Sağlık

Ağız kokusunun sebepleri ve tedavi yöntemleri

Ağız kokusu toplumun yaklaşık yüzde 25’ini etkilemesine rağmen, genellikle ihmal edilen önemli bir problemdir.


Erkeklerde, kadınlara oranla daha sık görülür. Ağız kokusu bazen psikolojik sorunlara da neden olabilir.

Fizyolojik Ağız Kokusu: Fizyolojik ağız kokusuna sabah kokusu adı da verilir. Ancak kalıcı değildir.

Patolojik Koku: Ağız içi kaynaklı olan kokuların nedeni diş ve diş eti hastalıklarıdır. Ancak ağız dışı kaynaklı kokuların altında ise burun, geniz ya da üst solunum yollarında yaşanan sorunlar vardır.

Sanal Ağız Kokusu: Kişi kendisinde ağız kokusunun olduğunu düşünür. Fakat belirgin bir koku yoktur. Muayene ve ağız hijyeni kontrolü ile bu durum düzeltilebilir.

Halitofobi: Ağız kokusu olan hasta tedavi olduktan sonra da ağzında koku olduğunu hisseder. Psikolojik destekle bu tip bir sorun çözülebilir.

Kötü Kokulu Nefesin Sebepleri Nelerdir?

Tütün: Tütün ürünleri ağız kokusuna neden olurlar. Ek olarak, diş eti hastalığı olasılığını da artırır ve bu da kötü nefese neden olabilir.

Besinler: Dişlere yapışan gıda partiküllerinin parçalanması kokulara neden olabilir. Ağız kuruluğu (Kserostomi) gibi spesifik bir hastalığa bağlı olarak koku oluşabilir.

Diş Hijyenine Dikkat Etmemek: Fırçalama ve diş ipi kullanmak, birikebilen ve yavaş yavaş parçalanabilen, koku üretebilen küçük gıda maddelerinin çıkarılmasını sağlar. Fırçalama düzenli değilse, plak adı verilen bir bakteri tabakası oluşur. Bu plak diş etlerini tahriş edebilir ve dişler ve periodontitis adı verilen diş etleri arasında iltihaba neden olabilir. Bunun nedeni, keton adı verilen kimyasalların üretildiği yağların parçalanmasıdır. Bu ketonlar güçlü bir aromaya sahiptir.

Başa dön tuşu