Medya

Ahmet Kaya’nın hayatının anlatıldığı İki Gözüm Ahmet, Avrupa’da vizyonda

Zincirlerini kıran film Türkiye’den evvel Avrupa sinemalarında vizyona girdi… “İki Gözüm Ahmet” filmi Türkiye’den evvel Avrupa sinemalarında vizyona girdi. Film Avrupa sinemalarının ardından yakın zamanda da Türkiye’de vizyona girecek ve peyaz perde üzerinde vizyona giren ilk ve tek Ahmet Kaya filmi olacak.

Özgün müzik sanatçısı Ahmet Kaya’nın yaşamından kesitlerinin mevzu alındığı film, “İki Gözüm Ahmet” sonunda izleyicisi ile buluşuyor.
Başrollerini Özgür Tüzer, Aleyna Solaker, Serdar Orçin, Metin Yıldız, Ruhi Sarı, Yelda Reynaud ile Ekin Aktaş’ın paylaştığı “İki Gözüm Ahmet” özellikle seneler evvel Magazin Gazetecileri DerneğiMGD gecesinde yaşanan tüm vakalarını ve perde ardındayı beyaz perdeye taşıyor.

MGD Gecesinde mükâfat alırken, bir tek anadilinde şarkı okumak istediği için sanki linç edilen ve ülkesinden sürülen unutulmaz sanatçı Ahmet Kaya’nın yaşamından kesitlerin beyaz perdeye taşındığı fil, pandemi sürecinden dolayı Türkiye’de izleyicisi ile gelecek günlerde buluşacak.

Avrupa’da vizyona girdi…

Başta Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Avusturya, Danimarka, İsveç ve Hollanda olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde 106 salonda aynı anda 08 Ekim 2020 Perşembe günü izleyicisi ile buluşan film, uzun süredir en fazla konuşulan, tartışılan sinema film olmuştu.

Yapımcılar ile sanatçının ailesinin ihtilaflarından dolayı aylarca duruşmada suçlanan sanki sürgüne gitmeye zorlanan film yapılan itiraz neticesinde “İstinat Duruşması”nin yapımcıları haklı bulması ile yurt içinde ve yurt dışında gösterim hürlüğüne kavuşmuştu.

Film, unutulmaz sanatçının hayat gayretini, barışçıl ve bütünleştirici güzergahını ve de ana dilinden vazgeçmemesini mevzu alıyor.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu