Kültür ve Sanat

Akira Kurosawa Klasiği Ikiru’nun Kazuo Ishiguro Tarafından Yazılan Yeniden Çevrimi Living Önümüzdeki Yıl Çekilecek

Akılda yazar Kazuo Ishiguro’nun Akira Kurosawa bayağıyı Ikiru’dan adapte ettiği Living filminin başrollerinde Bill Nighy ve Aimee Lou Wood yer alacak.

Akira Kurosawa‘nın, yaşamının son günlerinde bir anlam bulmaya çalışan bir bürokrata odaklanan, 1952 yapımı unutulmaz filmi Yaşamak – Ikiru, yeni bir adapte etmeye mevzu olacak. İngilizce çekilecek ve hikâyeyi Londra’ya taşıyacak olan bu yeni adapte etme, bir araya getirdiği takımla coşku yaratıyor.

Living ismini taşıyan filmin senaryosunu Beni Asla Bırakma – Never Let Me Go, Günden Kalanlar – The Remains of the Day, Defineli Dev – The Buried Giant gibi unutulmaz yapıtları edebiyat dünyasına kazandıran, Nobel mükâfatlı yazar Kazuo Ishiguro kaleme alıyor.

Pandemi koşullarına karşın yavaş yavaş şekillenmeye başlayan film için hazırlıkların sürat kazanmasıyla beraber başrolde yer alacak adlar da belirli oldu.
Kurosawa Productions’tan Ku Kurosawa‘nın da yapımcıları arasında yer aldığı filmin sanat tasarımcısı, The Favourite ile Oscar adaylığı kazanan Fiona Crombie olacak.

1952 senesinde Londra’da geçen film, II. Dünya Savaşı hakikatleşen yine yapılanma sırasında bürokrasi içinde kaybolan bir devlet memuru olan Williams’a odaklanacak. Masasında evraklar üst üste binmeye devam ederken, ölümcül bir hastalığa yakalandığını bilen Williams, bu dünyaya veda etmeden evvel bu mat, tekdüze yaşamında bir anlam tespit etmeye çalışacak.

Kazuo Ishiguro, film hakkında yaptığı açıklamada, “Bu hikâyenin -özellikle bu Covid döneminde- her gün saatlerce masa başında ya da ekran önünde zaman geçirmek zorunda olan, fertsel katkısının büyük fotoğrafta ne kadar yer tuttuğunu bakmakta zorlanan pek çokumuza hitap edebileceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Japonya’nın en ehemmiyetli yazarlarından Kazuo Ishiguro’nun, Japon sinemasının en ehemmiyetli rejisörlerinden Akira Kurosawa’nın bu unutulmaz yapıtına nasıl bir yorum getireceğini bekleyip bakacağız.

Kaynak: Deadline

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu