoğalmasıyla bu sual daha çok gündeme gelmeye başlamıştır. Bu yazımızda bu suale yanıt bulacağız.

Öncelikle, intermittent Fasting kavramı beslenmenin programlandırılması olarak düşünülebilir.
16/8 metodu, gün içinde 16 saat süresince aç kalmayı ve yemek yenen saatleri yalnızca 8 saate sığdırmayı kastetmektedir. Bu metod çoğu zaman akşam yemeğinden sonra 16 saat süresince aç kalarak uygulanır. Bu vaziyette şayet 18.00’de akşam yemeğini yediysen 16 saat kadar aç kalırsın ve saat 10.00 gibi kahvaltını yapabilirsin. Tabi burada 18.00 yalnızca bir örnek, bazılarına göre bu 20.00, bazılarına göreyse daha geç olabilir.

Intermittent fasting’in insülin salınımı ve kilo kaybı üzerine faydalarını gösteren çalışmalar bulunmaktadır ama net görüşebilmek için henüz erken olmaktadır.
Bazı çalışmalar bunun, bedenin sirkadiyen ritminden kaynaklandığını öne sürüyor. Sirkadiyen ritim biyolojik saatimiz, başka bir deyişle bedenimizin 24 saatlik döngüsüdür. Sirkadiyen ritme göre hava karardıktan sonra uyku hormonu olan melatonin bedenimize salgılanır ve beden yemek yemek yerine, dinlenmeye odaklanır. Gerçekten de, hayvanlar üzerinde yapılan birkaç çalışma bu kuramı desteklemiştir. Aynı gıdaları yemelerine karşın gece yiyenlerin gündüz yiyenlere oranla daha fazla kilo aldığına dair çalışmalar gözlemlenmiştir.
İnsan çalışmalarının neticeleri daha çok ne zaman yediğinize değil de, ne yediğinize odaklanmaktadır. Çalışma neticeleri günlük kalori lüzumundan daha fazla yemek yemenin, günün hangi saatinde yediğinizle alakalı olmadan kilo almanıza neden olabileceğini göstermektedir.

Neden Saat Altı?

Altıdan sonra yemek yemek şişmanlatır mı sualinin iki yanıtı bulunmaktadır; biri evet, biri hayır.
Ama bunun için reel zanlı saat olmamaktadır. Zira bunu günün hangi saatinde yaparsan yap, kilo alma riski yaşayacaksın. Dolayısıyla akşam işten geç çıkıyorsanız yemek saatiyle alakalı kaygı etmemelisiniz. Böyle gidişatlarda saate değil, yediklerinize odaklanmalısınız. Zira gece yemek yeme ve kilo alımı arasındaki ilişki araştırıldığında neticeler genelde bireylerin lüzumundan daha fazla kalori aldığını göstermektedir. Yapılan bir çalışma da gece 11 ile sabah 5 arasında yemek yiyen fertlerin ortalama 500 kalori daha fazla aldığını ortaya koymuştur.

Ayrıca gece yemek yiyenlerin yalnızca kalori anlamında değil, gıda ögesi anlamında da daha makûs beslendiğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır.
Bu gidişatta duygusal yemenin de tesiri olabilir. Günün bitkinliği ve bitkinliğin yiyecek alımını tetiklemesiyle hakikat açlık ve duygusal açlık birbirine karışıyor olabilir.

Brigham Young Üniversitesi araştırma misyonlularının, 29 genç erkekle yaptığı deneyin neticeyi şu biçimdedir. İki hafta süresince akşam 19.00’dan sabah 06.00’ya kadar hiçbir şey yemeyen kobaylar, takribî yarım kilo vermişlerdir. Daha sonra kobayların akşam yemek yemelerine izin verilmiş ve 600 gram kadar kilo almışlardır.
Bir başka araştırmada da, bayanların günlük harcadıkları kalori ölçülerinin yarısını akşam yemeğinden sonra aldıkları neticesine varılmıştır.


Tüm bunlar göz önüne alındığı zaman sizin için en anlamlısı güne iyi bir kahvaltıyla başlamak ve gün içinde dengeli, sık beslenmek. Şayet tam gün iyi beslenirseniz, gece acıkmalarınız da kendiliğinden son tespit edecektir.
Gece acıkıyorsanız yemek yemekten çekinmeyin. Yanlış yemek seçimleri, yemek yemekle sıhhatsiz bir ilişki kurduğunuzu gösterir. Bunun yerine, minik porsiyonlarla müsli, yoğurt gibi gıdalara yönelirseniz, hem yemekten korkmayacak hem de fazla yemeyeceksiniz.

 

.